Nagyvilág

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

Agrofórum Online

A klímaváltozás hatására egyre nagyobb területeken pusztít az őszi sereghernyó Zimbabwe földjein, tovább súlyosbítva az aszály által megtizedelt termést.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az egyik legpusztítóbb mezőgazdasági kártevő, amely fiatal növényeket és kukoricacsöveket támad meg. Az elmúlt években egyre gyakoribbá vált Afrikában, részben a klímaváltozás miatt.

A 2023-24-es szezon katasztrofális volt Zimbabwe számára. Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya pusztított, emberek millióit hagyva élelem nélkül. Ennek egyik fő okozója az El Niño-jelenség, amely szélsőséges időjárási körülményeket idézhet elő – ezek a változások pedig egyre gyakoribbá válnak a globális felmelegedés hatására.

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor már az őszi sereghernyó okozott súlyos károkat.

Klímaváltozás és a kártevők terjedése

Az őszi sereghernyó eredetileg az amerikai kontinensen volt őshonos, de 2016-ban megjelent Afrikában is, és két éven belül már a szubszaharai térség nagy részét elérte.

Patrice Talla, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) dél-afrikai koordinátora szerint a klímaváltozás hozzájárul a vándorló kártevők térhódításához, mivel a megváltozott időjárási viszonyok kedveznek az elterjedésüknek.

A melegebb hőmérséklet és a csapadékosabb időszakok ideális környezetet teremtenek a sereghernyók elszaporodásához, így olyan régiókba is eljutnak, ahol korábban nem jelentettek problémát

– magyarázza Talla.

Tavaly decemberben egy másik rokon kártevő, a Spodoptera exempta is felbukkant Zimbabwe több tartományában.

Csökkenő terméshozam és anyagi gondok

Az őszi sereghernyó hatása drámai: Malawi, Zambia, Togo, Benin és Eswatini (korábban Szváziföld) szintén szenved a kártevő okozta pusztítástól. A FAO szerint a kukoricahozam akár 73%-kal csökkenhet a fertőzött területeken, és évente 9,4 milliárd dolláros veszteséget okoz Afrikában.

Simon Manguri gazda, aki Kaidza faluban él, úgy véli, hogy a termése idén csak fele lesz a vártnak.

A gazdálkodás az egyetlen megélhetésem. A felesleget az államnak adom el, ebből fizetem az élelmet, a ruhákat és a gyerekeim iskoláztatását

– mondja az ötfős családot eltartó férfi.

A kormány januárban figyelmeztetéseket adott ki a sereghernyó-invázióról a rádióban és a közösségi médiában, valamint tájékoztatást nyújtott az alkalmazható növényvédő szerekről. Azonban sok gazda, köztük Manguri, nem tudta időben beszerezni azokat.

Fenntartható védekezési lehetőségek

Dr. Christian Thierfelder, a CIMMYT agronómusa szerint a növényvédő szerek használata környezeti szempontból aggályos, ezért a gazdák alternatív megoldásokat keresnek.

Egyes farmerek a hagyományos módszerekhez fordulnak, például a növények vegyes termesztéséhez, ahol a hüvelyesek természetes módon taszítják a sereghernyót

– magyarázza Thierfelder.

Ezeket az úgynevezett „push-pull” technikákat már sikeresen alkalmazzák például Etiópiában, ahol a gazdák speciális vetőmagokat, talajkezelési módszereket és hagyományos növényvédő szereket, például chili növényből és marhatrágyából készült kivonatokat használnak.

A FAO által fejlesztett Fall Armyworm Monitoring and Early Warning System (FAMEWS) mobilalkalmazás segíthetne a gazdáknak nyomon követni a kártevők terjedését. Azonban a vidéki farmerek közül sokan nem tudják letölteni az alkalmazást a gyenge internetkapcsolat miatt.

Simbarashe Nyamasoka, a Zimbabwei Földügyi Minisztérium vándorló kártevők elleni védekezésért felelős helyettes vezetője szerint a klímaváltozás hatásai elleni küzdelemhez fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokra van szükség.

A szárazságtűrő növények, a vegyes vetés, a szerves komposztálás és az integrált kártevőkezelési módszerek mind kulcsfontosságúak a fenntartható védekezésben

– mondja Nyamasoka.

Küzdelem az élelemért

Kadirire bízik benne, hogy a január óta tartó esőzések márciusban is folytatódnak, és legalább a hüvelyes növényeit be tudja takarítani, amelyeket az őszi sereghernyó elkerül.

Ugyanakkor attól tart, hogy ismét élelmiszersegélyekre fog szorulni, különösen miután az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump januárban 90 napos felfüggesztést rendelt el a külföldi segélyprogramokra.

Nem könnyű segélyekből élni. De miután az őszi sereghernyó megtizedelte a termésemet, úgy tűnik, ismét erre kell támaszkodnom

– sóhajt fel Kadirire.

(Forrás: Zimbabwean farmers face crop-munching armyworm after drought | Context)

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

2025. március 9. 16:10

Texasban kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét.

Másfél hónapja hőhullám és aszály uralkodik Skandináviában

2018. július 25. 10:15

A takarmány hiánya már több tehenészetet arra kényszerített, hogy állományuk nagy részét a vágóhídra küldjék.

Miként előzhetők meg a porviharok? Regeneratív oktatási napot tartott a TMG

2023. március 29. 11:41

Több mint száz magyar és szerb gazdálkodó volt kíváncsi arra, hogy milyen termelési módszerrel előzhetők meg a március közepihez hasonló porviharok, amelyek ezúttal nemcsak az értékes termőréteget pusztították, de minden korábbinál nagyobb tömegbalesetet is okoztak az M1-es autópályán.

A parlagfű dacol az aszállyal és virágzik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 31. 13:10

A kukorica sínylette meg legjobban a tartós aszályt és a légköri szárazságot. Csak az öntözött és a mélyfekvésű területeken jobb a helyzet.

Érkezik a megoldás az aszályra?

2019. április 10. 08:48

Alakul a hét második fele, egyre valószínűbb, hogy szinte mindenütt mérséklődni fog valamennyire a csapadékhiány.