13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Megújuló energia

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

Pécsi Tudományegyetem

Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar- Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot.

A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.

Az üvegházak szerepének növelésével kívánja felkészíteni az egyre szélsőségesebb éghajlatváltozás kihívásaira a növénytermesztésben résztvevőket az a projekt, amely ipari és egyetemi szereplők összefogásával valósul meg Pécsett.

A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft., valamint a Pécsi Tudományegyetem konzorciuma sikeres pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ felhívására, „Agrofotovoltaikus modulok kifejlesztése üvegházi felhasználásra – megújuló energia termelése növénykultúrák felett” címmel.

A közösen kifejlesztett napelemes termékcsalád úgy teszi lehetővé az energiaköltségek és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőség csökkentését, hogy helyben állítja elő a megújuló energiát. Emellett a napelemek árnyékoló hatása révén kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, amivel a terméshozamot is javítja.

A napelemeket már meglévő üvegházakba lehet felszerelni, vagy új üvegházak építésekor beépíteni akár mozgatható, akár rögzített jelleggel. A 309.596.334 Ft vissza nem térítendő támogatás segítségével, a fejlesztés 24 hónapos futamideje alatt kifejlesztett napelemes modulokon a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében meglévő üvegházakban végeznek hosszú távú tesztelést, szabványos klímakamrás és gyorsított öregedési vizsgálatokat is végezve, épület-energetikai szimulációt követően, valós felhasználási környezetben. Ez alatt rögzítik mind a villamos, mind a klimatikus és fényviszonyokat jellemző adatokat, és adaptív irányítástechnikát dolgoznak ki.

A fejlesztés eredményeként a potenciális vevők számára többek között olyan értékeket mutatnak be, mint a termékek variabilitása, amely lehetővé teszi az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást, és amely a termesztett növénykultúrák eltérő árnyékolási igényeinek is meg tud felelni. A projekt azonosítója: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00048.

További információ kérhető:

Jankó Árpád
projektvezető
Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.
jankoa@terranteto.hu

Vér Csaba
szakmai vezető
Pécsi Tudományegyetem
ver.csaba@mik.pte.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Beszéljünk a gabonavírusokról!

2022. szeptember 23. 09:12

A gabonavírusok kalászos gabonáinkat a tenyészidőszak egésze alatt fenyegető kórokozók, amelyek jelentőségét gyakran alábecsüljük.

Mi az az akvapónia és hogyan működik?

2022. szeptember 4. 10:42

Hasznosítson újra egy régi akváriumot, vagy kezdje el a nulláról: az alábbiakban megmutatjuk, hogyan termeszthet bio-gyümölcsöket és -zöldségeket minimális hulladék, idő és ráfordítás mellett – halak felhasználásával.

Félidőhöz közelednek a francia vetési munkák

2022. október 23. 10:39

A francia gazdálkodók október 17-ig a jövő évi betakarításra szánt őszi vetésű búza területének 46 százalékát vetették be.

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott

2023. április 27. 08:37

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott, és Olaszország északi részén is nehéz körülmények között növekednek a vízhiányos időjárás miatt az őszi vetések.