4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

Agrofórum Online

Mindannyian rossz szájízzel emlékszünk vissza azokra az időkre, amikor először kirobbant a Covid-járvány, nyomában az energiaár-robbanással és ennek folyományaként a műtrágyaárak elszállásával.

Akkor mindenki azon volt, és bár a helyzet azóta sokat javult, ma is az a cél, hogy a tápanyagpótlás kiugróan magas költségeit terméscsökkenés nélkül leszorítsuk. Bár a környezeti tényezőkre nem lehetünk hatással, arra, hogy a nitrogénműtrágyák ne a levegőbe párologjanak el vagy vizes oldatban egyszerűen elfolyjanak, igen, a megfelelő technológiával. A műtrágyadózisok mellett itt jönnek az ureázinhibitorok a képbe.

A BASF 2024 nyarán az ország három pontján 12 héten át tartó kísérletsorozatot végzett. Azt vizsgálták, hogy a bedolgozott karbamidból mennyit veszítünk el gáz formájában, illetve hogy ezt milyen mértékben tudjuk csökkenteni az ureázinhibitorokkal.

Mire valók az ureázinhibitorok?

A növénytáplálás során alapesetben a nitrogén három formáját használjuk, nitrátot, ammóniumot és karbamidot. A nitrát és az ammónium közvetlenül hozzáférhető a növények számára, a karbamidot viszont csak a levélen keresztül tudják felvenni, azt is csak kismértékben. A karbamid a talajba kerülve a hidrolízis során ammóniává alakul. Az ammónia viszont egy gáz, ami nagymértékben elillanhat a talajból. Ez rögtön jelentős mértékű veszteség a gazdálkodónak.

A másik folyamat az ammonifikáció, amikor az ammónia ammóniummá alakul, majd a nitrifikáció során nitritté, később nitráttá. Ez utóbbi rendkívül jól oldódik vízben, és a talajban lévő vízzel kimosódhat. Ez a másik jelentős veszteség a nitrogénműtrágyák esetében, ami környezeti károkat is okoz.

A cél tehát a folyamat lassítása és a köztes állapot fenntartása. Ebben segítenek az ureázinhibitorok, amelyek a növények növekedésének kritikus szakaszaiban teszik elérhetővé a nitrogént a kiszámíthatóbb és magasabb terméseredmény érdekében.

További részletekért nézze meg a BASF látványos és könnyen érthető videóját!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Megerősítette idei bevételi céljait a német BayWa Group

2019. november 15. 06:33

Az agrárüzletág első három negyedéves 8,19 milliárd eurós árbevétele 1,3 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél, de az üzleti eredmény 18,1 százalékkal 65,8 millió euróra emelkedett.

Az ammónium-nitrát műtrágya veszélyei

2023. szeptember 4. 07:40

Mivel minden gazda és minden mezőgazdasági vállalat használja, az emberek úgy vélik, ez csak növényvédő szer, semmi több. De mi a helyzet a műtrágya valódi beltartalmával? Veszélyes az emberre? Tényleg robbanékony? Mekkora egészségügyi gondot okoznak a műtrágyagyárakban fellépő tűzesetek és az ezt követő légköri szennyeződések?

A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

2022. október 5. 04:37

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.