Növénytermesztés

A növénybiztosítások részletei

Agrofórum Online

A 2020-as évben is köthetők a díjtámogatott biztosítások, melynek idén akár 70 %-os is lehet a támogatás mértéke az ”A” típusú biztosítások esetében. Az ”A” típusú biztosítási módozat egy csomag biztosítást jelent, amely kilenc kockázatot foglal magában, ezek a következők.

  1. Tűz: Tűzkockázat tekintetében a kockázatviselési időszak kezdete szántóföldi növények esetén a kelés; ültetvények esetén a szerződés hatálybalépése. A kockázatviselési időszak vége szántóföldi és kertészeti kultúrák esetén is a technológiai érést követő 10. nap. Biztosítási eseménynek jellemzően akkor minősül a tűz, ha természeti esemény, így többek között villámcsapás, szárazság, öngyulladás váltja ki.
  2. Jégeső kockázat kétféle lehetséges: 1: Tőkiveréses jégesőkárok esetén a kockázatviselési időszak az őszi és tavaszi vetésű növények kelésétől mindaddig tart, míg a terület újrahasznosítható. 2: Súlycsökkenéses és minőségi jégesőkárokat nézve az őszi és tavaszi vetésű növények esetén a keléstől a technológiai érést követő 10. napig; ültetvények esetén a tisztuló hullás befejeződésétől; szőlő esetén a termésfürtök megjelenésétől a technológiai érést követő 10. napig tart a kockázatviselés. Abban az esetben, ha egy növénykultúrán vegyszeres érésszabályozást végeznek, a kockázatviselés a kezelést követő 10. napon megszűnik.
  3. A viharkárok kockázatviselési időszaka kultúránként változó. A kezdete: kalászosok esetén tejesérés kezdete; őszi káposztarepce esetén a becők érése; napraforgó, kukorica esetén a 6 leveles állapot; ültetvények esetén augusztus 15-e. A kockázatviselési időszak vége: szántóföldi növények esetén a technológiai érést követő 10. nap; alma, körte esetén a technológiai érést követő 10. nap; szőlő esetén a technológiai érést követő 5. nap. Abban az esetben, ha egy növénykultúrán vegyszeres érésszabályozást végeztek, a kockázatviselés a kezelést követő 10. napon megszűnik. Mikor beszélünk viharkárról? Ha a legalább 20 m/sec. (72 km/h) szélsebesség, (ideértve a szántóföldi növény állományában mechanikai sérülést okozó, a legalább 20 m/sec sebességű szél által szállított szemcse vagy részecske miatti homokverést is) következtében a termesztett növénykultúrában olyan sérülés történik, ami hozamcsökkenést eredményez.
  1. Aszálykár: a kockázatviselési időszak:

− őszi, tavaszi vetésű gabonanövények és kukorica esetén a technológiailag elvárható tőszám elérésétől, legalább 10 cm-es nagyságtól;

− őszi káposztarepce esetén a technológiailag elvárható tőszám megléte és legalább 8 leveles állapottól;

− napraforgó, kukorica esetén a technológiailag elvárható tőszám elérése és legalább 6 leveles állapottól;

− ültetvények esetén az aktuális biztosítási évet megelőző év november 1.-től a technológiailag érett állapotig tart.

Aszályról akkor beszélünk, ha a lehullott csapadék összes mennyisége a tíz millimétert nem éri el, vagy a lehullott csapadék összes mennyisége a huszonöt millimétert nem éri el és a napi maximum hőmérséklet legalább tizenöt napon meghaladja a 31 °C-ot.

  1. Felhőszakadás: azon időjárási jelenség, amelynek során a kockázatviselés helyén lehullott csapadék húsz perc alatt mért átlagos intenzitása elérte vagy meghaladta a 0,75 mm/perc értéket, vagy a lehullott csapadék mennyisége huszonnégy óra alatt elérte vagy meghaladta a 45 mm-t és a biztosított növénykultúrában hozamcsökkenést okoz.
  2. Téli fagykárról március 31-ig beszélünk, abban az esetben, ha a talajszinttől számított két méter magasságban mért mínusz 15 °C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet fordul elő. A kockázatviselés helyén, nyugalmi periódusban, az őszi kalászos gabona-, a repce- és az őszi takarmánykeverék kultúráinak a téli fagy miatt bekövetkezett kipusztulásából, valamint az ültetvényekben a termőrészek vagy növényegyedek téli fagy miatt bekövetkezett elhalásából adódóan hozamcsökkenést eredményez.
  1. Az őszi fagykárnak a szeptember 1-tól október 31-ig, a talajszinttől számított 2 méter magasságban mért mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet okozta hozamcsökkenést tekintjük.
  2. Tavaszi fagykár: időszaka április 1-től május 31-ig A téli nyugalmi periódus végét követően jelentkező tavaszi fagy (a talajszinttől számított két méter magasságban mért mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet) miatt, a kockázatviselés helyén termesztett növényekben bekövetkezett olyan káresemény, amelynek során a termőrügyek, virágok vagy terméskezdemények elhalnak, és ennek következtében a növénykultúra hozamcsökkenést szenved.
  3. Mezőgazdasági árvízkár: kelés után a technológiai érést követő 10. napig; a kockázatviselés helyén termesztett növényben a mezőgazdasági árvíz (a folyók vagy vízfolyások védművekkel határolt területéről nem emberi beavatkozás miatt kilépő víz) miatt bekövetkezett olyan káresemény, amely a növénykultúrában hozamcsökkenést okoz.

A Bodrogközi Nonprofit és Kertészeti Biztosító Egyesület várja leendő ügyfeleit ügyfélbarát teljes adminisztrációs kiszolgálást nyújtó online szerződéskötéssel!

Ebben segítünk mi az Agrofórummal, hogy könnyen, gyorsan online kösse meg biztosítását!

(Fenti tájékoztatás nem teljeskörű és nem minősül ajánlat tételnek!)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Vetés – Biztosítás – Aratás

2018. május 7. 10:34

Kezdődik lassan a viharszezon, ezzel együtt elkezdődött a növénybiztosítások kötésének szezonja is.

Fagyok és aszály! Elkéstem a biztosítással?

2020. április 27. 08:52

Az idén még nagyobb jelentősége lesz annak, hogy biztosítsuk növényeinket valamilyen formában, mert a fagyok és az aszály már most jól láthatóan visszafordíthatatlan károkat okoz az ország teljes területén.

Gazdainfó: Még 10 nap van a szankciómentes kérelem beadásig!

2020. május 5. 13:20

Tíz nap áll még rendelkezésre az egységes kérelmek beadására, miközben a legtöbb magyar gazda az esőért imádkozik. A tavaszi fagyok után most az aszály terheli a mezőgazdasági területeket. Ezért sokan (most először) meggondolják az egységes kérelem beadással egy időben a növénybiztosítás megkötésének lehetőségét is. Érdemes kalkuláltatni egyet, már csak azért is, mert a kárenyhítésből is többet kap az a károsult gazda, akinek van mellette növénybiztosítása!

Kelésbiztosítás a repcevetőmaghoz

2019. július 25. 09:14

A RAPOOL garanciát vállal a repce kelésére.