Növénytermesztés

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

Agrofórum Online

Kína a közelmúltban engedélyezett öt génszerkesztett növényfajtát, valamint 12 génmódosított (GMO) szójabab-, kukorica- és gyapotfajtát annak érdekében, hogy növelje a terméshozamokat, csökkentse az importfüggőséget, és megerősítse az ország élelmezésbiztonságát.

A Kínai Mezőgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy biztonsági tanúsítványt adott ki a 17 jóváhagyott növényfajta számára. A génszerkesztett fajták között két szója-, valamint egy-egy búza-, kukorica- és rizsfajta található. 

Nem idegen gének

Az újonnan engedélyezett vetőmagok között szerepelnek a pekingi székhelyű Dabeinong takarmánygyártó cég és a Syngenta Group kínai leányvállalata, a China National Seed Group által fejlesztett változatok. A génszerkesztés során nem idegen géneket illesztenek be a növénybe, hanem a már meglévő géneket módosítják a növény tulajdonságainak javítása érdekében. Számos tudós biztonságosabbnak tartja ezt a technológiát, mint a génmódosítást. 

A minisztérium emellett jóváhagyta a német BASF vegyipari vállalat által fejlesztett, rovarrezisztens és gyomirtószer-toleráns génmódosított szójafajta importját is, amely kizárólag feldolgozási célokra használható. 

Cél az import visszafogása

Az elmúlt év során Kína fokozta a nagyobb terméshozamú GMO kukorica- és szójafajták engedélyezését, hogy növelje a hazai termelést és mérsékelje a gabonaimportot.

Az ország főként takarmányozási célokra importál génmódosított növényeket, az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek készítéshez továbbra is nagyrészt GMO-mentes fajtákat használ. Ugyanakkor a kínai lakosság körében továbbra is sokan aggódnak a génmódosított élelmiszerek biztonságossága miatt – írta a Reuters brit hírügynökség. 

Globális hatások

Kína ezen lépései a globális élelmiszerpiaci helyzetre is hatással lehetnek, mivel az ország jelentős szereplő a szója és a kukorica világpiaci keresletében. A géntechnológiai innovációk engedélyezése Kína élelmezési stratégiájának része. Az ország hosszú távon a terméshozam maximalizálásával és az éghajlati kihívásokhoz való alkalmazkodással kívánja biztosítani az önellátást és a stabilitást. 

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Még inkább kifizetődőbb lesz a zöldítés! Lesz elég vetőmag 2023-ra? Önökön múlik!

2022. február 18. 09:13

Átalakul a zöldítés és a még inkább kifizetődőbb lesz az agro-ökológiai alapprogram (AÖP) néven beköszönő támogatási rendszer.

SAATEN-UNION-szójafajták: hazai igényekre tervezett megoldások

2023. január 31. 15:34

Hasznosítsa azokat az előnyöket, amelyeket a vetésforgójához és a termőhelyi adottságaihoz legjobban illeszkedő fajta biztosít.

Lapozza át a 2020-as HySEED hibridkalászos-termékkatalógust!

2020. augusztus 10. 12:45

Tegyen Ön is egy lépést előre a SAATEN-UNION portfóliójából választott hibridekkel.

RAPOOL-REPCÉK: SHREK – a zöld óriás

2018. július 29. 18:28

A SHREK már messziről felismerhető és elkülöníthető, akár az őszi időszakban, akár a becőrengeteget kémlelve, egyedülálló biomasszája és hatalmas, már-már borsóhüvelyszerű becőmérete alapján.