Növénytermesztés

A szovjet idők rekordjánál is nagyobb gabonatermést vár Oroszország

Agrofórum Online

A Szovjetunió negyed századdal ezelőtti összeomlása után az orosz mezőgazdasági termelők úgy vélikl, hogy idén megdöntik a szovjet korszak gabonatermés-rekordjait.

A termés-előrejelzés egyre pozitívabb képet mutat, miután az Egyesült Államokkal és Kanadával ellentétben Oroszország európai felén kiegyensúlyozott volt a csapadékeloszlás. „Az idei időjárás ideális volt. Az eső éppen a növények számára kulcsfontosságú időszakban esett” – mondta Vlagyimir Petrisenko, a moszkvai székhelyű ProZerno tanácsadó cég általános igazgatója, hozzátéve, hogy a gazdák több búzát és kukoricát takarítanak be, mint valaha, míg az árpatermés 2008 óta a legnagyobb értéket éri el.

A ProZerno azt prognosztizálja, hogy Oroszországban ebben az évben 80 millió tonna búza, 19 millió tonna árpa, valamint 16,3 millió tonna kukorica terem. Vlagyimir Petrisenko szerint a takarmánybúza- és kukoricaültetvényeik termésével együtt összesen 130,7 millió tonnás gabonatermés várható, ez pedig 2,6 százalékkal lenne több a szovjet időszak 1978-ban elért rekordjánál, amire Leonyid Brezsnyev nagyon büszke volt. Sőt, a ProZerno szerint a végső összeg még magasabb is lehet: ha a szibériai termés is jó lesz akár 85 millió tonna búzát is betakaríthatnak a földekről.

Ez az eredmény megerősíti Oroszország vezető gabonaexportőr pozícióját, és így az amerikai földművelésügyi minisztérium szerint is várhatóan a 2017-18-os évszak legnagyobb búzaexportőrje lesz.

(blog.syngenta.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Az exportadatok hatására drágultak az agrártermékek

2020. február 5. 09:02

A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.

Kutatás: a PHS gén megakadályozza a búza betakarítás előtti csírázását

2023. május 2. 14:01

A búza betakarítás előtti csírázásának (PHS) általánosan elterjedt problémájáról szóló új tanulmány már a kezdet kezdetén „csírájában fojtja el” a termés pusztulását okozó nehézségeket.

A búza hozamával sok helyen elégedetlenek a magyar gazdák, és a felvásárlási ár is alacsony

2023. július 12. 18:10

Felénél tart a búza aratása Magyarországon. Általánosságban elmondható, hogy a hektáronkénti termésátlagok gyakran 5-6 tonna közé esnek, és jelenleg a felvásárlási ár is alacsony.

Összeomlásszerű csökkenéssel zárult a hét

2023. december 9. 13:10

Kissé elromlott a hangulat a hét végére a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,5 százalékkal, a kukorica 0,1 százalékkal, a szójabab pedig 0,4 százalékkal lett olcsóbb, miközben a repce árszintje 2,6 százalékkal emelkedett. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, mindeközben a repce drágult.