Magányosan élő méhfaj, amely egyre gyakoribb látvány a házikertekben – még ha sokan nem is tudják, kivel van dolguk. Nem termel mézet, nem él rajban, de az egyik leghatékonyabb beporzó. A nőstények a fészekkészítéshez levéldarabokat vágnak ki, innen ered a nevük is: valóban úgy szabják a leveleket, mint egy kertészmesterré avanzsált szabó.
A szabóméhek virágról virágra járnak, miközben testük szőrzetén hatékonyan szállítják a pollent. A Megachile-fajok különösen jól beporozzák az olyan virágokat, amelyek nehezebben hozzáférhetők más méhek számára. Jelenlétük fokozhatja a zöldségek – például bab, uborka, cukkini – és gyümölcsök terméshozamát is. A házikert termékenységében nagyobb a szerepük, mint elsőre hinnénk.
Veszélytelen lakótárs
A szabóméhek békések, nem agresszívak. Mivel nem kolóniában élnek, nem védelmezik a fészküket aktívan, így nem is csípnek – hacsak nem kényszerítjük őket. Ezért gyermekes családok kertjében is nyugodtan tűrhetők, sőt: tanítani is lehet velük a természetközeli szemléletet.

Hol fészkel a szabóméh, hogyan segíthetjük?
A szabóméhek szeretik a természetes üregeket: nád-, mákszár-, faág- vagy régi deszkarésekbe, illetve lyukas téglákba építik fészkeiket. Ehhez növények – gyakran rózsa, orgona, dália – puha leveleiből vágják ki a darabkákat, ezekből készülnek a kis „szobák” az utódaiknak. Egy gondosan kihelyezett rovarhotel, ahol 6-10 mm átmérőjű, sima falú lyukak találhatók, tökéletes számukra. A kertbe ne csak nektárt adó, hanem „szabható” levelű növényeket is ültessünk!
Kémiai szerektől mentesen virágzó jövő
A szabóméhek jelenléte érzékeny jelzője annak, hogy kertünk mennyire természetbarát. Ha kémiai szereket használunk, vagy minden „gyomos” virágot kiirtunk, elmaradnak a beporzók is. A változatos növényzet, a tápnövények és a természetes menedékek megléte viszont vonzza őket. Egy-egy Megachile nőstény akár több tucat fészket is rakhat egy szezonban – így hosszú távon is támogatják a kert ökológiai egyensúlyát.
A szabóméh nem harsány, nem termel mézet, mégis aranyat ér. Aki egy élő, egészséges, beporzóbarát kertet szeretne, az ne csak a mézelő méheket, hanem ezeket a csendes, szorgos segítőket is fogadja be.
Képek: Pixabay