Egy látványos videó a Youtube-on azt mutatja be, hogyan hordanak fel 1300 hektár kukoricát egyetlen gigantikus silóba.
Mire is szolgál a biogáz?
A biogáz szerves anyagok mikrobák által anaerob körülmények között történő lebontása során képződő gázelegy. Körülbelül 45-70% metánt (CH4), 30-55% szén-dioxidot (CO2), nitrogént (N2), hidrogént (H2), kénhidrogént (H2S), ammóniát és egyéb maradványgázokat tartalmaz. A biogázt aztán vagy villamosenergia-termelésre, vagy metán előállítására használják. Ez utóbbi esetben az egyéb gázokat különféle eljárásokkal leválasztják, és a végeredmény földgázminőségű gáz lesz, amely a gázhálózatba visszatáplálható.
A biogázüzemekben felhasználható alapanyagok igen széles körből kerülhetnek ki, szinte minden könnyen bontható szerves anyagot fel lehet használni biogáztermelésre. A mezőgazdaságból kikerülő alapanyagok egyike a videóban is látható silókukorica.
A biogáz megújuló energiaforrásnak számít, hiszen kizárólag erre a célra termesztett növények vagy másra már nem használható szerves hulladék szolgál alapanyagául. A gáztermelés után visszamaradó fermentációs maradék pedig még kifejezetten értékes szerves tápanyagként hasznosítható a földeken.
Videón a hatalmas halom és a közreműködő gépek
A JP Agrar youtube.com csatornáján található videó gigantikus mennyiségű kukorica behordását mutatja be. A gazdálkodó 2024-ben 1300 hektárról takarított be két kukoricát szecskázógéppel, és az 50 000 tonnányi termést egy hatalmas silókupacba vitte egy biogázüzembe.
A videó ugyan német nyelvű, de a konkrétan hegynek megfelelő méretű silókukorica-kupac és a rengeteg erőgép, amely a heroikus munkát végzi, így is lenyűgöző látványt nyújt.