19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növénytermesztés

Növekedett a búza vetésterülete az unió legnagyobb termelőinél

Syngenta blog

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő országban növelték a búza vetésterületét, részben azért, mert a száraz időjárás megakadályozta a repce vetését – tudósított a Reuters hírügynökség.

Az EU legnagyobb búzatermelője, Franciaország, az őszi búzát a tavalyinál 3,5 százalékkal nagyobb területen, 5,03 millió hektáron vetette. A vetés általánosságban jó állapotban van, miután az év végi eső csökkentette a korábbi aszály hatását az északi régiókban, a januári hideg időjárás pedig előnyös a búza fejlődésére. „Végre semmi szokatlan: egy tipikus téli helyzetben vagyunk, különösebb aggodalmak nélkül” – mondta Remi Haquin, a FranceAgriMer szakértője.

Németországban az őszi búza vetésterülete 4,6 százalékkal 3,02 millió hektárra bővült, és az ország statisztikai hivatalának becslése szerint a német téli repce vetése 25 százalékkal 917 000 hektárra mérséklődött, míg a német olajos magvak szövetsége 18,1 százalékos csökkenést becsül.

Nagy-Britanniában a búzavetések területe 4 százalékkal, 1,87 millió hektárra nőtt, és a farmerszövetség tudósítása szerint jók a környezeti feltételek, különösen a január közepén lehullott nagy mennyiségű hó javíthatja az idei búzatermés esélyeit.

Lengyelország a negyedik legnagyobb uniós búzatermelő, ahol az ősz folyamán 5 százalékkal, több mint 2 millió hektárra növelték az őszi búza területét. Így viszont a tavaszi búzának kevesebb terület maradt – tette hozzá Wojtek Sabaranski, a Sparks Polska elemzője.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Az őszi káposztarepce gyökérgolyvás betegsége

2018. május 20. 05:37

2017 őszén a csapadékos időjárás miatt az ország nyugati felében, leginkább Vas és Zala megyék savanyú, mély fekvésű talajain megjelent a repce gyökérgolyvás betegsége.

Növénykórtani helyzetkép az őszi vetésű szántóföldi kultúrák állapotáról január végén

2023. január 28. 05:36

Az átlagnál csapadékosabb ősz után gyakorlatilag november eleje óta a szántóföldek és a rajtuk növekvő őszi vetésű kultúrák folyamatos csapadék- és víznyomás alatt álltak, aminek hatása már erőteljesen látható ezen kultúrák növénykórtani állapotán is.

Esőzésekre számítanak az amerikai búzaföldeken

2023. február 7. 08:03

Attól tartanak, hogy a kínai kormány elrendelheti az amerikai szójabab és kukorica meglévő kínai vásárlásainak törlését.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?