A bajor rádióban jelent meg egy riport, amely egy olyan biogazdálkodót mutat be, aki nem pályázik és nem vesz fel agrártámogatást. Osztott-szorzott, és arra jutott, hogy a rugalmasság, hogy nem kell az előírások szerinti határidőket betartania, többet ér számára.
A termelő elmondta, hogy mi a probléma a határidőkkel, és milyen kötöttségektől szabadul meg a biogazdaságában, ha nem tartja be őket.
Határidők betartása – többet visz, mint amennyit hoz
Ha támogatásra akarna pályázni, a gazdának télen zöldítenie kell a földjét. A kapásnövényekben ezután csak február 15-től dolgozhatna. Ez az ő gazdaságában azonban már túl késői időpont lenne – magyarázza a gazda. Ha mégis betartaná a határidőt, annak súlyos következményei lennének: többször kellene a területen végigmennie a talajművelés során, megnövekedne a gyomnyomás és ez a terméshozamra is hatással lenne.
A műtrágyarendelet rá is vonatkozik
A műtrágyarendelet a jogszabályok része, és akkor is érvényes, ha nem történik mezőgazdasági alkalmazás. A termelő hangsúlyozta a rádiónak, hogy a rendeletnek is megvan a maga célja. Ő a folyékony trágya kiszórása előtt és után is felszántja a szántóföldjeit, hogy a szerves trágya a lehető legjobb hatást érje el.
Ha mindenki egyszerre kaszál, mi lesz a védendő rovarokkal?
A gazdálkodó elmondta, hogy Bajorországban magas támogatásokhoz lehet hozzájutni, ha június 15-ig nem kaszálják le a földjeiket. Ez azonban azzal a következménnyel jár, hogy ebben az időszakban szinte minden termelő ugyanabban az időpontban kaszálja le a földjét. Ezzel az előírás éppen szembemegy a saját céljával, hiszen a rovarok élettere hirtelen megszűnik, és arra sem lesz lehetőségük, hogy máshová vándoroljanak.
Ráadásul az állatoknak termesztett takarmány betakarításakor különösen fontos a rugalmasság, hogy a lehető legjobb minőségű szénát és szilázst tudják előállítani. A biogazdálkodók mindig arra törekednek, hogy állataikat elsősorban saját maguk által megtermelt, jó minőségű takarmánnyal lássák el. Ha viszont június 15-ig mindenképpen várni kell, megtörténhet, hogy a takarmánynövények már nem lesznek a betakarításhoz ideális állapotban.
Fotó: Pixabay