Nagyvilág

Ennyi éves a világ legidősebb fája, amelynek titokban tartják az élőhelyét

Agrofórum Online

A világ legidősebb élőlénye, a Matuzsálem-fa óvatos becslések szerint is megközelítőleg 4800 éves.

Ez a fa egy simatűjű szálkásfenyő (Pinus longaeva), amely az Amerikai Egyesült Államokban, a kelet-kaliforniai Fehér-hegységben él. A fa pontos helyét – önnön védelme és a károkozás elkerülése érdekében – az Amerikai Erdészeti Szolgálat titokban tartja, így csak megközelítőleg lehet tudni, hogy nagyjából merre található.

A fa pontos korát 1957-ben Edmund Schulman határozta meg, aki egy évvel a felfedezése után, igen korán, mindössze 50 évesen hunyt el.

A Matuzsálem-fa ékes bizonyítéka annak, hogy ez a fenyőfajta a sajátos genetikai állományának köszönhetően képes túlélni mindenfajta éghajlatváltozást, szárazságot, kemény telet. A fa évgyűrűiből a tudósok nagyon sokat megtudtak az elmúlt évezredek klímaváltozásairól, így az is kiderült, milyen szélsőséges időjárási körülményeket élt túl a Matuzsálem-fa.

A Matuzsálem-fa a hiedelmekkel ellentétben nem túl magas, mindössze 12 méteres lehet. Ez a fafajta ritkán nő ennél magasabbra, mivel zord, száraz, szeles körülmények között él. Így a növénynek elsősorban a stabilitásra, nem pedig a gyors növekedésre kell koncentrálnia a fejlődése során.

A simatűjű szálkásfenyők rekord hosszú élettartamát a kutatók szerint az teszi lehetővé, hogy igencsak lassan nőnek és (többek között gyantájuknak köszönhetően) ellenállóak a betegségekkel, rovarokkal és szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben.

A Matuzsálem-fáról készült videó itt tekinthető meg:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Készítsünk fenyőszirupot!

2024. december 18. 09:40

A tűlevelek nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ami létfontosságú az egészséges immunrendszer szempontjából.

Gombagyűjtési szabályok I.

2022. április 28. 06:36

Milyen alapvető szabályokat kell betartanunk, ha gombászni indulunk? Mikor és hol gyűjtsünk gombát? Mely területeken kerüljük a gombagyűjtést? A cikksorozat első részében ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.