Növénytermesztés

A precíziós gazdálkodás válik az új normává a mezőgazdaságban

Agrofórum Online

„A precíziós mezőgazdaság hozzájárul a gazdálkodás jövedelmezőségéhez és a fenntartható mezőgazdasághoz egyaránt” - mondta Andreas Huber, a Corteva Agriscience EMEA-régió Integrált Szántóföldi Tudományok részlegének vezetője az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által szervezett „Az adatvezérelt hatékonyság és fenntarthatóság a precíziós mezőgazdaságban” című webináron.

„A digitális technológiának kulcsszerepe van abban, hogy biztosítani tudjuk a globális élelmiszertermelés elvárt növekedését anélkül, hogy növelni kelljen a művelésbe vont földterületek nagyságát a biodiverzitás kárára. Jóllehet, egyre több gazdálkodó alkalmaz precíziós technológiát gazdálkodásának optimalizálására, még mindig tartja magát az a nézet, hogy ez a technológia csak a nagy gazdaságok számára lehet hasznos. A precíziós gazdálkodás segítségével egzakt módon meghatározott inputokkal érhető el a növények hozampotenciáljának maximalizálása” – mondta Andreas Huber. Hozzátette, hogy ez biztosítja a stabil termést és csökkenti a mezőgazdaság károsanyag kibocsátását.

„A pontosabb növényvédelmi tevékenységek és a precízebb műtrágyázás közvetlen pénzügyi előnyei mellett a növények távmonitorozásával jelentős idő- és munkaerő-megtakarítás érhető el” – tette hozzá Huber.

A precíziós technológia az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében is fontos szerepet fog játszani a mezőgazdasági területeken. „A Corteva a gazdaságok CO2-egyensúlyának számszerűsítésére szolgáló rendszereket tesztelését kezdte meg a Granular gazdálkodás irányítási szoftverével. Az Egyesült Államokban már több gazda is értékesíthetett karbonkrediteket a szén-dioxid-piacon a negatív CO2-mérlege alapján, amit ezzel a rendszerrel számszerűsítettek” – jegyezte meg Huber. Hozzátette, hogy különösen fontos továbbfejleszteni ezt a technológiát és a segítségével olyan globális kihívásokra keresni a választ, mint az üvegházhatású gázok kibocsátása, a víz minősége és a biodiverzitás csökkenése. „Ha a globális hozamok az 1992-es szinten maradtak volna, mostanra több földterületet kellett volna bevonni a termelésbe, hogy kielégítsék az egyre növekvő élelmiszerigényt. Ha nem lett volna technikai fejlődés 1992 óta, további földterületeket kellett volna keresnünk, hogy megtermeljük azt a mennyiségű búzát, amit jelenleg elfogyasztunk. A technológia segített minket abban, hogy a mezőgazdaság további expanziója ne menjen a természeti területek rovására, és a következő években újabb lépést kell tennünk a mezőgazdaság termelékenységének növelése érdekében.”

A Corteva Agriscience ebben az évben tette közzé a 2030-ig szóló Fenntarthatósági Céljait, amelyek a mezőgazdaság alkalmazkodóképességének növelését célozzák. A következő 10 évben a társaság olyan eszközökkel és képzésekkel segíti a gazdálkodókat, amelyek segítenek a hozam stabilizálásában, az inputok optimalizálásában és az éghajlatváltozással szembeni tolerancia javításában. Ugyancsak a stratégia részét képezi a talajegészség, a vízgazdálkodás és a biodiverzitás. A Corteva célkitűzései támogatják és védik az élelmiszer-előállítási rendszerben dolgozókat és a szélesebb értelemben vett mezőgazdasági közösség tagjait. A saját üzleti tevékenységén belül a társaság elkötelezett abban, hogy innovációs erőfeszítéseket tegyen a fenntarthatóság érdekében, kialakítja klímastratégiáját, fenntartható csomagolást használ, és a társaság telephelyein a fenntarthatósági törekvések erősítésére összpontosít.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

5 trend amely átformálja a mezőgazdaságot

2018. augusztus 28. 10:17

A Boston Consultig Group (BCG) felmérése szerint a következő trendek fogják meghatározni a mezőgazdaságot: precíziós gazdálkodás, automatizálás, konszolidáció, professzionalizmus és munkaerő hiány.

A német kormány kiemelten támogatja a precíziós mezőgazdaságot

2019. február 24. 14:37

A modern mezőgazdasági üzemek precíziós módszerekkel, illetve gépekkel fognak dolgozni annak érdekében, hogy minimalizálják a vegyszer és műtrágya használatot.

Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?

2018. december 2. 20:57

Beszélgetés Lajos Mihály szaktanácsadóval, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Új fejlesztések a vetés precizitásának növelésére

2019. március 14. 10:51

A Precision Planting cég (Tremont, Illinois, USA) bemutatta új fejlesztéseit: a SmartDepth mélységállító rendszert, a FurrowForce barázdazáró rendszert és a 20/20 monitor applikációt.