Növénytermesztés

Okos módszerrel hozzák vissza a talaj termékenységét Afrikában

Agrofórum Online

Nem könnyű az év eddig a magyar gazdák számára, hiszen aszály és özönvízszerű esőzés egyaránt pusztította már a kultúrnövényeinket. Afrikában viszont a kihívások számítanak hétköznapinak, amivel egy különleges gazdálkodási technikával próbálnak küzdeni.

Az úgynevezett Zai gazdálkodási technika termővé teszi a silány minőségű talajokat, legalábbis Észak-Kamerunban régóta esküsznek a módszer hatékonyságára. A Guineai-öbölben, Afrika közép-nyugati részén lévő országban mintegy 12 millió hektárnyi erősen leromlott föld található, amellyel tenniük kell valamit.

A közel 28 milliós lakosság és a hatalmas állatállomány igényei, a túlművelés és túllegeltetés mind a talajok gyors minőségromlásához vezettek. Észak-Kamerunban megindult az ember okozta elsivatagosodás, és ez ellen nyilvánvalóan tenni kell.

Az EcoNorCam nevű projekt keretében próbálnak cselekedni, ennek fő gerincét az említett Zai művelési eljárás jelenti. A Bénoué Nemzeti Park talajait már jó ideje ezzel a módszerrel próbálják regenerálni, és biztatóak az eredmények.

A Zai egy tradicionális technika, amely Afrika nyugati részén igen elterjedt. Első lépésben 70-80 cm-re lyukakat ásnak egymás mellé a táblákon, amelyek 20 cm mélyek és 25 cm szélesek. Ebbe komposztot, esővizet és vetőmagot helyeznek, vagyis így teremtenek „mini” termőközegeket, amelyek az erózió megállításában is segítenek.

A Zai technikával láthatóvá válik a különbség. A termésmennyiség fél hektáron 3 zsákról körülbelül 7-re emelkedett

– mondta egy helybéli földműves. Az afrikai gazdálkodók élete sokat változott a modernizációval, fizetniük kell a gyerekeik tandíját, ruhákat, gyógyszereket vásárolnak, meg persze kecskéket és juhokat, hogy növeljék a bevételi forrásaikat. Rengeteget költenek műtrágyára is, 50–60 dollárba (18–21 ezer forintba) kerül egy 50 kg-os zsák.

Kamerun északi részén mostohák a körülmények a gazdálkodáshoz, hiszen mindig túl kell élniük a decembertől áprilisig tartó száraz időszakot. A csapadékos időszakban az ország déli területei havonta 400 mm esőt kapnak, északra viszont csupán 100 mm jut.

A Zai a gyakorlatban:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Aszályhelyzetben is riolittufa

2022. szeptember 6. 10:35

A klímaváltozás eredményeként, évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, melynek a talajban való megőrzése kulcsfontosságú feladat.

Komposzttal tette újra termékennyé a talajt egy gazdálkodó

2024. május 29. 09:40

A fiatal termelő egy leromlott talajállapotú területet alakított át ötletes megoldásokkal biogazdasággá. Regeneratív mezőgazdaság – a gyakorlatban.

Egy mész, amely nemcsak javítja a talajt, de a tápanyagok felvételét is segíti! Vulcan Balance G-Humin, huminsavas meszező anyag!

2023. szeptember 7. 15:40

Az már jó dolog, ha meszet szórunk, de még jobb, ha ezt huminsavakat tartalmazó magas talajjavítóval végezzük el. A kalcium a talaj szerkezetét javítja, a huminsavak pedig a talajban lévő tápanyagokat teszik sokkal könnyebben felvehetővé a növényeknek.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.