Kína számos vállalat számára hagyta jóvá GMO-kukorica és -szójabab vetőmag előállítását. Az ázsiai ország 26 belföldi vetőmaggyártó vállalatnak adott ki engedélyt géntechnológiával módosított kukorica és szójabab vetőmagok előállítására, forgalmazására és értékesítésére bizonyos tartományokban, megnyitva ezzel az utat a GMO-termékek kereskedelmi célú vetése előtt.
A pekingi Mezőgazdasági és Vidéki Minisztérium közleményében megnevezett cégek közé tartozik a Beijing Dabeinong Technology és a China National Seed is, amelyek jelenleg a Syngenta Group tulajdonában vannak.
Az egyéb engedéllyel rendelkező vállalatok közé tartoznak azok, amelyek Hebei, Liaoning, Jilin és Belső-Mongólia főbb gabonatermelő tartományaiban működnek.
Az első
A GLOCON Agritech Co-Innovation Institute közleménye szerint ez az első kínai vállalat, amely magtermelési és működési engedélyt kapott GMO-kukorica és -szójabab esetében.
Noha óvatos a GMO-technológiát illetően, Peking lassan a piac megnyitása felé halad. 2019 óta több mint egy tucat genetikai változáshoz kapcsolódó engedélyt hagyott jóvá.
Az importfüggőséget akarják mérsékelni
A világ legnagyobb szójabab- és kukorica-felvásárlója csökkenteni akarja az évi több mint 100 millió tonnára rúgó importtól való függését az állatállomány takarmányozása érdekében.
A GMO-fajták kereskedelmi célú telepítése növeli a hozamot, és jelentősen csökkentheti a jövőben az Egyesült Államokból és Brazíliából származó vásárlásokat.
670 000 hektáron akarnak GMO-kukoricát vetni
Három iparági forrás közölte a brit Reuters hírügynökséggel a közelmúltban, hogy a kínai kukoricanemesítők mintegy 670 000 hektár GMO-kukorica vetésére készülnek nyolc tartományban a 2024-es esztendőben, ami több mint kétszerese a 2023-ban elvetett mennyiségnek. De közben fontos megjegyezni, hogy Peking továbbra is szigorúan ellenőrzi a GMO-k elterjedését.
A 2023-as évben nagyszabású kísérleteket végeztek a GMO-szójával és -kukoricával Kínában, amelyek a mezőgazdasági minisztérium szerint „kiemelkedő” eredményeket mutattak, és a technológia biztonságos és elengedhetetlen a döntéshozók véleménye szerint.
Kiemelt kép: Pixabay