A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum) hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.
Érdekességek:
- Eredendően dísznövényként került Európába a 19. században.
- Magyarországra Oroszországból hozták az első példányokat – ma már Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és Hévíz környékén tömegesen is megtalálható (bár sajtóhírek olykor ezt cáfolják).
- Sűrű elterjedésére a II. világháború után került sor.
- Elsősorban patakok, folyók mentén találkozhatunk vele.
- 5, de akár 7 méter magasra is megnőhet, ezért (főként angol nyelven) a „giant”, azaz „óriás” jelzővel is illetik.
- A TikTokon sokan egyenesen a „sátán növényének” tartják, és úgy vélik, hogy a kaukázusi medvetalp gonosz, alacsony rendű növény.
- A növény nem feltétlenül azonnal sebezi meg az embert – van, akinél a tünetek csak 2-3 nappal később jelentkeznek.
- A kaukázusi medvetalppal való érintkezés a növényben található furokumarinoknak köszönhetően rendkívül erős fényérzékenységet okoz, így ha az érintett bőrfelületet napsütés éri, hólyagos, vöröslő, fájdalmas (övsömörre emlékeztető) kiütésekkel lesz tele, amelyek nehezen, hónapok alatt gyógyulnak csak be, de utána is fájdalmas érzés maradhat a helyükön.
- Szembe kerülve súlyos sérüléseket, akár vakságot is okozhat.
- Évente sok ezer (!) balesetről számolnak be Németország-szerte, amelyeket ez a növény okoz.
- 2008-ban az év mérgező növényének választották.
- Karógyökerei miatt rendkívül nehezen kipusztítható növény, amelyről úgy tartják, szétszórt magvai 15 évig is életképesek maradnak.
- Ha ki akarjuk irtani, azt csak védőruhában, védőszemüvegben szabad elkezdeni!
- Könnyen összetéveszthető a közönséges medvetalppal.
Nos, ha a sátán növénye, ha nem az, a TikTok algoritmusa kedveli a kaukázusi medvetalpról szóló rémisztő videókat, amelyek a riogatáson túl abban is hasznosak, hogy az emberek megtanulják, hogyan fest ez az – egyébként ártalmatlannak tűnő – növény, így megóvhatják magukat és a szeretteiket (kiváltképp a természetben kiránduló gyerekeket) a növény okozta súlyos sérülésektől.