Növénytermesztés

„Szénné ég” most már a kukorica, a hozamcsökkenés látványos és riasztó

HungaroMet/Agrofórum Online

Nem lehetnek illúziónk, az előttünk álló 8-10 napban tovább folytatódik a kánikula, míg záporok, zivatarok csak elszórtan alakulhatnak ki, a földek csupán kisebb foltokban ázhatnak meg.

Rettegve várták a keddet a gazdák, hiszen erre a napra ígérték a legmagasabb csúcshőmérsékletet a meteorológusok, a déli országrészben akár 42 fokos hőséget. Figyelmeztető előrejelzést is kiadtak Magyarország egész területére, mivel a Dunántúl nyugati, északi részein és az Északi-középhegységben 27, másutt 29 fok körül vagy felett alakult a napi középhőmérséklet.

Zápor, zivatar csak szórványosan fordult elő, márpedig a kiadós csapadék régóta elkelne a kultúrnövényeinkre. A napraforgó is egyre rosszabbul néz ki, de igazából most a kukorica sínyli meg a legjobban a kánikulát.

Rettenetesen romlik a kukorica állapota Békésben – erről írt a Beol.hu megyei portál is, kiemelve, hogy a levegő már az éjszaka folyamán sem hűl le, ez pedig megsokszorozza a növények szenvedését. Becslések szerint napi 200 ezer tonna kukorica megy veszendőbe ezekben a napokban országosan, a hozamcsökkenés látványos és riasztó.

6 tonnát adott a búza Békésben

A Békés vármegyei betakarítási bizottság legutóbbi ülésén az is elhangzott, hogy az őszi árpát azon a vidéken 6,1 t/ha termásátlaggal aratták le, a búza átlaghozama pedig 6 t/ha. A szalmabetakarítás 80 százalékon, a tarlóhántás 35 százalékon áll.

Ami az átvételi árakat illeti, az őszi árpa tonnájáért 50-52, a takarmánybúzáért 62-64, a malmi minőségű búzáért 66-69 ezer forintot fizetnek tonnánként. A repce felvásárlási ára 180-190 ezer forint körül alakul tonnánként.

A HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentése nem ígér túl sok jót, az előrejelzés szerint tovább fokozódik az aszály. Sürgősen esőre lenne szükség, de erre a következő 8-10 nap során kicsi az esély, csak elszórtan alakulhatnak ki záporok.

A 30 napos csapadékösszeg szinte már az egész országban hiányt mutat az átlaghoz képest, helyenként már 50-60 mm csapadékkal maradunk el az átlagtól. A 90 napos összeg is csak északnyugaton és északkeleten van pluszban a szokásoshoz képest, az ország nagyobb része hiányt mutat.

A fölső 50 cm-es talajréteg országszerte egyre szárazabb, sőt egyre nagyobb területen már kritikusan száraz. A legrosszabb a helyzet a Duna-Tisza közén, a Dunántúl keleti szélén, illetve a Maros-Körös-közének nyugati felén.

Havi 100 mm eső kellene

A napraforgó és a kukorica virágzik, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 mm eső lenne az ideális. Ezt azonban öntözés nélkül sehol nem kapják meg az országban, a talaj egyre jobban kiszárad.

A hőség az aszállyal párosulva rendkívül kedvezőtlen, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni. A fejlettség időben valamivel megelőzi a szokásos szintet, zöld tömegben egyelőre nem látnak nagyon nagy elmaradást a műholdak.

A folytatásban lényeges változás nem várható időjárásunkban: marad a hőség, míg záporok, zivatarok csak elszórtan alakulhatnak ki, csak kisebb foltok ázhatnak meg. Területi átlagban a következő 8-10 nap során számottevő mennyiségű csapadék továbbra sem valószínű, így a talaj tovább fog száradni, az aszályos terület kiterjedése jelentősen nőni fog, az aszály még tovább fokozódik.

A hőmérsékletben annyi változás valószínű, hogy a hét második felében pár fokot enyhül a hőség. A csúcsérték a hét végén már „csak” 30 és 35 fok között valószínű. Ez a nagy meleg mind a növényeknek, mind az állatoknak komoly stresszt jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Száraknázó lepkék elterjedése és jelentőségük a világ kukoricatermesztésében

2018. november 22. 10:50

A száraknázók a velük együtt élő összes kártevőt figyelembe véve az adott termőterület legveszélyesebb károsítói, melyek elleni küzdelem az esetek többségében konkrét technológiába illesztett biotechnológiai vagy kémiai védekezést is megkövetel. A különböző kontinensek, és azok régióinak jelentős, kukoricaszárat aknázó lepkefajaival és azok elterjedési területeivel ismerkedhetünk meg az írás segítségével.

Világrekord született! 41,4 tonna kukoricát takarított be egy hektárról

2019. december 31. 13:17

Sikerült új világrekordot elérnie az Amerikában megrendezett országos kukoricatermesztő verseny első helyezettjének.

Hullámvasútra került a szójabab

2024. szeptember 7. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a kukorica és a repce azonban olcsóbb lett.

Legyünk éberek, terjed a hamuszürke szárkorhadás!

2024. augusztus 23. 13:10

Ez a kórokozó nemcsak esztétikailag okoz meglehetősen csúf látványt, hanem igencsak jelentős termésveszteséget is képes okozni.