Növénytermesztés

Orosz fölény a búza exportpiacán

Agrofórum Online

A Bloomberg hírügynökség összefoglalója azzal kezdődik, hogy amíg az orosz kivitel ötödével nőtt idén, addig az EU exportja negyedével csökkent.

„Most mindenki Oroszországra figyel” – mondta Miroslaw Marciniak, a varsói tanácsadócég, az InfoGrain igazgatója. „Az elmúlt években Oroszország egyre agresszívebben küzdött az új piacokért, az EU-nak pedig most egy nagy problémája van: mi legyen a gabonafelesleggel?

Oroszország ugyanis az elmúlt években búza-világhatalom lett, és a jó időjárásnak köszönhetően egyre erősíti pozícióit Ázsia és Afrika piacain.

Ez persze rossz hír az EU, és mindenekelőtt a legnagyobb európai búzatermesztő Franciaország számára, amely igyekszik visszaszerezni a tavalyi rossz termés miatt elvesztett piacait. Ez azonban nem könnyű a magas költségek és az erős euró miatt.

Oroszország kihasználta Franciaország hátrányát, és megszerzett néhányat leghűségesebb vevői közül. Így például Kamerun, Elefántcsontpart, Mauritánia és Szenegál már tavaly is több orosz búzát vásárolt, idén pedig még többet rendeltek a francia Strategie Grains szerint.

 „Az elmúlt év kinyitotta az ajtót az orosz búzának, és most nem tudjuk, mikor záródik be újra” – mondta Gabriel Omnes, a Strategie Grains elemzője. Arról nem is beszélve, hogy az idei szezonban Oroszország uralja az egyiptomi búzapiacot, és szállítja az ország vásárlásainak háromnegyedét. A Románia és Franciaország által képviselt EU pedig csupán az egyiptomi búzavásárlások 18 százalékát szerezte meg.

(blog.syngenta.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Drágult a búza Európában

2022. január 18. 07:03

Párizsban malmi búza ára 2,25 százalékkal emelkedett a következő, márciusi határidőre, így 265,75 euróba került egy tonna termény a határidős piacon.

Az alacsony kínai kereslet miatt estek a gabonaárak

2020. február 21. 09:02

Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.

Négyéves csúcson is járt a szójabab kurzusa

2020. október 23. 09:37

Európában a mínuszok domináltak, a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára is csökkent, miközben a kukorica drágult.

Minőségi problémák a globális búzakészletekkel kapcsolatban

2024. július 20. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.