18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növénytermesztés

Egy új fejlesztéssel kevesebb műtrágyára lehet szükség

Kép: Evonik

A német Evonik Industries azon dolgozik, hogy korlátozza a növényi műtrágyák iránti igényt annak az innovációs akciónak a részeként, amely már 2025-ig 1 milliárd euróval növelheti a cég eladásai. Az élelmiszergyártásban és a hústesztelés területén is vannak innovációi a vállalatnak.

A mezőgazdaság számára a vállalat biostimulánsként fejleszt baktériumokat, amelyek a gabonafélék, például a búza és a kukorica termesztéséhez szükséges nitrogént biztosítják az energiaigényes szintetikus műtrágyák helyett – számoltak be a cég innovációs konferenciáján a szakemberek.

„Az volt az elgondolásunk, hogy a növényeket nitrogénnel látjuk el a légkörből baktériumok segítségével. Ha ez az ötlet sikeres lesz, ez nagyban hozzájárul a fenntarthatóság növeléséhez vagy eléréséhez” – mondta Jan Wolter, aki az Evonik Creavis innovációs egységénél a mezőgazdasági munkálatokkal foglalkozó, farmtól a villáig részleget vezeti.

A német vállalat azt közölte, hogy az első biostimuláns készítményeket 2025 és 2027 között kívánja kereskedelmi forgalomba hozni.

Emellett a csirkehústermékek eredetének és minőségének meghatározását segítő technológián is dolgoznak. Céljuk a fogyasztói igények kielégítése a nagyobb átláthatóság érdekében. A speciális termék fejlesztése, amely epigenetikai és bioinformatikai platformot használ számos állatjóléti tényező tesztelésére, előrehaladott állapotban van, és a konkrét tesztek rövid- és középtávon is elérhetővé válhatnak az ügyfelek számára – közölte Evonik.

A speciális vegyipari cég innovációs konferenciáján egyébként elmondta azt is, hogy az élelmiszergyártás és a hústesztelés mellett az elektromos járművek is azon három különösen érdekes területekhez tartozik náluk, amelyben innovációkra lehet számítani.

Az Evonik szerint a lítium-ion elektromos járművek akkumulátoraiban lévő lítium 95%-át nem hasznosítják újra, elsősorban a magas költségek miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Akkumulátoros meghajtású járműveket a mezőgazdaságban és a hozzá kapcsolódó területeken is egyre többet használnak.

Az Evonik jelenleg kísérleti léptékben tesztelt megoldása egy kerámia membrános elektrokémiai eljárással növeli a hatékonyságot. Az Evonik szakemberei biztosak abban, hogy a kerámia membrán eljárás három-öt éven belül piacképes lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Hatékonyabb tápanyaghasznosítás a növénytermesztésben

2020. április 15. 13:31

A modern mezőgazdaság legnagyobb kihívása a környezetvédelem és a költséghatékonyság szempontjainak összehangolása a növénytermesztésben. A növények tápanyagellátása és maguk a tápanyagok nagyon fontos szerepet játszanak ebben a kérdésben. A megfelelő tápanyagoknak megfelelő időben történő kijuttatása az adott kultúrához az adott termőhelyen – ez a szükségleteken alapuló tápanyagellátás művészete.

A magyar mezőgazdaság és a hazai termelők helyzete, kilátásai és lehetőségei

2024. január 22. 14:10

Az élelmiszerárak a Covid-járvány és az orosz-ukrán háború hatására jelentősen, az indokoltnál nagyobb mértékben növekedtek külföldön és hazánkban egyaránt.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

A műtrágyák hatékonyságának növelése talajoltással

2019. február 12. 06:36

A szántóföldi növények közül a napraforgóról reagál a leglátványosabban a talajoltó technológiára. Az elmúlt három évben az AGRO.bio Demo Farm Projektjében résztvevő gazdaságoknál végzett vizsgálataink során a kezeletlen területhez képest átlagosan 11%-kal mértünk magasabb értékeket a talajoltásban részesült területen.