Növénytermesztés

„Szénné ég” most már a kukorica, a hozamcsökkenés látványos és riasztó

HungaroMet/Agrofórum Online

Nem lehetnek illúziónk, az előttünk álló 8-10 napban tovább folytatódik a kánikula, míg záporok, zivatarok csak elszórtan alakulhatnak ki, a földek csupán kisebb foltokban ázhatnak meg.

Rettegve várták a keddet a gazdák, hiszen erre a napra ígérték a legmagasabb csúcshőmérsékletet a meteorológusok, a déli országrészben akár 42 fokos hőséget. Figyelmeztető előrejelzést is kiadtak Magyarország egész területére, mivel a Dunántúl nyugati, északi részein és az Északi-középhegységben 27, másutt 29 fok körül vagy felett alakult a napi középhőmérséklet.

Zápor, zivatar csak szórványosan fordult elő, márpedig a kiadós csapadék régóta elkelne a kultúrnövényeinkre. A napraforgó is egyre rosszabbul néz ki, de igazából most a kukorica sínyli meg a legjobban a kánikulát.

Rettenetesen romlik a kukorica állapota Békésben – erről írt a Beol.hu megyei portál is, kiemelve, hogy a levegő már az éjszaka folyamán sem hűl le, ez pedig megsokszorozza a növények szenvedését. Becslések szerint napi 200 ezer tonna kukorica megy veszendőbe ezekben a napokban országosan, a hozamcsökkenés látványos és riasztó.

6 tonnát adott a búza Békésben

A Békés vármegyei betakarítási bizottság legutóbbi ülésén az is elhangzott, hogy az őszi árpát azon a vidéken 6,1 t/ha termásátlaggal aratták le, a búza átlaghozama pedig 6 t/ha. A szalmabetakarítás 80 százalékon, a tarlóhántás 35 százalékon áll.

Ami az átvételi árakat illeti, az őszi árpa tonnájáért 50-52, a takarmánybúzáért 62-64, a malmi minőségű búzáért 66-69 ezer forintot fizetnek tonnánként. A repce felvásárlási ára 180-190 ezer forint körül alakul tonnánként.

A HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentése nem ígér túl sok jót, az előrejelzés szerint tovább fokozódik az aszály. Sürgősen esőre lenne szükség, de erre a következő 8-10 nap során kicsi az esély, csak elszórtan alakulhatnak ki záporok.

A 30 napos csapadékösszeg szinte már az egész országban hiányt mutat az átlaghoz képest, helyenként már 50-60 mm csapadékkal maradunk el az átlagtól. A 90 napos összeg is csak északnyugaton és északkeleten van pluszban a szokásoshoz képest, az ország nagyobb része hiányt mutat.

A fölső 50 cm-es talajréteg országszerte egyre szárazabb, sőt egyre nagyobb területen már kritikusan száraz. A legrosszabb a helyzet a Duna-Tisza közén, a Dunántúl keleti szélén, illetve a Maros-Körös-közének nyugati felén.

Havi 100 mm eső kellene

A napraforgó és a kukorica virágzik, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 mm eső lenne az ideális. Ezt azonban öntözés nélkül sehol nem kapják meg az országban, a talaj egyre jobban kiszárad.

A hőség az aszállyal párosulva rendkívül kedvezőtlen, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni. A fejlettség időben valamivel megelőzi a szokásos szintet, zöld tömegben egyelőre nem látnak nagyon nagy elmaradást a műholdak.

A folytatásban lényeges változás nem várható időjárásunkban: marad a hőség, míg záporok, zivatarok csak elszórtan alakulhatnak ki, csak kisebb foltok ázhatnak meg. Területi átlagban a következő 8-10 nap során számottevő mennyiségű csapadék továbbra sem valószínű, így a talaj tovább fog száradni, az aszályos terület kiterjedése jelentősen nőni fog, az aszály még tovább fokozódik.

A hőmérsékletben annyi változás valószínű, hogy a hét második felében pár fokot enyhül a hőség. A csúcsérték a hét végén már „csak” 30 és 35 fok között valószínű. Ez a nagy meleg mind a növényeknek, mind az állatoknak komoly stresszt jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

A Nemzetközi Gabonatanács a globális termés növekedésére számít

2023. március 17. 12:34

A kukoricatermés feltételezett fellendülése miatt a globális gabonakibocsátás az előrejelzések szerint 1%-kal emelkedik.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.

Hat hetes mélyponton a kukorica

2020. június 26. 08:02

Általánosságban a koronavírus amerikai terjedése miatti aggodalmak fogták vissza a gabonaárakat, mert a gazdasági visszaesésétől való félelemben a részvénypiac, a kőolaj ára és agrártőzsdei árak is mérséklődtek inkább.

Megduplázódott az Opus agrárbevétele

2020. június 4. 15:17

Az értékesítés nettó árbevétele is 108 százalékkal nőtt: míg 2020 első negyedévében már 13,52 milliárd forint, addig tavaly ugyanezen időszakban még csak 6,5 milliárd forint volt 2020 első negyedévében.