Hazánk a világ 5. legnagyobb vetőmag-exportőre 60 000 szezonálisan foglalkoztatott, és mintegy 5000 teljes munkaidőben dolgozó kenyerét biztosítja az ágazat.
Szeptember 25-én a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) Küldött közgyűlést tartott Martonvásáron az MTA Agrártudományi Központ Mezőgazdasági Kutató Intézetében. A rendezvényre meghívást kaptak a vetőmag szakma „veteránjai” is. A kezdeményezés – miszerint az elmúlt évtizedekben a vetőmaggal foglalkozó szakembereket is meghívják a rendezvényre – Dr. Balikó Sándor ötlete alapján öltött testet. A szövetség vevő volt az ötletre, mondván, akik ebben a szakmában öregedtek meg miután hölgyek is érintettek (pontosítok: töltötték legszebb éveiket) megérdemlik, hogy évente egyszer találkozzanak.
Ölelgetés, vállveregetés, és túláradó érzelmek, amelyeket egy-egy elmorzsolt könnycsepp tanúsított.
Mi tagadás, örültünk egymásnak, merthogy magam is abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy alanyi jogon vehettem részt a programon. (Az már csak hab a tortán, hogy az Agrofórumban tudósíthatok is a rendezvényről.
Dr. Bedő Zoltán akadémikus, főigazgató köszöntötte a résztvevőket. Takács Géza a VSZT elnöke beszámolt az elmúlt év eredményeiről és a jövő feladatairól. A legfontosabb, amit elértünk, – mondta – hogy sikerült szakmaközi szervezetté alakulnunk. Hangot adott annak az igénynek, hogy a jövőben a VSZT a jogalkotásban is szeretne közreműködni, mert olyan jogszabályokat célszerű hozni, amelyek a vetőmag szakma, illetve a vetőmagot felhasználók érdekeit markánsan megjelenítik.
Dr. Feldman Zsolt helyettes államtitkár részvétele jelzésértékű volt. A minisztérium komolyan veszi a mezőgazdaság biológiai alapjaival, jelesül a vetőmaggal foglalkozó szerveződést, és annak tevékenységét. A vetőmag ágazatot érintő aktuális szabályozási kérdésekről beszélt, de az ágazat pozícióját is értékelte. Hazánk a világ 5. legnagyobb vetőmag-exportőre 60.000 szezonálisan foglalkoztatott, és mintegy 5000 teljes munkaidőben dolgozó kenyerét biztosítja az ágazat. Közel 120 ezer ha területen folyik vetőmag-előállítás, átlagosan 370 ezer tonna mennyiségben.
Dr. Potori Norbert az AKI agrár- és vidékpolitikai igazgatója a növénytermesztés – ma még lebegtetett – 2015-2020 évi támogatásairól beszélt.
A program egy közös fotózással végződött.
Részletesebben a novemberi lapszámunkban számolunk be a rendezvényről.
(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)