Növénytermesztés

Árpatermelésben az oroszok vezetnek a franciák és a németek előtt

Agrofórum Online

A globális árpatermelői listán Oroszország vezet, méghozzá a második helyezetthez képest elég nagy fölénnyel. Franciaország a második listán, a harmadik pedig Németország. A magyarországi termés 1,38 millió tonnát tett ki.

Egy év alatt 20,49 millió tonna árpát termesztettek Oroszországban, amely első ebben a rangsorban a világon. A z árpatermelői világranglista dobogójára Franciaország és Németország fért még fel 13,56 millió és 11,59 millió tonnával. Kanada negyedik 10,38 millió tonnával, Ukrajna pedig ötödik 8,92 millió tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felében Ausztrália, az Egyesült Királyság, Spanyolország, Törökország és Argentína sorrend alakult ki.

A legtöbb árpát exportáló ország Franciaország, amely 7,17 millió tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Oroszország 3,94 millió tonnával, harmadik pedig Ausztrália 2,87 millió tonnával. Az exportlistán Európából az ötödik, a hetedik, a kilencedik és a tizedik helyet szerezte meg egy-egy ország a TOP 10-ben. Ukrajna a negyedik 2,35 millió tonnás exporttal, az Egyesült Királyság hetedik 1,66 millió tonnával, Németország a kilencedik 1,58 millió tonnával, a hazánkkal szomszédos Románia pedig a tizedik 1,12 millió tonnás exporttal.

A legtöbb árpát importáló ország tízes listáján Kína az első 5,93 millió tonnával. Szaúd-Arábiában a második legnagyobb a behozatal 3,9 millió tonnával, majd Irán következik 3,29 millió tonnával. Ezután Hollandia, Belgium, Németország, Spanyolország, Japán, Jordánia és Brazília sorrend alakult ki az élmezőnyben.

A FAO adatai szerint Magyarországon 1,38 millió tonna árpa termett 2019-ben. A hazai adat számottevő növekedés a 2018-as 1,15 millió tonna után. Az 1992-es 1,72 millió tonna jelentette az 1961 óta rendelkezésre álló adatsorban a rekordmennyiséget. A legalacsonyabb árpatermést 1970-ben regisztrálták, akkor 553 ezer tonna volt a magyar adat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

A búza hozamával sok helyen elégedetlenek a magyar gazdák, és a felvásárlási ár is alacsony

2023. július 12. 18:10

Felénél tart a búza aratása Magyarországon. Általánosságban elmondható, hogy a hektáronkénti termésátlagok gyakran 5-6 tonna közé esnek, és jelenleg a felvásárlási ár is alacsony.

Idei SAATEN-UNION-kalászosfajták

2020. július 31. 13:02

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan kalászosfajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.