A ruandai SDGP Burgonya Értéklánc Projektet azért indították el, hogy támogassák a ruandai burgonyaellátási lánc teljes folyamatát a vetőmagtól az asztalig. – Az a feladatunk, hogy optimalizáljuk és maximalizáljuk a burgonya értékláncát – mondta Aimable Uwihanganye, a Delphy ruandai projektmenedzsere. – Ebben a projektben több partnerünk is részt vesz, így például a Hollanda FairFoodstól kezdve az Agriterrán, a Seed Potato Fundon és a Holland GreenTech-en át a MoneyPhone-ig, illetve a projekt vezető partnereként a Delphy.
Aeroponikus üvegház a vetőburgonya termesztéséhez
A ruandai burgonyatermesztők egyik legnagyobb kihívása a minőségi vetőburgonya hiánya. Aimable szerint a gazdák nehezen jutnak minőségi vetőburgonyához, és mivel nincs szakszervezetük, gyakran előfordul, hogy más gazdáktól vásárolnak vetőmagot.
– Ez azt jelenti, hogy szinte egyáltalán nincs, vagy alig van minőség-ellenőrzés.
A probléma kiküszöbölése érdekében az SDGP burgonya értéklánc projekt Ruandában létrehozott egy kutatási központot, ahol új burgonyafajtákat fejlesztenek, majd aeroponikus üvegházban szaporítják őket.
– A projektben a Delphy a vezető partner és a támogatásra jogosult pályázó – árulta el Aimable. – Ez az aeroponikus üvegház egy olyan beruházás, amelyet az adományozó, az RVO (Holland Vállalkozói Ügynökség) biztosított a Vetőburgonya Alap (SPF) számára. Az SPF itt végzi a burgonya szaporítását annak érdekében, hogy minőségi vetőburgonyát tudjon a burgonyatermesztők rendelkezésére bocsátani.
Jelenleg ez az egyik legnagyobb üvegház Afrikában, amelyet hatalmas mérete miatt joggal neveznek mega-aeroponikus üvegháznak. A burgonyák élete itt az in vitro palánták laboratóriumi szaporításával kezdődik, majd a palánták az aeroponikus rendszerekben nevelkednek tovább, ahol idővel mini gumókká fejlődnek. Az aeroponikus környezetben történő termesztés lehetővé teszi, hogy az SDPG projekt megoldja a ruandai vetőburgonya-beszállítókkal kapcsolatos minőségi problémákat – mindezt a minőség-ellenőrzés, és a környezeti fenntarthatóság legmagasabb színvonala mellett.
– Az aeroponikus üvegházban minden folyamat automatizált, és nagyon jól képzett munkatársakra támaszkodunk – hangsúlyozta a szakember. – A technológia nem csak a legjobb minőséget garantálja, de lehetővé teszi a vízzel való takarékoskodást is. Bár a vizes szivattyúk sok energiát fogyasztanak, az SDPG számára ez sem jelent problémát, ugyanis korábban napelemeket is telepítettek, így rengeteg napfényt kapnak az áramtermeléshez.
Több mint termesztés
Az SDGP projekt azonban nem ér véget ezzel az aeroponikus üvegházzal. Ez a projekt a burgonya teljes értékláncát érinti, a fajtakutatástól a végfelhasználókig.
– Mindezt azért hoztuk létre, hogy ne csak a ruandai gazdák jussanak nagy terméshozamú növényekhez – jelentette ki Honorine Akoguteta, az SDGP projekt kommunikációs vezetője. Az SDGP projekt ráadásul nem ér véget az aeropónikus termesztéssel. – Az egyik partnerünk, az Agriterra, a gazdák érdekében létrehozott szakszervezetekben is dolgozik majd a jövőben, hogy a termesztők megtanulják, miként érhetik el a legjobb terméshozamot, de ezen túlmenően vezetői és pénzügyi menedzsment képzésben is részesülnek majd. Ezek a szakszervezetek a burgonyatermesztők javát szolgálják, és az a céljuk, hogy a továbbiakban is a burgonya termesztésre ösztönözzék őket. Egy másik partner – nevezetesen a Moneyphone – pedig abban fog segíteni a gazdáknak, hogy nagyon alacsony kamatlábak mellett megfelelő kölcsönökhöz jussanak, ezáltal a szezon kezdetén minden szükséges dologgal felszerelhessék magukat. Ezen túlmenően, a partnerek támogatni fogják a termesztőket annak érdekében is, hogy minden évben optimális terméshozamot érjenek el.
Ez a projekt azonban csak a kezdet a Delphy számára – vélekedett Aimable, aki szerint még sok ehhez hasonló projektet fognak megvalósítani a Delphy-vel együtt különféle növényekkel kapcsolatos témákban, különös tekintettel a vetésforgóra, mivel a termesztők körében meglehetősen nagy a szaktudásbeli hiányosság. Így például azt is meg kellene vizsgálni, hogy milyen növényeket lehet vetésforgóban termeszteni a burgonyával, hogy csökkenjen a talaj betegségekkel és vírusokkal való fertőzésének kockázata, ami a terméshozamot és a minőséget is befolyásolhatja.