Nagyvilág

A sátán növénye lenne a kaukázusi medvetalp?

Agrofórum Online

A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum) hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.

Érdekességek:

  • Eredendően dísznövényként került Európába a 19. században.
  • Magyarországra Oroszországból hozták az első példányokat – ma már  Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és Hévíz környékén tömegesen is megtalálható (bár sajtóhírek olykor ezt cáfolják).
  • Sűrű elterjedésére a II. világháború után került sor.
  • Elsősorban patakok, folyók mentén találkozhatunk vele.
  • 5, de akár 7 méter magasra is megnőhet, ezért (főként angol nyelven) a „giant”, azaz „óriás” jelzővel is illetik.
  • A TikTokon sokan egyenesen a „sátán növényének” tartják, és úgy vélik, hogy a kaukázusi medvetalp gonosz, alacsony rendű növény.
  • A növény nem feltétlenül azonnal sebezi meg az embert – van, akinél a tünetek csak 2-3 nappal később jelentkeznek.
  • A kaukázusi medvetalppal való érintkezés a növényben található furokumarinoknak köszönhetően rendkívül erős fényérzékenységet okoz, így ha az érintett bőrfelületet napsütés éri, hólyagos, vöröslő, fájdalmas (övsömörre emlékeztető) kiütésekkel lesz tele, amelyek nehezen, hónapok alatt gyógyulnak csak be, de utána is fájdalmas érzés maradhat a helyükön.
  • Szembe kerülve súlyos sérüléseket, akár vakságot is okozhat.
  • Évente sok ezer (!) balesetről számolnak be Németország-szerte, amelyeket ez a növény okoz.
  • 2008-ban az év mérgező növényének választották.
  • Karógyökerei miatt rendkívül nehezen kipusztítható növény, amelyről úgy tartják, szétszórt magvai 15 évig is életképesek maradnak.
  • Ha ki akarjuk irtani, azt csak védőruhában, védőszemüvegben szabad elkezdeni!
  • Könnyen összetéveszthető a közönséges medvetalppal.

Nos, ha a sátán növénye, ha nem az, a TikTok algoritmusa kedveli a kaukázusi medvetalpról szóló rémisztő videókat, amelyek a riogatáson túl abban is hasznosak, hogy az emberek megtanulják, hogyan fest ez az – egyébként ártalmatlannak tűnő – növény, így megóvhatják magukat és a szeretteiket (kiváltképp a természetben kiránduló gyerekeket) a növény okozta súlyos sérülésektől.

A növényről szóló egyik legérdekesebb videó itt tekinthető meg, amelyben egy hatalmas példányt csodálhatunk meg – biztonságos távolságból: KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Háromezer kilométeres traktorútra indult egy farmer

2025. január 23. 15:10

A kezdeményezés lenyűgöző célja 100 ezer dollár összegyűjtése volt, ennyi pénzt akart összeszedni magánszemélyektől és kisvállalkozásoktól.

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

40 napja éhségsztrájkol egy gazdatüntetés vezetője Indiában

2025. január 13. 10:10

Az indiai gazdák követeléseit rendre nem teljesíti az állam, ami miatt egyre csökken a jövedelmük, és sokan az öngyilkosságba menekülnek.

Trump nem zárja ki, hogy erővel foglalja el a Panama-csatornát

2025. január 12. 08:10

A megválasztott elnök nem zárja ki a hadsereg bevetését a Panama-csatorna elfoglalására, amely létfontosságú az amerikai mezőgazdaság számára.

Rohamosan nő az orosz gabonatermelés

2020. február 17. 09:02

Oroszországban tavaly 121,2 millió tonna gabonát takarítottak be, ami 8 millió tonnával felülmúlta a 2018. évi 113,2 millió tonnát.

Kevesebb őszi búzát vetnek Oroszországban

2021. szeptember 17. 07:58

A vetés a tavalyi rekord szintje alatt marad a száraz időjárás, és a gigantikus tavaszi újravetés miatt az ország központi régiójában.

Még nincs döntés az orosz exportkvótáról

2020. december 14. 06:34

Ha az exportált mennyiség meghaladja a kvótákat, akkor a gabonákra kivetett adót a vámár 50 százalékára emelik, de az nem lehet kevesebb, mint 100 euró, azaz mintegy 35 400 forintnyi tonnánként.

Elérhette a mélypontot az orosz búza exportára

2024. július 31. 10:40

A búzatermesztés jövedelmezőségének csökkenése még az ország déli régióiban is jellemző.