Növénytermesztés

Az arbuszkuláris mikorrhiza gombák a vizek védelmében is jó szolgálatot tehetnek

Agrofórum Online

A szántóföldekre felesleges mennyiségben kijuttatott műtrágya egy része gyakran a közeli folyókba, tavakba szivárog be. A foszfor hatóanyag a felszíni vizekbe jutva károsítja a környezetet az ökológia egyensúly felborítása révén. Ha javítani lehetne a növények foszforfelvételét, a vízszennyeződés mértéke csökkenthető lenne.

A Boyce Thompson Intézet (BTI) munkatársai erre a problémára keresték a választ. A növény és a gyökerein megtelepedő arbuszkuláris mikorrhiza (AM) gombák szimbionta kapcsolatban élnek. A gombák a stressztűrés fokozása mellett segítik a növény foszfor- és nitrogénfelvételét, cserébe bizonyos szerves anyagokért. A gomba zsírsavakkal történő ellátása nagy energiaráfordítással jár a növény számára, ezért a kolonizáció folyamatát ellenőrzés alatt tartja. Kérdés az, hogy mindez hogyan zajlik.

A BTI kutatói két modellnövényt, a mediterrán lucerna (Medicago truncatula) és szálkaperje (Brachypodium distachyon) két-két génjét vizsgálták. Ezek azoknak az egész növényvilágban elterjedt, a zöldmoszatoktól kezdve a virágos növényekig megtalálható CLE fehérjéknek a termeléséért felelősek, amelyek a sejtfejlődés folyamatában és a stresszválaszok létrehozásában vesznek részt. Kiderült, hogy a CLE gének közül kettő kulcsszerepet játszik az AM gombákkal való szimbiózis kialakításában. Az egyik gén, a CLE53-as, a kolonizáció mértékét csökkenti, ha már megtelepedtek az AM gombák a gyökéren kellő mennyiségben.

A másik, a CLE33-as, pedig abban az esetben csökkenti a kolonizáció ütemét, ha a gyökér környezetében nagy mennyiségben áll rendelkezésre felvehető foszfor. De, vajon mire használható ez a felismerés? Ha a kolonizáció ütemét irányításunk alá tudjuk vonni, akkor magasabb felvehetőfoszfor-tartalom mellett is fenn tudjuk azt tartani. Ez pedig egyrészt azt jelenti, hogy kevesebb foszfor kerül a vizekbe, megőrizve ezzel a környezet egészségét, másrészt a további nitrogén felvételét segítjük elő, illetve a növény stressztűrése fokozható.

Molekuláris szinten a folyamat úgy zajlik, hogy a CLE fehérjék egy strigolakton nevű növényi termék szintézisét szabályozzák, amelyet a gyökér választ ki. A strigolakton a talajba kerülve eljut az AM gombákhoz, amelyek kolonizálódására serkentő hatással van – olvasható a világhálón a Boyce Thompson Intézet honlapján (https://btiscience.org/explore-bti/news/post/plant-gene-discovery-could-help-reduce-fertilizer-pollution-in-waterways/).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Néhány szó a mikorrhizáról

2024. december 4. 16:10

A szántóföldi és zöldségként termesztett növények és a gyümölcsfák leginkább az ún. arbuszkuláris mikorrhizát képezik.

Ősi mikorrhiza gombák korunk segítői

2020. február 23. 11:52

A „mikroorganizmus” szó hallatán, általában az általuk okozott megbetegedések jutnak eszünkbe. Gyakran problémaként tekintünk rájuk, pedig több feladat megoldásában is segítséget nyújthatnak. A talajlakó mikroorganizmusok között ugyanis számos olyan gomba és baktérium található, amelyek szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt hasznosak. Ilyenek a növénynövekedést serkentő rizobaktériumok illetve a mikorrhiza gombák is, amelyek jelentősége megsokszorozódhat a jövőben.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Talajélet - talajbiológiai sokféleség: a gombák

2021. október 5. 15:28

Kutatások igazolták, hogy a gazdanövényeket a mikorrhizák védelem alá veszik számos káros anyag toxikus hatásával szemben.