Növénytermesztés

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

Agrofórum Online

Mindannyian rossz szájízzel emlékszünk vissza azokra az időkre, amikor először kirobbant a Covid-járvány, nyomában az energiaár-robbanással és ennek folyományaként a műtrágyaárak elszállásával.

Akkor mindenki azon volt, és bár a helyzet azóta sokat javult, ma is az a cél, hogy a tápanyagpótlás kiugróan magas költségeit terméscsökkenés nélkül leszorítsuk. Bár a környezeti tényezőkre nem lehetünk hatással, arra, hogy a nitrogénműtrágyák ne a levegőbe párologjanak el vagy vizes oldatban egyszerűen elfolyjanak, igen, a megfelelő technológiával. A műtrágyadózisok mellett itt jönnek az ureázinhibitorok a képbe.

A BASF 2024 nyarán az ország három pontján 12 héten át tartó kísérletsorozatot végzett. Azt vizsgálták, hogy a bedolgozott karbamidból mennyit veszítünk el gáz formájában, illetve hogy ezt milyen mértékben tudjuk csökkenteni az ureázinhibitorokkal.

Mire valók az ureázinhibitorok?

A növénytáplálás során alapesetben a nitrogén három formáját használjuk, nitrátot, ammóniumot és karbamidot. A nitrát és az ammónium közvetlenül hozzáférhető a növények számára, a karbamidot viszont csak a levélen keresztül tudják felvenni, azt is csak kismértékben. A karbamid a talajba kerülve a hidrolízis során ammóniává alakul. Az ammónia viszont egy gáz, ami nagymértékben elillanhat a talajból. Ez rögtön jelentős mértékű veszteség a gazdálkodónak.

A másik folyamat az ammonifikáció, amikor az ammónia ammóniummá alakul, majd a nitrifikáció során nitritté, később nitráttá. Ez utóbbi rendkívül jól oldódik vízben, és a talajban lévő vízzel kimosódhat. Ez a másik jelentős veszteség a nitrogénműtrágyák esetében, ami környezeti károkat is okoz.

A cél tehát a folyamat lassítása és a köztes állapot fenntartása. Ebben segítenek az ureázinhibitorok, amelyek a növények növekedésének kritikus szakaszaiban teszik elérhetővé a nitrogént a kiszámíthatóbb és magasabb terméseredmény érdekében.

További részletekért nézze meg a BASF látványos és könnyen érthető videóját!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Érdemes lenyírni a füvet még a tél előtt?

2022. november 23. 04:36

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?

Mennyi az annyi?

2018. augusztus 17. 06:42

Ismét elérkezett a repcevetés szezonja, amely természetesen újra rengeteg döntést igényel – fajta, hibrid, agrotechnikai megoldások, tápanyagellátás. A döntéseket pedig még több kérdés előzi meg, melyek megválaszolásához sok szempontot figyelembe kell vennünk.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag utánpótlással

2021. április 7. 12:13

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.