Növénytermesztés

Mi a sikeres repcetermesztés titka? – Egy mondatban (1.)

Agrofórum Online

Arra gondoltunk, hogy még jóval a vetés előtt kikérjük néhány közismert gazda véleményét arról, hogy mi a sikeres repcetermesztés titka? – egy mondatban.

Arra gondoltunk, hogy a repcék betakarítása után, vagy közben – kellő tapasztalatok birtokában –, de még jóval a vetés előtt kikérjük néhány közismert gazda véleményét arról, hogy mi a sikeres repcetermesztés titka? – egy mondatban.

A válaszadók egy részének kiválasztásában Dr. Kiss Istvánné (akit mindenki Böbeként ismer) volt a segítségemre, amit ezúttal is hálásan köszönök.

A gazdák többsége meglepetésében megismételte a kérdést: – Hogy mi a sikeres repcetermesztés titka, egy mondatban?” Hűha… ez nehéz kérdés. Nem is lehet egy mondattal elintézni.
– Lehet bővített mondat is. Próbáljuk meg! – bíztattam a válaszadót.
Azért a gazdák javára írható, hogy senki sem futamodott meg a kérdés elől, bár volt egy válaszadó, akit erősen kellett kapacitálni, hogy talán mondhatna többet is annál az egy szónál, ami így hangzott, némi gondolkodás után:
– A szerencse.

21 neves gazdát, gazdaságvezetőt kérdeztünk meg, majd az elmondottakat összegeztük és megpróbáltuk rendszerbe foglalni, hogy valamiféle következtetést tudjunk levonni, amelyet a válaszok után, mintegy ajánlásként teszünk közzé.

A válaszadók közül elsőként a repce „lélektanának” szakértőjét kérdeztem – nem véletlenül.

Légrádi Miklós – Lengyeltóti

Gazdasági évre szólóan tervezett technológia, vízmegőrző talajmunka, következetes növényvédelem és tápanyagellátás, mértékletes beavatkozások pl.: regulátorozás és megfontolt türelmes betakarítás, a veszteségek csökkentésére.

Guth István – Tevel

A termesztési tapasztalatok mellett a szigorú technológiai fegyelem.

Miskucza Péter – Mezőhegyes

Az intenzív termesztés valamennyi technológiai elemének szigorú betartása.

Szabó Zoltán – Mezőhegyes

A kedvező adottságú talaj, megfelelő, bőséges tápanyagellátás és az idejében, jó minőségben elvégzett vetés.

Csóri Csaba – Adony

Nálunk, Adonyban a sikeres repcetermesztés a vetésen múlik, vagyis idejében jól elmunkált talajba vetve az egyenletes kelés biztosítása. A többit már megoldjuk.

Márton József – Kisvárda

A sokéves tapasztalat és elkötelezettség a repce iránt, hogy a változó körülmények között is nyereségesen lehessen repcét termelni.

Papp Sándor – Léh

Igényes, intenzív, szakmailag nagy odafigyelést igényelő termesztés.

Dr. Szabó Péter – Szerencs

Alapvető az intenzív technológia alkalmazása, vagyis a korán lekerülő kalászos elővetemény, ezt követi a talajlazítás, majd a jó magágy készítés, az optimális vetésidő, augusztus 20. után, a harmonikus tápanyagellátás, és az időben alkalmazott növényvédelem.

Dobó Imre – Debrecen

Jó technológia, amely az optimális vetésidőt, a megfelelő tápanyagellátást és az időben végzett növényvédelmet jelenti.

Tóbi János – Füzesabony

Fontos az augusztus végi, szeptember eleji vetésidő, a vetés utáni, kelés előtti gyomirtás, a széles sortáv, hogy megfelelő élettere legyen a repcének és egyszer vagy kétszer kultivátorozni lehessen a tenyészidőben.

Jablonkai Antal – Gagyvendégi

Ez egy komplex kérdés, kezdve a talajkiválasztástól, folytatva a fajta, illetve hibrid megválasztásával, lényeges továbbá a talajállapot, a vetésidő, a harmonikus tápanyagellátás és a növényvédelem.

Csabai Róbert – Szeged

Nálunk, mivel rendkívül rossz csapadékellátottságú területen gazdálkodunk, a talaj-előkészítésen és az egyenletes kelésen múlik, hogy eredményes legyen a repcetermesztés.

Temesvári Mihály – Nagyszénás

Annyira abnormálissá vált az időjárás, hogy ember legyen a talpán, aki ehhez alkalmazkodni tud. A lényeg, hogy eső előtt kell elvetni a repcét, hogy időben és egyenletesen ki tudjon kelni.

Bencsik Mihály – Szarvas

Az új generációs genetikai alapok, vagyis a fajták a legújabb növényvédelmi technológiák pl.: a Clearfield és a regulátorok alkalmazása.

Tóth Szabolcs – Dalmand

Kell egy jó hibrid, megfelelő talaj, kiváló magágy, jó tápanyag-ellátottság és hatékony növényvédelem.

Mihalicz Ferenc – Gelse

A vetést tartom a leglényegesebb technológiai elemnek, ami nálunk augusztus vége. Ezt követően szükség szerint regulátorozzuk. Van egy mondás: amikor a repce kikelt, már akkor eldöntötte, hogy mennyit fog teremni.

Weiszberger István – Tengelic, Középhídvég

Jó terület kiválasztás, megfelelő fajtaválasztás a tenyészidő alatti odafigyelés és jó időjárás.

Lackovics Sándor – Magyaratád

Alapvetően függ az időjárástól, az előveteménytől, a talaj-előkészítéstől és a továbbiakban alkalmazott profitorientált technológiától, amely a baktériumtrágyák alkalmazását is magában foglalja.

Szarvák Miklós – Jászboldogháza

Olyan feltételeket kell teremteni számára, mint a cukorrépának; lényeges a nedvességmegőrzés, az optimális vetésidő megválasztása, az egyenletes kelé biztosítására.

Erdős Tibor – Pálhalma

Jó talaj-előkészítés, megfelelő hibridválasztás, időben végzett vetés, optimális tápanyag-ellátottság és eredményes növényvédelem.

Végh János – Székkutas

Aki nem tartja be száz százalékban a növényvédelmi technológiát, az ne is akarjon eredményeket elérni, de az elején kezdve: a talajművelés, a magágykészítés és annak minősége, és az okszerű tápanyag-gazdálkodás a sikeres repcetermesztés alapja.

A válaszokat összesítve, a gazdák többsége – és ez ügyben fontossági sorrendiséget is jelent – az alábbi kritikus pontokat emelte ki, mint a sikeres repcetermesztés feltételeit:
–  jó talajmunka, jó minőségű magágykészítés, amely az egyenletes kelést biztosítja,
–  az időben és hatékonyan végzett növényvédelmi beavatkozások,
–  a növény igényeihez igazított megfelelő tápanyag-ellátás,
–  a termőtájba leginkább eredményesen termeszthető hibrid.
Egybehangzó vélemény volt, hogy a repce nagy odafigyelést igénylő növény, amely meghálálja a gondoskodást. Az eredményességhez azért az időjárásnak is kedvezően kell alakulnia.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Magas olajtartalmú repcehibridek

2020. július 11. 12:15

A repcetermesztők árbevételét döntő mértékben a mindenkori termésmennyiség mellett a termény olajtartalma határozza meg.

„Elértük már az 5,7 tonnát is” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Nyárlőrinc)

2019. július 24. 10:07

„A repcetermesztést 2008-ban kezdtük, azóta szépen emelkedik felfelé a terméseredmény, elértük már az 5,7 tonnát is”

RAPOOL-REPCÉK. PHOENIX CL ÉS CLAVIER CL

2019. július 17. 15:03

Nem lehet többé kérdéses, hogy a legújabb Clearfield-repcehibridek már felveszik a versenyt a nagy terméspotenciállal rendelkező hagyományos hibridekkel.

„Büszke vagyok a 6 tonnás repcémre” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Nyárád)

2019. július 27. 07:58

„Büszkén mondhatom, hogy egy táblánkon a 6 tonnás termésátlagot is elértük, igaz, hogy az egy kis, 2,5 hektáros terület volt”