Az Európai Unió legfontosabb gabonatermelője, Franciaország számos részén, több egymást követő éjszakákon át is jócskán nulla fok alá süllyedt a hőmérséklet. Ez jelentős károkat okozott a szőlőültetvényekben, a gyümölcsösökben és a cukorrépában, az ágazatnak pénzügyi támogatást ígért a kormányzat.
„Északon és keleten minden bizonnyal észrevehető kár keletkezett az országban, de reméljük, hogy összességében marginális lesz a hatás” – mondta újságíróknak Benoit Pietrement, a FranceAgriMer növénytermesztési bizottságának vezetője.
„Mi jobban aggódunk a Beauce és a Loire-völgy térségének nagy síksága miatt, ahol a növények fejlettebbek voltak, és a hideg időjárás csapásként fejtette hatását és talán súlyosabb volt a pusztítás az elsőre vélelmezettnél” – tette hozzá egy helyi gazdálkodó.
A kereslet és kínálat becslésében a FranceAgriMer az Európai Unió 27 országán kívüli francia búza-exportra vonatkozó előrejelzését 7,55 millió tonnára emelte a múlt havi 7,45 millió tonnáról. A módosításkor figyelembe vették a korábbi értékesítéseket és az Algériából és az Afrika egyes országaiból várható keresletet. Ez még mindig 44 százalékkal volt alacsonyabb, a 2019/20-as gazdálkodási szezon rekordjánál, amely 13,54 millió tonnát tett ki.
Eközben az Európai Unión belüli értékesítés az előrejelzések szerint 5,6 millió tonnát tehet ki, szemben a márciusban prognosztizált 5,8 millióval- hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség. A csökkenés elsősorban az európai blokk északi részén várható folyamatokkal magyarázható, ott is a német búza erős versenyének köszönhetően.
Az ellentétes lépések abból adódtak, hogy a FranceAgriMer a búzakészletekre vonatkozó előrejelzését a 2020/21-es gazdálkodási szezon végén szinte változatlanul, 2,7 millió tonnán tartotta.
Az iroda az árpa végállományára vonatkozó előrejelzését is szinte változatlanul, 1,1 millió tonnánál tartotta, míg a kukorica végállományára továbbra is 2,0 millió tonnát vártak a keresleti és kínálati mérleg kis kiigazításai miatt.