22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Nagyvilág

Biotechnológia a klímaváltozás ellen – de mikor lép az EU?

Agrofórum Online

A klímaválság, a globális termésveszteségek és a környezeti elvárások azonnali válaszokat követelnek a mezőgazdaságtól. A világ már genomszerkesztéssel fejlesztett növényfajtákkal reagál. Európa viszont még mindig kivár.

A növénynemesítés mindig is technológiai fejlődésen alapult: a hibridnövényektől a molekuláris markereken át a genomanalízisig számos módszer segítette az új fajták előállítását. A legújabb eszköz a genomszerkesztés (Genome Editing), mely lehetővé teszi a növények DNS-ének pontos, célzott megváltoztatását. Segítségével a termesztési idő lerövidíthető, miközben a növények jobban ellenállnak a klímaváltozás hatásainak.

Szabályozási és politikai szakadék az EU és a világ között

Miközben a világ számos pontján a genomszerkesztett növényeket nem sorolják a GMO-k közé, az Európai Unió jelenleg még szigorú genetikai szabályozás alá veti őket. Ez azt jelenti, hogy a termelők nem élhetnek e technológia előnyeivel. Eközben az USA, Kanada, Brazília, Japán, India és Anglia már piacon van az így előállított fajtákkal, köztük betegségnek ellenálló vagy kevesebb inputot igénylő változatokkal.

Brüsszel mozdul: fordulhat a szabályozás?

Az Európai Bizottság jelenleg dolgozik a genomszerkesztett növényekre vonatkozó új szabályozási kereten. A tervek szerint ezek a fajták külön kategóriát kapnának, és nem tartoznának automatikusan a GMO-szabályozás hatálya alá. Várhatóan a fogyasztók jelölési információhoz juthatnának, de a termesztési engedélyeztetés sokkal gyorsabbá és egyszerűbbé válhatna. Ha a tagállamok megegyeznek, a szabályozás 2028-ra léphet életbe.

Versenyképességi kérdéssé válik

A szakmai szereplők szerint Európa nem engedheti meg magának, hogy kimaradjon a technológiai versenyből. A jelenlegi időveszteség miatt a kontinens vetőmagpiaca, kutatási szektora és mezőgazdasága hátrányba kerülhet. Ha a szabályozás modernizálása nem történik meg, Európa importfüggővé válhat olyan innovatív fajtákból, amelyeket maga is előállíthatna. A termelők, növénynemesítők és kutatók egyre türelmetlenebbek.

A jövő kulcsa a tudás és a kommunikáció

A genomszerkesztés nem csodaszer, de fontos eszköz lehet a klímához alkalmazkodó, fenntartható mezőgazdaság kialakításában. A közönség tájékoztatása, a fogyasztói bizalom megnyerése éppoly fontos, mint maga a technológia. Európának most esélye van egy kiegyensúlyozott, tudományos alapú rendszer kialakítására – kérdés, hogy él-e vele.

(Forrás: Pflanzenzüchtung in Zukunft und Gentechnik: Wo steht Europa, wo die Welt? | agrarheute.com)

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újvilági csavarféreglégy: fenyegeti-e Európát a húsevő parazita?

2025. június 29. 16:10

Mexikóban egy húsevő légy lárvái tizedelik az állatállományt, emiatt az USA leállította a marhaimportot. Vajon Európát is elérheti a veszély?

Narancssárga, fekete, fehér?! Mini paradicsom új köntösben

2025. június 15. 16:10

A színes mini paradicsomok népszerűsége ugrásszerűen nő Kínában – a vásárlók az ízt, a látványt és a prémium minőséget keresik.

Globális kukoricahiány fenyeget 2025-26-ban

2025. június 1. 16:10

Rekordalacsony lehet a globális kukoricakészlet 2026-ra. A kínálat szűk, a kereslet erős – az USA és Kína kulcsszerepben.

Uniós könnyítések: kevesebb szabály, több támogatás

2025. május 31. 16:10

Brüsszel csökkentené a gazdák adminisztrációs terheit, miközben több támogatás és nagyobb mozgástér is járna a termelőknek.

A klímaváltozás hatásainak enyhítése a szőlőtermesztésben

2022. július 25. 12:54

„A szőlő öntözésének és öntözésvezérlésének lehetőségei” címmel tartottak bemutatónapot a Mikóczy Szőlőbirtok tatai ültetvényében a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet társszervezésében.

33 fok Finnországban, 40 erdőtűz Norvégiában: mi vár ránk?

2018. szeptember 17. 10:31

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, aszályos tavasz és kora nyár Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula Magyarországon az Alföldön. A meteorológiai szempontból igen különösen alakuló nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.

AM: fel kell gyorsítani a digitális és a zöld átállást

2023. június 2. 15:26

A héten Brüsszelben rendezték meg az agrárkutatás és -innováció legnagyobb seregszemléjének számító „EU AgriResearch Conference” eseményt, amely témájában a kutatás és fejlesztés környezeti dimenziójára fókuszált.

Burgonyatermesztés: új megközelítés szükséges

2021. július 26. 05:38

Egy közvélemény-kutatásban az agrárszakemberek 90%-a a klímaváltozás okozta változó környezeti körülményeket jelölte meg, mint a burgonyatermelést hátráltató tényezőket az elmúlt 10 év során.