Növénytermesztés

Honnan tudjam, hogy megéri köztes növényt vetni a földemen?

Agrofórum Online

Vetőmag, előkészítés, vetés, ápolás és beforgatás – mindez munkaidőbe, anyagköltségbe és így pénzbe kerül a gazdáknak, ha úgy döntenek, hogy köztes növényeket vetnek a szántóföldön. De vajon kimutatható a termesztésükkel járó haszon is?

A Catchy nevű projektben német szakértők több éven át tanulmányozták a köztes növényeket és azok hatásait. Mivel a köztes növények hasznosságát a gazdák mindig a gazdasági előnyök és hátrányok alapján állapítják meg, a cél a termesztésükkel járó haszon kimutatása volt.

A gazdálkodók azért inkább a köztesnövény-termesztés költségeit érzékelik, mert ezek közvetlenek, így jobban láthatóak. A gazdálkodók számlát kapnak a vetőmagról, fizetik a munkavállalók bérét a vetéssel és a több feladattal járó munkaidőért. Pedig a köztestermesztés számos előnnyel is jár, amelyeket a gazdálkodóknak szem előtt kell tartaniuk.

Nehéz az előnyöket számszerűsíteni, de léteznek

A köztes növényekkel járó előnyök pedig egyértelműek, noha nem közvetlenül jelentkeznek forintokban (közvetve nagyon is). Ilyenek a talaj gyökérzettel való átszövése, a tápanyagok felszívása és helyben tartása, a humuszképződéshez való hozzájárulás vagy az erózió elleni védelem. Ezeket a hatásokat azonban általában csak kísérletekkel lehet tudományos alapon számszerűsíteni. 

Más a helyzet az olyan szén-dioxid-gazdálkodási projektek esetében, mint amilyenek például Észak-Amerikában léteznek. Az ilyen projektek keretében a gazdáknak fizetnek a humuszképzésért, ezzel a gazdálkodó közvetlen juttatásban részesül. A köztes növények hatása abban viszont számokban is tetten érhető, hogy kevesebb ráfordításra, például műtrágyára és növényvédő szerre van szükség.

A tápanyagok megtakarítását előre jelző modellre van szükség

Az egyik előny, hogy a gazdák a köztesnövény-termesztés révén nitrogénműtrágyát takaríthatnak meg. Ez a hatás a köztes növények két különböző hatásán alapul. Egyrészt megakadályozzák a meglévő nitrogén kimosódását, másrészt a hüvelyeseket tartalmazó köztesnövény-keverékek a levegőből is megkötik a nitrogént. 

A gazdálkodóknak azonban nehéz pontosan kimutatni, hogy mikor és milyen feltételek mellett tudnak megtakarítani. Ennek oka, hogy a talajból történő nitrogénmobilizáció mértéke egyelőre nem határozható meg pontosan. Sok növénytermesztő ezért a termésbiztonság érdekében mindenképpen végez műtrágyázást.

A jövőben a betegség-előrejelző applikációkhoz hasonló modellek megkönnyíthetik a gazdálkodók számára annak eldöntését, hogy mikor nincs szükség kiegészítő műtrágyázásra.

Nedves vagy száraz időben erősebb a hatás?

A köztes növények hatása a hozamra közvetlenül is mérhető. Ez azonban száraz években nagyobb valószínűséggel jelentkezik, mint amikor az időjárás csapadékos. A köztesnövény-termesztés tehát segíthet a gazdáknak a termelési kockázatok csökkentésében és a száraz években a terméscsökkenés mérséklésében is.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új kalászosaink is bírják a gyűrődést

2022. augusztus 2. 08:36

Azoknak, akiknek a nagy termés mellett fontos a stressztűrés is.

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29. 15:17

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.

Búzafajták a SAATEN-UNION-tól: CAMELEON

2021. szeptember 17. 05:36

Aki kipróbálja, garantáltan szerelembe esik vele. Bárkinek és bárhova merjük ajánlani, igazi, nekünk, magyar termelőknek kedves típus. Könnyen kezelhető búza, szép a szemnek, jó a zsebnek. Szárazságtűrő, egészséges és bőtermő fajta, ezért gyorsan a búzatermelők egyik kedvencévé vált.

Szabaduljon meg már ősszel a gabonagyomoktól!

2023. szeptember 23. 13:10

A korán vetett búza- és árpafajták és az elnyúló őszi vegetációs időszak új problémákat generál. Mutatjuk a megoldást.