Növénytermesztés

A szója lehet a válasz az energiaválságra?

Agrofórum Online

A hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy a szója jobban ellenáll a klímaváltozásnak, mint a kukorica. Eközben pedig a termelési költsége is kisebb arányban emelkedik. Tényleg a szója lehet az egyik menekülőút az elképesztően magas műtrágyaárak idején? Bene Zoltánnal, a Karintia Kft. cégvezetőjével beszélgettem.

Az ember néha már úgy érzi, hogy elcsépeltek azok a kijelentések, hogy „a gazdák újabb kihívásokkal szembesülnek”, vagy hogy „az előttünk álló szezon nehezebb lesz, mint a korábbiak”. Erre olyan folyamatokkal szembesülünk, amikre talán még a legrosszabb forgatókönyvek szerint sem számíthattak a termelők…

Mindenki számára ismert, hogy tavaly nyáron megkezdődött a gáz árának emelkedése, és ez a folyamat nem állt meg. Ennek is köszönhető, hogy bekövetkezett az a rendkívüli műtrágya-áremelkedés, amivel a gazdálkodók is szembesültek. Ha a kukoricát nézzük, akkor ez a tavalyi termesztési költségekben még nem jelentkezett, viszont országosan meglehetősen szolid, mindössze 6 tonnás kukoricahozam nehezítette a gazdálkodók életét. Ezt enyhítette a rendkívül magas terményár, ami tavaly ősszel még kompenzálni tudta a termelőket. Úgy is, hogy a szárítási költségek szintén emelkedtek. A jelenlegi folyamatokat látva viszont nem kizárt, hogy jövőre ennél sokkal rosszabb lesz az összkép. Az inputanyagok árában már látjuk, hogy a költségek drasztikusan megnövekedtek.

https://www.youtube.com/watch?v=N5BMNK1GDWA

A kukorica elmúlt évéhez képest a szójával kapcsolatban mik voltak a tapasztalatok?

A szója esetében nem volt olyan mértékű a termésátlag csökkenése, mint a kukoricánál. A 2020-as 2,7 tonna/hektárhoz képest 2021-ben 2,6 tonnát takarítottak be. A kukoricánál ez a korábbi 8,6 tonnához képest 6 tonna lett országos átlagban. Ráadásul, ahogy ezt említettem is, a kukoricatermesztők az évet egy rendkívül magas szárítási költséggel zárhatták, amit a szója esetében a korábbi, 000-ás vagy 00-ás fajtákkal el lehetett kerülni. A szójánál azt is látni kell, hogy az eladás időpontjától függően az értékesítési ár akár 200 000 Ft fölé is emelkedhetett, amihez hozzá lehet venni a 60-70 ezer forintos terméshez kötött támogatást. Ez azt jelenti, hogy 1 tonnás, sőt technológiától függően még akár ez alatti eredménnyel is el lehetett érni az önköltség szintjét. A szójával tavaly – az országos termésátlagokat nézve – nagyobb profitot lehetett realizálni, mint a kukoricával.

Tekintsünk előre a következő, 2022-es szezonra. Mi várható a két növény párhuzamba állításakor?

A kukorica termelési költsége természetesen technológiától függ, de az vélhetően messze meghaladhatja majd a hektáronkénti 400 ezer forintot. Az tehát biztos, hogy elképesztően megemelkedik az önköltség 2022-ben. Emiatt a termelők nagy intenzitással keresik az alternatív növényeket, amelyek kevésbé függenek a pótlólagos tápanyag-utánpótlástól. Tapasztaljuk, hogy a szója iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés hazánkban.

A szója ugyanis – bár erről a szakemberek véleménye megoszlik – akár nitrogénműtrágya-pótlás nélkül is eredményesen termeszthető. A megcélzott termésszint függvényében pedig foszforból és káliumból is kevesebbre van szüksége, mint a kukoricának.

2021-ben nagyjából átlagosan 240 ezer forinttal számoltátok a szója önköltségét.

Igen és ez természetesen szintén emelkedni fog, de nem olyan mértékben, mint a kukoricánál. Hangsúlyozom, hogy ez még csak becslés, de jelenleg nagyjából 300-330 ezer forinttal kalkulálhatjuk a szójatermesztés 2022. évi átlagos költségét. Ez nagyjából az előző évhez képest 25-35 százalékos emelkedést jelentene. Kukorica esetében már most 60-80 százalékról hallani. Aki a „takarékosabb” megoldást keresi, az a szója mellett dönt. Ráadásul az elmúlt 5 év tapasztalataiból azt is látjuk, hogy a klímaváltozás miatt kialakul bizonytalan környezetben a biztosabb pont a szója. Míg a kukorica termésátlagának kilengése ebben az időszakban a szélső értékeket nézve 30 százalék volt, addig a szójánál ez csupán 11 százalék. A szója tehát sokkal klímaválság-állóbb, kisebb kockázattal volt az elmúlt 5 évben termeszthető.

Ettől függetlenül nem biztos, hogy a szója mindenki számára tökéletes választás. A sok előny mellett beszéljünk egy kicsit a kockázatokról is.

A legnagyobb kockázat, hogy a szója egy tudásigényes növény. Ezért felértékelődik az új szójatermelőknek nyújtott szakmai segítség. A Karintia Kft. határozott véleménye, hogy a kapcsolat a termelővel nem korlátozódhat „csupán” a vetőmag értékesítésére. Mi szívesen végigkísérjük a partnereinket a sikeres szójatermesztés útján. Azt javasoljuk a gazdáknak, hogy minden kérdésükkel forduljanak a vetőmag-forgalmazójukhoz, mert szükségük lesz a naprakész, korrekt tanácsokra.

A szója vetésterülete tehát jelentősen megnövekszik 2022-ben?

A felfokozott érdeklődést már most látjuk. De azt is, hogy várhatóan nagyobb lesz az érdeklődés, mint amilyen lehetőséget a hazai vetőmag-előállítás biztosítani tud. A magyarországi vetőmag-szaporítóterület ugyanis tavaly némi csökkentést mutatott, ami mellett 3-4 százalékkal kisebb lett a termés is. Ebből kiindulva tehát elmondhatjuk, hogy kevesebb vetőmag áll idén rendelkezésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Nem gond többé a nitrátjelentés - Így csökkentheti gazdasága adminisztrációs terheit

2019. február 21. 08:13

A FARMDOK egy nyilvántartásvezető- és kezelő szoftver, ami jelentősen csökkenti a termelők adminisztrációs terheit, gyakorlatilag kiváltja a régi táblatörzskönyvet.

Gépészet Videó

Proceed, elektromos no-till vetőgép, IDEAL kombájn – Videón az AGROmashEXPO kiállítottjai

2023. január 31. 10:24

Gépdömping az AGROmashEXPO-n! Az idei rendezvény sem telhetett el anélkül, hogy ne készítsünk szakmai videókat a kiállítók körében, legyen szó Massey Ferguson traktorokról, no-till vetőgépekről vagy épp a Väderstad díjnyertes Proceed eszközéről. Hamarosan vágott videókkal is jelentkezünk, de addig is összegyűjtöttük a kiállításon felvett élő közvetítéseinket.

Amit mindenképpen tudni kell a sikeres és jövedelmező szójatermesztéshez

2019. február 11. 09:16

Megéri szóját termeszteni, a technológiára a más kultúrákban megszokottnál is jobban oda kell figyelni - derült ki az Agrofórum kerekasztal beszélgetésén.

Fogytán a bőtermő vetőmagok a Karintiánál

2018. szeptember 13. 06:48

Érdemes sietni, ha Bőtermő vagy Prémium minőséget adó, Pannon régióra nemesített kalászos fajtára vágyik!