Növénytermesztés

Évi 58 ezer euró támogatásról mond le egy biogazdálkodó

Agrofórum Online

A bajor rádióban jelent meg egy riport, amely egy olyan biogazdálkodót mutat be, aki nem pályázik és nem vesz fel agrártámogatást. Osztott-szorzott, és arra jutott, hogy a rugalmasság, hogy nem kell az előírások szerinti határidőket betartania, többet ér számára.

A termelő elmondta, hogy mi a probléma a határidőkkel, és milyen kötöttségektől szabadul meg a biogazdaságában, ha nem tartja be őket.

Határidők betartása – többet visz, mint amennyit hoz

Ha támogatásra akarna pályázni, a gazdának télen zöldítenie kell a földjét. A kapásnövényekben ezután csak február 15-től dolgozhatna. Ez az ő gazdaságában azonban már túl késői időpont lenne – magyarázza a gazda. Ha mégis betartaná a határidőt, annak súlyos következményei lennének: többször kellene a területen végigmennie a talajművelés során, megnövekedne a gyomnyomás és ez a terméshozamra is hatással lenne.

A műtrágyarendelet rá is vonatkozik

A műtrágyarendelet a jogszabályok része, és akkor is érvényes, ha nem történik mezőgazdasági alkalmazás. A termelő hangsúlyozta a rádiónak, hogy a rendeletnek is megvan a maga célja. Ő a folyékony trágya kiszórása előtt és után is felszántja a szántóföldjeit, hogy a szerves trágya a lehető legjobb hatást érje el.

Ha mindenki egyszerre kaszál, mi lesz a védendő rovarokkal?

A gazdálkodó elmondta, hogy Bajorországban magas támogatásokhoz lehet hozzájutni, ha június 15-ig nem kaszálják le a földjeiket. Ez azonban azzal a következménnyel jár, hogy ebben az időszakban szinte minden termelő ugyanabban az időpontban kaszálja le a földjét. Ezzel az előírás éppen szembemegy a saját céljával, hiszen a rovarok élettere hirtelen megszűnik, és arra sem lesz lehetőségük, hogy máshová vándoroljanak.

Ráadásul az állatoknak termesztett takarmány betakarításakor különösen fontos a rugalmasság, hogy a lehető legjobb minőségű szénát és szilázst tudják előállítani. A biogazdálkodók mindig arra törekednek, hogy állataikat elsősorban saját maguk által megtermelt, jó minőségű takarmánnyal lássák el. Ha viszont június 15-ig mindenképpen várni kell, megtörténhet, hogy a takarmánynövények már nem lesznek a betakarításhoz ideális állapotban.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Biogazdálkodási Napok: a termelők és a fogyasztók találkahelye

2021. augusztus 7. 06:38

A Biogazdálkodási Napok célja, hogy bemutassa a biogazdálkodás területén zajló tudományos kutatási és fejlesztési eredményeket a mindennapi gyakorlatban.

„Mérgek helyett gépek….?”

2022. február 3. 11:55

Ez a hatásvadász rövid mondat, jól hangzó szlogen képes volt magába sűríteni azokat a gondolatokat és ellentmondásokat, amelyek az elmúlt 20-30 évben a határtalan „zöldség” kiterjedésében a növényorvoslás elmúlását jelentik. A sűrítmény messze túlmutat a növényvédelmi szakma jövőjén, hiszen legfeljebb nem lesz. Kinek hiányozna néhány ezer, látszólag rétegtudással rendelkező szakember. Azonban, ha mélyére nézünk a dolognak, a hagyományos, a konvencionális gazdálkodás nélkülük nehezen lenne elképzelhető (bár ebben az országban a mezőgazdálkodáshoz és a focihoz mindenki ért).

Mitől öko a bio? Bevezetés az ökológiai gazdálkodásba

2018. március 23. 11:14

Mik az alapelvei az ökológiai gazdálkodásnak? Hogyan lesz egy hagyományos gazdaságból biogazdaság?

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.