Növénytermesztés

Mekkora potenciál rejlik a maghüvelyesekben?

Agrofórum Online

A ,,Kelet-Magyarországi ökológiai gazdálkodási rendezvénysorozat” részeként májusban a ,,Fehérjenövény és szálastakarmány tanácskozás és szántóföldi bemutatón” a maghüvelyesek nemesítéséről, a bennük rejlő potenciálról, valamint a hazai és nemzetközi termesztési trendekről hallhattunk, mindezt a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (DE AKIT) Nyíregyházi Kutatóintézete, az Ökológiai Gazdálkodási Tudásközpont, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület és a Magyar Szója Nonprofit Kft. Szervezésében, Nyíregyházán.

Öröm volt hallani a hüvelyes növények nemesítésének eredményeiről, továbbá a fehérjenövények jelentőségéről Mendlerné Dr. Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársának beszámolóját. Az eredmények, és a személyes tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyes fehérjenövények, maghüvelyesek megítélése nem túl kedvező hazánkban, és, bár csupán néhány technológiai fogás (leginkább a virágzáskori öntözés) beiktatásával kiváló terméshez juthatnánk, bizalmatlanság övezi az egyébként jelentős takarmányozási, humán élelmezési értéket hordozó kultúrákat. Sajnálatos módon a borsó is alternatív fehérjenövénynek számít hazánkban. Mint azt a főmunkatárs elmondta, 2002-ben indítottak új programot, mely keretében a növénymagasság, a termés-elhelyezkedés a gépi betakaríthatóság, valamint a termőképesség javítása határozta meg az nemesítési irányvonalakat. A megfelelő szülőpartnereket kiválasztva, klasszikus nemesítési módszerekkel dolgoznak. A munka eredményeként olyan kiváló, szuperkorai zöldborsó fajta jöhetett létre, mint a “DP Pozsi”, amely 2-3 nappal előzi meg az eddigi legkorábbi érésidejű “Lédát”.

Mendlerné Dr. Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa (Fotó: Baklanova Szandra)

A magjának 22-28%-ában fehérjét, valamint nagy mennyiségű vasat tartalmazó őszi lencse fajták tekintetében a “Pinklevi” és “Rézi” fajták szerepelnek az intézet kínálatában. Az Európában elsőként télálló, államilag elismert fajtákban is lehetőségek rejlenek – bár egy olyan társadalmi környezet, ahol ,,évente egyszer eszünk lencsét”, nem a legjobb ,,táptalaj” a termesztési terület növelése szempontjából… annak dacára, hogy számtalan módon elkészíthető, ízletes, élettanilag hasznos növényről van szó. Felmerült bennem, hogy a hazai, indiai éttermek milyen mennyiségű (bár feltételezhetően az itteni fajtákkal nem kiváltható) lencsét importálhatnak hazánkba, és a különböző, (sajnos) többnyire külföldi gyártású lencsecsipszek, ropogtatnivalók milyen kiváló, ízletes felhasználási lehetőségeket jelenthetnének… A ma Magyarországon jellemző, csupán 250-300 ha körüli lencse termőterület még így is jelentős a magyar fogyasztók számára.

Pál Vivien a DE AKIT NYKI tudományos segédmunkatársának ,,Fővetésben és zöldtrágyaként alkalmazott pillangósok elővetemény-értékének értékelése kutatási tapasztalatok alapján” című előadásában utalt a 2019-ben, az európai uniós tagállamok által elfogadott, 2030-ra datált 55%-os üvegház hatású gázkibocsátás csökkentési törekvésére, és a 2050-re időzített klímasemlegesség elérésére. A mezőgazdaság a kibocsátási mutatók csökkentésében igen jelentős szerepet játszik, hiszen a talajfelszínen keletkező zöldtömeg széndioxid-megkötő képességében hatalmas potenciál van.

A klímakár-mérséklési potenciál 55%-a a mezőgazdaságban, tápanyag-utánpótlásban helyesen kivitelezett gyakorlatokban rejlik. Többek között 3, különböző időpontot tartalmazó zöldtrágyanövény-vetési kísérlet eredményei arra mutattak rá, hogy elsősorban nem a növények vetésideje, hanem a csapadék jelenléte határozza meg a növényzet fejlődését, a zöldhozam mértékét.

A segédmunkatárs felhívta a figyelmet egy komplex, négy blokkot tartalmazó vetésforgó rendszerű zöldtrágyázási kísérletre is, mely előveteményi sorrend alapján teszi lehetővé az egyes növények értékelését a zöldtrágyázás hatásai tükrében. Fővetésben, magcélúan vetett zöldtrágyanövények elővetemény-értékének vizsgálata tekintetében kijelenthető, hogy pozitív hatások észlelhetők a kukorica hozamában. Joggal merül hát föl a kérdés, hogy milyen mértékű inputcsökkentésre nyílik lehetőség, e zöldtrágyanövények szisztematikus használatával.

,,Különböző szenázskeverékek takarmányozási értéke hazai tapasztalatok alapján” címen Dr. Tóth Tamás a Széchenyi István Egyetem kutatóprofesszora hangosította ki meglátásait a hazai takarmánybázis változása kapcsán. A csillagfürt-zab keverékszenázsok bendőbeli lebonthatósága tekintetében a csillagfürt dominanciától a zabdominancia irányába haladva 14 keveréket vizsgáltak. Az eredmények értelmében kijelenthető, hogy a csillagfürt-dominancia esetében a szárazanyag potenciálisan lebomló része lényegesen nagyobbá válik a zabdominancia irányába haladva. A nyersfehérje-tartalom is kisebb, amikor a zabdominancia irányába haladunk.

Konklúzióként elmondható, hogy a klímaváltozás hatására hazánkban is át kell értékelni a jelenlegi takarmánybázisunk összetételét (kukoricaszilázs-kukorica alapú takarmányozás), és olyan tömegtakarmány-növényeket is célszerű bevetni (pl. új típusú/szárazságtűrő/bmr silókukorica-hibridek, cirokfélék, silókukorica-cirok keverékek, korai betakarítású gabonafélék, olaszperjék, gabona-gabona, gabona-pillangós, gabona-fűkeverékek stb.), melyeket vagy a nyári időszak előtt be lehet takarítani, vagy jobban bírják a szárazabb, melegebb időjárási körülményeket.

Az őszi lencse impozáns zöldtömege (Fotó: Baklanov Szandra)

,,Pillangós növények termesztésének helyzete és perspektívái” témakörben Dr. Zsombik László a DE AKIT NYKI tudományos főmunkatársa az európai termesztési, kereskedelmi tendenciákról beszélt. Mint mondta, az európai országok között eddig egyedül az ukrán eredetű szója jelent meg minimális mennyiségben a piacon, azonban túlnyomórészt tengeren túli behozatali dominancia érvényesül. Az ázsiai felvevőpiac a takarmányborsó tekintetében egyre kifejezettebb (India, Banglades), illetve, a fokozódó igény miatt várhatóan ezek az országok önálló termesztésbe fognak majd.

A lóbab-kereskedelem jellegzetességei megváltoztak: az importőrök sorában Egyiptom jár az élen. Az Egyesült Királyság minősül a térség legnagyobb lóbab-előállítójának, és Európa ellátása szempontjából is a dobogó tetején áll: a norvég piac nagy mennyiségben szállít be, akik lóbab-alapú haltakarmányt készítenek.

A csicseriborsó forgalma, az európai népesség-összetétel, valamint a fogyasztási szokások változása miatt (gondoljunk csak a hummuszra, melynek alapvető összetevője a bagolyborsó) az elmúlt tíz évben nagyságrendekkel megugrott.

A fentiekben már említett módon, a lencsében nagy potenciál rejlik, ugyanakkor ez a szegmens is többnyire import-orientált jelleget mutat (Kanada, USA).

A szárazborsó vetésterülete hazánkban 10-12.000 ha, ami arányaiban azonban elenyészőnek mondható. A képet tovább rontja, hogy a támogatások dacára sem figyelhető meg jelentős vetésterület-növekedés. Hazánk csillagfürt-előállítása napjainkban perspektivikus, hiszen külföldre növekvő mennyiséget exportálunk, csekély vetésterülete dacára (,,vetekszik” a lencséével, mely 2021-ben 250-300 ha-t fedett le).

Dr. Zsombik László a DE AKIT NYKI tudományos főmunkatársa
(Fotó: Baklanova Szandra)

A maghüvelyesek termesztésének korlátai hazánkban

Az elégtelen termésmennyiség első sorban a termékenyüléskori (virágzáskori) csapadékhiánnyal hozható összefüggésbe. Megfontolandó tehát az öntözés technológiai beillesztése, hiszen ezek a növények kiváló nitrogénkötők, és víztakarékosak: főként a virágzás során igényelnek vizet.

A termesztést nehezítő körülmény továbbá, hogy a növényvédelmi technológia egyes fajok (csillagfürt, bükköny) esetében nem kidolgozott. A piaci kitettség, a támogatási környezeti függőség (ökológiai szempontú ösztönzők növelése) mérséklése részben megoldást nyújthatna…

Miért érdemes mégis a maghüvelyesekkel foglalkozni?

A vetőmagpiac nyitott, így egy ütőképes, nemzeti szintű koordinációval, az exportpotenciál kiaknázásával a nemzetközi piacon való megjelenésre lehetőség nyílhatna. A közvetett, kedvező hatások számszerűsítése, és vetésforgó rendszerben való gondolkodás területén fontos az elővetemény-hatás, és a talaj nedvességkészletére gyakorolt kedvező hatás értékelése, arról nem is beszélve, hogy a melléktermék (pl. borsószalma) takarmányként hasznosítható. Ösztönző tényező továbbá, hogy a szálastakarmány-komponenséként való alkalmazás mértéke növekedni látszik az utóbbi években. Az új, környezetközpontú, regeneratív gazdálkodási módokban a növénycsoport megítélése kedvező irányba változik, és a humán táplálkozásban betöltött szerepe is fokozatosan nő (feldolgozó kapacitások kiépítése).

Van egy olyan tényező is, amelyet most ugyan még csak megmosolyogtunk, de a fehérjenövények esetében meg kell említeni a rovar alapú fehérjepótló élelmiszer-összetevők konkurencia jellegét. Ezek az összetevők számos állati takarmányban már fellelhetők, és csak idő kérdése, hogy a rovarfehérje mikor fog ténylegesen, jelentős veszélyt jelenteni a fehérjenövények létjogosultsága szempontjából…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Egy tonna búza termelése során mennyi szén-dioxid keletkezik? És hogyan ellensúlyozható?

2023. október 29. 07:10

A talaj termőképességének csökkenéséről és a regeneratív gazdálkodási formák lehetőségeiről volt szó a nyíregyházi tanácskozáson. A szakmai rendezvényen a Debreceni Egyetem tartamkísérleteinek eredményeit is bemutatták.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

KG Nagykun az új, államilag elismert árpafajta

2018. január 26. 17:14

A KG Nagykun a Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézetének már a 36-ik saját nemesítésű, államilag elismert növényfajtája, őszi árpából pedig az ötödik.

Tejcsoki, étcsoki vagy fehér csoki? Ezt szeretik legjobban a magyarok

2023. október 28. 07:10

Nem kell a cukormentes, a hagyományos tejcsokoládét szeretik a legjobban a magyarok – többek között ezt bizonyítja a Debreceni Egyetem kutatójának átfogó felmérése. Az Appetite folyóiratban megjelent közleményért a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját is elnyerte Kiss Marietta, a Gazdaságtudományi Kar docense.