Növénytermesztés

Egy új fejlesztéssel kevesebb műtrágyára lehet szükség

Kép: Evonik

A német Evonik Industries azon dolgozik, hogy korlátozza a növényi műtrágyák iránti igényt annak az innovációs akciónak a részeként, amely már 2025-ig 1 milliárd euróval növelheti a cég eladásai. Az élelmiszergyártásban és a hústesztelés területén is vannak innovációi a vállalatnak.

A mezőgazdaság számára a vállalat biostimulánsként fejleszt baktériumokat, amelyek a gabonafélék, például a búza és a kukorica termesztéséhez szükséges nitrogént biztosítják az energiaigényes szintetikus műtrágyák helyett – számoltak be a cég innovációs konferenciáján a szakemberek.

„Az volt az elgondolásunk, hogy a növényeket nitrogénnel látjuk el a légkörből baktériumok segítségével. Ha ez az ötlet sikeres lesz, ez nagyban hozzájárul a fenntarthatóság növeléséhez vagy eléréséhez” – mondta Jan Wolter, aki az Evonik Creavis innovációs egységénél a mezőgazdasági munkálatokkal foglalkozó, farmtól a villáig részleget vezeti.

A német vállalat azt közölte, hogy az első biostimuláns készítményeket 2025 és 2027 között kívánja kereskedelmi forgalomba hozni.

Emellett a csirkehústermékek eredetének és minőségének meghatározását segítő technológián is dolgoznak. Céljuk a fogyasztói igények kielégítése a nagyobb átláthatóság érdekében. A speciális termék fejlesztése, amely epigenetikai és bioinformatikai platformot használ számos állatjóléti tényező tesztelésére, előrehaladott állapotban van, és a konkrét tesztek rövid- és középtávon is elérhetővé válhatnak az ügyfelek számára – közölte Evonik.

A speciális vegyipari cég innovációs konferenciáján egyébként elmondta azt is, hogy az élelmiszergyártás és a hústesztelés mellett az elektromos járművek is azon három különösen érdekes területekhez tartozik náluk, amelyben innovációkra lehet számítani.

Az Evonik szerint a lítium-ion elektromos járművek akkumulátoraiban lévő lítium 95%-át nem hasznosítják újra, elsősorban a magas költségek miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Akkumulátoros meghajtású járműveket a mezőgazdaságban és a hozzá kapcsolódó területeken is egyre többet használnak.

Az Evonik jelenleg kísérleti léptékben tesztelt megoldása egy kerámia membrános elektrokémiai eljárással növeli a hatékonyságot. Az Evonik szakemberei biztosak abban, hogy a kerámia membrán eljárás három-öt éven belül piacképes lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A műtrágyaárak emelkedésének közvetett hatásai

2023. április 20. 09:26

Egy tanulmány szerint a műtrágyaárak emelkedése további 100 millió embert fenyegethet az alultápláltság veszélyével.

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Miről ismerhető fel a jó minőségű műtrágya?

2021. november 23. 10:31

A modern röpítő tárcsás műtrágyaszórók a másodperc egytized része alatt gyorsítják fel a szemcséket 150 km/h sebességre. Ilyenkor a műtrágya szemcséket rendkívül nagy mechanikai erőhatás éri. Azon műtrágyák, melyek nem képesek ezt az extrém behatást kibírni, kedvezőtlenül befolyásolhatják a termés mennyiségét és minőségét. A műtrágyák fizikai tulajdonságai ugyanis nagymértékben befolyásolják a szórhatóságot és szórásképet. Kerek, sima, kemény és nehéz szemcsék – ezek azok a tulajdonságok, melyek szükségesek az optimális kijuttatáshoz.

Tápelem tipikusan relatív hiányban - a talaj foszfortartalma

2021. december 29. 04:36

A foszfor az antagonizmusok és a lekötődés miatt egy tipikusan relatív hiányban lévő tápelem.