Növénytermesztés

Már a paradicsomot is drónok porozzák be

Agrofórum Online

A Two Wellsben található Perfection Fresh farm drónokat integrál a paradicsomtermesztési folyamatokba ellenőrzött üvegházi körülmények között. A kísérlet célja az, hogy megoldást találjanak a paradicsomtermesztés kritikus szempontjának számító beporzás kihívásaira.

Ehhez a művelethez hagyományosan a kézi módszerekre vagy a méhek bizonytalan hatékonyságára támaszkodnak egy ilyen zárt környezetben. A gazdaság, amely a mezőgazdaság tudományos megközelítéséről híres, a beporzási folyamat fokozása érdekében dróntechnológiát alkalmaz, Ennek során a drónok propellerei által keltett turbulencia segít a virágpor hatékony szétterítésében.

Drónok: mindig kéznél vannak, és több problémára is megoldást kínálnak

A mezőgazdaság világszerte egyre nagyobb mértékben alkalmazza a biztonságos termesztési módszereket. Az ilyen környezetben történő beporzás azonban jelentős kihívásokat okoz, ami alternatív megoldások, például drónok használatára ösztönöz.

Ezek az eszközök nemcsak a munkaerőhiányra kínálnak potenciális megoldást, hanem a beporzás konzisztenciájának és sebességének növelését is ígérik. Emellett a termés-előrejelzésben és a betegségek nyomon követésében is alkalmazhatók.

Ígéretesek az eddigi eredmények

A Hort Innovation által finanszírozott sikeres kísérletet követően a drónok beporzásra való felhasználása ígéretes eredményeket mutatott, ami az ágazatot további kutatásokra ösztönözte, és egyre biztosabbá teszi a gyakorlati alkalmazást. Ez a technológia, amelyet könnyű használhatósága és a kezelők minimális képzési feltételei jellemeznek, jelentős előrelépést jelent a beporzási kihívások kezelésében a zárt térben működő gazdaságokban.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9614693/exploring-drone-pollination-in-south-australian-glasshouses/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Mennyibe kerül mezőgazdasági drónos vállalkozást indítani? Hihetetlen összegek röpködnek

2023. december 13. 07:10

Az agráriumban használt drónok egyre többféle munkafolyamat kiváltására alkalmasak. Nő tehát az igény a szakképzett drónpilóták iránt – ám a szakmába való beletanulás és az eszközök beszerzése nem fillérekbe kerül. Pontosan mennyibe is?

MATE: a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését segítjük

2022. november 18. 10:12

Ma már nem lehet érzésből színvonalas, versenyképes és fenntartható mezőgazdálkodást folytatni, az agrárium ugyanis komoly csúcstechnológiai és tudásintenzív ágazattá vált – mondta Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora a Dunapatajon tartott gazdanapon. A MATE, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. és az Agrárközösség Kft. közös projektjének legfőbb célja is az, hogy 99 településen segítse a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését.

Már drónnal is lehet permetezni

2022. február 10. 13:52

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával az Agrárminisztérium együttműködésben az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megalkotta a drónokkal történő növényvédő szer kijuttatásának jogszabályi környezetét, elősegítve ezzel, hogy az új, pontosabb és célzottabb kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia a magyar gazdák rendelkezésére állhasson.

A hazai drónökoszisztéma helyzetéről értekeztek

2023. január 13. 11:26

Decemberben rendezték meg a „Hazai drónökoszisztéma helyzete” című konferenciát, amelynek fő témája a hazai drónfejlesztésekhez kapcsolódó műszaki és gazdasági kutatások, valamint a drónok társadalmi elfogadottsága volt.