Van, aki vet, és van, aki még kivár. A kártevők ellen viszont már gőzerővel védekeznek. Milyen terményárak várhatók, és mitől függ a felvásárlási árak alakulása? Elhangzott egy ajánlat is a vezeték nélküli terménymonitorozó rendszerre: ez a gabonaszonda, a garmadában tárolt termények hőmérsékletének nyomon követésére.
Ha bárkit érdekel ez az automatizált mérési rendszer, úgy szívesen közvetítünk a gyártó felé. Keressenek bennünket: szerkesztoseg@agroforum.hu
A bátrabbak már vetik a napraforgót, de van, aki Húsvét utánra halasztja, mondván jöhetnek még fagyok. A kukorica vetésével – annak ellenére, hogy április elején rekord melegek voltak – mindenki vár, mert a talajok hőmérséklete még messze a kukorica számára optimálisnak mondott 12 oC-os érték alatt van.
A műtrágyázás folyik – ahol még nem fejezték be –, és a kalászosokban a gyomirtás is.
A repcékben már kétszer védekeztek a repce fénybogár és a szárormányos ellen. (Pedig még csak most kezd virágozni.) Az év folyamán még többszöri védekezésre lesz szükség.
Összességében nem jók a kilátások, általános a csapadékhiány, a téli csapadék a fagyott talajok miatt nem hasznosult. A növényállományok gyenge, közepes állapotot mutatnak.
*
A terményárak vonatkozásában sem bíztatók az előrejelzések. (Mikor voltak azok?) A világpiacon is alacsonyak a terményárak az elmúlt évi rekordtermésekből adódó magas átmenő készletek miatt. 2017-ben nyomott búzaárakra, stagnáló, vagy lefelé mozduló kukorica árakra lehet számítani, a szója esetében is alacsonyabb lesz a felvásárlási ár, mint volt 2016-ban.
A napraforgó és repce árak talán szinten maradnak.
A kérdésre, hogy a termelő vagy a felvásárló dönti-e el az árakat, a válasz: egyik sem. Döntően a készletek, az új termés, illetve az esetleges új beszállítók fogják befolyásolni a felvásárlási árakat.
Ezen kívül az időjárás, és esetleg – bár sose legyen ilyen – valamiféle katasztrófa helyzet.
Összegezve: stagnáló, vagy inkább még lefelé mozduló terményárakra kell számítani, legalábbis a jelen állapot szerint.
*
A gabonaszondáról csak annyit, hogy a garmadában tárolt terményeknél mindig, vagy legalábbis sokszor probléma lehet a túlmelegedés, amit nehéz észlelni. Ezen segítenek a megfelelő rendszerben telepített hőmérséklet-mérő szondák, amelyek vezeték nélküli adatátvitelt tesznek lehetővé, és internet kapcsolat révén azok bármikor, bárhonnan megtekinthetők, így akár azonnali intézkedésre is mód nyílik.
(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)