Növénytermesztés

Az arbuszkuláris mikorrhiza gombák a vizek védelmében is jó szolgálatot tehetnek

Agrofórum Online

A szántóföldekre felesleges mennyiségben kijuttatott műtrágya egy része gyakran a közeli folyókba, tavakba szivárog be. A foszfor hatóanyag a felszíni vizekbe jutva károsítja a környezetet az ökológia egyensúly felborítása révén. Ha javítani lehetne a növények foszforfelvételét, a vízszennyeződés mértéke csökkenthető lenne.

A Boyce Thompson Intézet (BTI) munkatársai erre a problémára keresték a választ. A növény és a gyökerein megtelepedő arbuszkuláris mikorrhiza (AM) gombák szimbionta kapcsolatban élnek. A gombák a stressztűrés fokozása mellett segítik a növény foszfor- és nitrogénfelvételét, cserébe bizonyos szerves anyagokért. A gomba zsírsavakkal történő ellátása nagy energiaráfordítással jár a növény számára, ezért a kolonizáció folyamatát ellenőrzés alatt tartja. Kérdés az, hogy mindez hogyan zajlik.

A BTI kutatói két modellnövényt, a mediterrán lucerna (Medicago truncatula) és szálkaperje (Brachypodium distachyon) két-két génjét vizsgálták. Ezek azoknak az egész növényvilágban elterjedt, a zöldmoszatoktól kezdve a virágos növényekig megtalálható CLE fehérjéknek a termeléséért felelősek, amelyek a sejtfejlődés folyamatában és a stresszválaszok létrehozásában vesznek részt. Kiderült, hogy a CLE gének közül kettő kulcsszerepet játszik az AM gombákkal való szimbiózis kialakításában. Az egyik gén, a CLE53-as, a kolonizáció mértékét csökkenti, ha már megtelepedtek az AM gombák a gyökéren kellő mennyiségben.

A másik, a CLE33-as, pedig abban az esetben csökkenti a kolonizáció ütemét, ha a gyökér környezetében nagy mennyiségben áll rendelkezésre felvehető foszfor. De, vajon mire használható ez a felismerés? Ha a kolonizáció ütemét irányításunk alá tudjuk vonni, akkor magasabb felvehetőfoszfor-tartalom mellett is fenn tudjuk azt tartani. Ez pedig egyrészt azt jelenti, hogy kevesebb foszfor kerül a vizekbe, megőrizve ezzel a környezet egészségét, másrészt a további nitrogén felvételét segítjük elő, illetve a növény stressztűrése fokozható.

Molekuláris szinten a folyamat úgy zajlik, hogy a CLE fehérjék egy strigolakton nevű növényi termék szintézisét szabályozzák, amelyet a gyökér választ ki. A strigolakton a talajba kerülve eljut az AM gombákhoz, amelyek kolonizálódására serkentő hatással van – olvasható a világhálón a Boyce Thompson Intézet honlapján (https://btiscience.org/explore-bti/news/post/plant-gene-discovery-could-help-reduce-fertilizer-pollution-in-waterways/).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Néhány szó a mikorrhizáról

2024. december 4. 16:10

A szántóföldi és zöldségként termesztett növények és a gyümölcsfák leginkább az ún. arbuszkuláris mikorrhizát képezik.

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Mikorrhiza: miként lehet hasznos a biológiai növényvédelemben?

2018. május 3. 10:38

A mikorrhizált növény ellenállóbb lesz a szárazság okozta stresszel szemben, és fokozódik a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága.