Növénytermesztés

Kétségbeejtő: 300 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület tűnhet el az évtized végére – csak Németországban

Agrofórum Online

Nemcsak az építkezés és a közlekedés, hanem a megújuló energia, a biodiverzitás és a klímavédelem is csökkenti a megművelt földeket.

Egy kutatás szerint az elmúlt évtizedekben Németországban – és hasonló folyamatok zajlanak hazánkban is – folyamatosan csökkent azoknak a területeknek a mérete, ahol mezőgazdasági tevékenységet folytattak, átlagosan több mint 50 hektárral naponta – ami 70 focipályányi területet tesz ki. Ezzel egy időben viszont a lakott, valamint közlekedésre használt, illetve az erdővel borított területek mérete nőtt.

Noha az élelmiszer-ellátást nem veszélyezteti közvetlenül, azzal tisztában kell lenni, hogy a megművelt földek értékes és védendő erőforrásnak számítanak, ugyanis éppen Közép-Európában sokkal nagyobb hozamot képesek biztosítani, mint a világ más régióiban.

A Thünen Intézet, amely a mezőgazdasághoz, halászathoz és erdészethez kapcsolódó kutatásokat végez, arról készített tanulmányt, milyen más célokra alakítják át 2030-ig a mezőgazdasági területeket.

A tanulmány becslése szerint 200 ezer hektáron lesznek épületek vagy használjuk közlekedésre; 100 ezer hektáron megújuló energiát termelnek majd (főleg fotovoltaikus energiát).

Érdekes változás, hogy mind nagyobb területen létesítenek természetközeli élettereket a biodiverzitás növelésére, illetve szén-dioxid megkötésére.

Ez utóbbi célok eléréséhez változtatni kell a földhasználaton erdőtelepítésekkel, egykori lápos területekre a természetes vizek visszavezetésével – ami akár több mint 500 ezer hektárt foglal el.

A szerzők abból indulnak ki, hogy az előbb felsorolt változásoknak nem mindegyikét fogják mezőgazdasági területen végrehajtani. Azonban így is mintegy 300 ezer hektáros csökkenéssel számolnak 2030-ig, ami 109 hektárt jelent naponta (ez az átlagos magyar birtokméret több mint négyszerese).

Nagyon fontos, hogy a felhasználásra vonatkozó követelményeket a lehető legnagyobb mértékben összehangolják, és ahol lehetséges, figyelembe vegyék a szinergiákat és a többcélú felhasználást, mondta Bernhard Osterburg, a tanulmány vezető szerzője. Ez elérhető például úgy, ha a napelemparkok közlekedésre kijelölt területekre vagy lápos területekre kerülnek, vagy összekapcsolják a mezőgazdasági műveléssel.

A mezőgazdaság ugyanúgy megkerülhetetlen az emberiség hosszú távú túléléséhez, mint a megújuló energiaforrások használata vagy a levegő szén-dioxid-tartalmának csökkentése. Ezeknek a céloknak a gondos összehangolása mindannyiunk érdeke.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Csupaszcsigák már szántóföldön is

2018. november 23. 05:33

Az elmúlt évek során az tapasztalható, hogy csapadékos időjárási körülmények között a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt. A leggyakrabban előforduló faj biológiájáról, a csapdázásról és a szántóföldi kultúrákban engedélyezett csigaölő készítményekről olvashatnak az összeállításunkban.

A fajtaválasztás lehet a válasz a magas műtrágyaárakra

2022. szeptember 8. 14:44

A Debreceni Egyetem tartamkísérletében a SAATEN-UNION búzahibridje, a HYFI bizonyult a legjobbnak a tápanyag-hasznosítás és a tápanyag-reakció szempontjából is.

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

2020. szeptember 2. 13:44

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.

Frakcionált hibridbúza-vetőmagok

2023. június 30. 13:22

A nagy termés biztos alapjai.