Nagyvilág

A növényeknek is vannak érzéseik

Agrofórum Online

Régóta tudjuk, hogy a növények kommunikálnak velünk, egymással és a környező világgal, de ritka az olyan szép összefoglaló, amely jelenleg a TikTok foryou-ját uralja, és a növények érzéseiről szól.

Mostanra tudományosan bizonyított tény, hogy a növények érző lények. Érzékelik a fényt, az érintésünket, érzik, ha megszagoljuk, megérintjük vagy megöntözzük őket. Képesek tanulni, emlékezni, kommunikálni.

Tudományos bizonyítékokkal támaszthatók alá azok a felmérések, amelyek azt igazolják, a növények érzik, amikor mellettük állunk, sőt még azt is érzékelik, milyen színű ruha van rajtunk! Nincs szemük, de szerte a testükben megtalálhatók ugyanazok a fotoreceptor-fehérjék, amelyek az emberi szemben, a retina hátsó részében is megtalálhatók.

A növények nem rendelkeznek aggyal, de a celláikban elektromos kémiai jelekké alakítják (azaz a saját nyelvükre fordítják) az általuk érzékelt információt, ami ahhoz hasonlítható, ahogyan az emberi szervezetben a neuronok közt az információcsere zajlik.

Ezért a növények pontosan úgy viselkednek, mintha lenne agyuk és úgy használnák azt, mint mi, emberek. A neuron szó a görög „húr, ideg” szóból ered – a neuronok mikroszkopikus nagyságban úgy festenek, mint a félbevágott növények.

Nem mindegy hát, hogyan gondoskodunk a növényekről, és miként értelmezzük az általuk kibocsátott (legtöbbször nekünk küldött) jeleket. 

A témáról készült videó IDE KATTINTVA nézhető meg!

(Fotó: NoName_13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Sziklakert újratöltve

2022. április 1. 07:37

Hogyan leheljünk életet egy elhanyagolt sziklakertbe? Nézzük lépésről lépésre, miként varázsoljuk ismét üde színfolttá!

A fürdőtó vagy a hagyományos medence a jobb?

2023. szeptember 30. 12:40

Vajon van jelentősége a vízminőségnek abban, hogy mennyire élvezhetjük a pancsolást a kertben? Az bizonyos, hogy teljesen más vízkezelés kell egy fürdőtónál és egy klasszikus medencénél. Nézzük sorban az előnyöket és hátrányokat!

Kertápolási tippek: álomkert 7 lépésben

2021. március 11. 09:35

A STIHL kertápolási szakértői szerint az abszolút kezdő hobbikertészek számára sem okoz majd a kerttervezés hatalmas kihívást akkor, ha az általuk javasolt hét lépés alapján haladnak a tökéletes végeredmény felé.

A növények igenis, tudnak „beszélni” – megmutatjuk, hogyan!

2023. október 4. 11:10

Régóta tudjuk, hogy a növények valamiféleképpen képesek kommunikálni egymással. De hogyan? És mit mondanak egymásnak? Miért és mikor szólalnak meg? Miként hallgathatjuk meg a hangjukat?