Növénytermesztés

Okos módszerrel hozzák vissza a talaj termékenységét Afrikában

Agrofórum Online

Nem könnyű az év eddig a magyar gazdák számára, hiszen aszály és özönvízszerű esőzés egyaránt pusztította már a kultúrnövényeinket. Afrikában viszont a kihívások számítanak hétköznapinak, amivel egy különleges gazdálkodási technikával próbálnak küzdeni.

Az úgynevezett Zai gazdálkodási technika termővé teszi a silány minőségű talajokat, legalábbis Észak-Kamerunban régóta esküsznek a módszer hatékonyságára. A Guineai-öbölben, Afrika közép-nyugati részén lévő országban mintegy 12 millió hektárnyi erősen leromlott föld található, amellyel tenniük kell valamit.

A közel 28 milliós lakosság és a hatalmas állatállomány igényei, a túlművelés és túllegeltetés mind a talajok gyors minőségromlásához vezettek. Észak-Kamerunban megindult az ember okozta elsivatagosodás, és ez ellen nyilvánvalóan tenni kell.

Az EcoNorCam nevű projekt keretében próbálnak cselekedni, ennek fő gerincét az említett Zai művelési eljárás jelenti. A Bénoué Nemzeti Park talajait már jó ideje ezzel a módszerrel próbálják regenerálni, és biztatóak az eredmények.

A Zai egy tradicionális technika, amely Afrika nyugati részén igen elterjedt. Első lépésben 70-80 cm-re lyukakat ásnak egymás mellé a táblákon, amelyek 20 cm mélyek és 25 cm szélesek. Ebbe komposztot, esővizet és vetőmagot helyeznek, vagyis így teremtenek „mini” termőközegeket, amelyek az erózió megállításában is segítenek.

A Zai technikával láthatóvá válik a különbség. A termésmennyiség fél hektáron 3 zsákról körülbelül 7-re emelkedett

– mondta egy helybéli földműves. Az afrikai gazdálkodók élete sokat változott a modernizációval, fizetniük kell a gyerekeik tandíját, ruhákat, gyógyszereket vásárolnak, meg persze kecskéket és juhokat, hogy növeljék a bevételi forrásaikat. Rengeteget költenek műtrágyára is, 50–60 dollárba (18–21 ezer forintba) kerül egy 50 kg-os zsák.

Kamerun északi részén mostohák a körülmények a gazdálkodáshoz, hiszen mindig túl kell élniük a decembertől áprilisig tartó száraz időszakot. A csapadékos időszakban az ország déli területei havonta 400 mm esőt kapnak, északra viszont csupán 100 mm jut.

A Zai a gyakorlatban:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mágikus port terítenek szét a skót földeken: megköti a szén-dioxidot és növeli a terméshozamot

2024. szeptember 19. 11:10

A bazalt a légkörből „szippantja el” a szén-dioxidot, és juttatja vissza a talajba, illetve a kőzetmállásnak nevezett folyamaton keresztül a növényi fejlődésre is jó hatással van.

Igaz és hamis állítások a vetőmagválasztással kapcsolatban

2024. szeptember 18. 11:10

Vetőmagot mindenki a legjobb tudásának megfelelően választ. Egyes információkról azonban nehéz eldönteni, igazak-e vagy hamisak. Ebben segítünk.

Elképesztően megnő a korábban vetett szója hozama

2024. szeptember 17. 16:10

Tapasztalt szójatermesztők beszélnek a korai vetés előnyeiről és buktatóiról, és osztják meg a tanulságokat.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Talajjavítás – talajmeszezés

2022. március 30. 04:36

Talajjavításon értünk minden olyan célirányos beavatkozást, amit azért végzünk, hogy a talajhibát megszüntessük.

Vidd el most, fizess később!

2023. február 20. 13:26

Az alacsony likviditás, az eladatlan gabonakészletek és sok esetben a termésnövelők finanszírozásának hiánya már-már veszélyezteti az eredményes termelést. Ezért a VulcanAgro Kft.-nél úgy döntöttünk, hogy meghatározott termékek esetében a „Használjuk, amikor szükséges, és fizess, amikor lesz pénz” – kampányt indítjuk el.

Talajjavítás: a meszezés a korszerű gazdálkodás része

2022. szeptember 6. 06:36

Azért van szükség meszezésre, mert nélküle nem jöhet létre termékeny egészséges talaj. A meszezés nem öncélú, hanem a korszerű gazdálkodás része a trágyázással és a vetésforgóval együtt.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.