Növénytermesztés

Tengervízzel öntözni?

Agrofórum Online

A tengervizet leginkább elviselő haszonnövénynek a burgonyát találták.

A globális klímaváltozás egyik negatív hatása a tenger vízszintjének, ezzel együtt az édesvízkészletek sótartalmának emelkedése. Mivel a magas sótartalmú víz nem alkalmas öntözésre, a tengerpartokhoz közeli mezőgazdasági termelők elveszthetik megélhetési forrásukat.

Hollandia különösen érintett e tekintetben. Marc Van Rijsselberghe, az ország északnyugati területén található Texel szigetének egyik gazdálkodója nem adja fel, kísérletbe kezdett. Sós vízzel öntözve a növényeit, arra volt kíváncsi, hogy melyek pusztulnak ki, esetleg melyek maradnak életben.

Az Amszterdami Szabad Egyetemmel együttműködésben a kísérleti területet nyolc részre osztották. A parcellákba – melyeket elválasztott öntözőberendezésekkel láttak el – különböző zöldségfajok és fajták kerültek. Az öntözőcsövekbe, a számítógép által vezérelt elosztó központból a tengervíz és az édesvíz eltérő arányú keverékeit juttatták.

Amikor elindították a kísérletet meg voltak győződve arról, hogy az összes növény el fog pusztulni a tengervíztől, azonban a legtöbb parcellán akadt betakarítható zöldség. Igaz kisebbek voltak a normál körülmények között termetteknél, viszont az ízük jobb volt, mert a magas sótartalmú öntözővíz hatásának ellensúlyozására több cukrot állítottak elő.

Kérdés az, hogy az e farmon termett zöldségek elfogyasztása nem jelent-e túlzott sóbevitelt. Az esetek 90 %-ában a só főként a növények levelében halmozódik fel. A sótűrő burgonyából sok-sok kiló elfogyasztása jelentene túlzott sóbevitelt. Természetesen az innen származó levélzöldségeket módjával érdemes az étrendbe iktatni.

Van Rijsselberghe csodával határosnak tartja ezeket az eredményeket, mert a szakirodalomban elérhető adatok alapján a zöldségeinek el kellett volna pusztulni. A kísérlet során sikerrel szerepelt a sárgarépa, a fejes káposzta, a hagyma és a cékla. A tengervizet leginkább elviselő haszonnövénynek a burgonyát találták. Négy sótűrő fajtát útjára is indítottak Pakisztán felé, ahol már több ezer hektár nagyságú elszikesedett területet készítettek elő a holland vetőgumók fogadására – olvasható a http://www.voanews.com és a http://www.theguardian.com honlapokon.

Hollandia speciális helyzetben lévő ország. Területének nagy részét a tengertől hódította el, így a szikes, sós talajok aránya nagy. A Texel szigeti, nemzetközi érdeklődést kiváltó eredmények Marc Van Rijsselberghe szerint arra világítanak rá, hogy Hollandiának újra kell gondolni a tengerhez fűződő viszonyát. Gátakat és csatornákat építettek, a belső területekről folyamatosan szivattyúzzák ki a tengervizet. A biztonságot jelentő gáton belül van a farmerek világa, azon kívül pedig a halászoké. A gátnak ezentúl nem elválasztani, hanem összekötni kell a két ágazatot. A tengervíz – bizonyos arányban és meghatározott növényfajoknál/fajtáknál –felhasználható az öntözésre, a belső sós tavak pedig alkalmasak például garnélarák tenyésztésére.

Források:
http://www.theguardian.com/science/2014/oct/18/humble-potato-poised-to-launch-food-revolution
http://www.voanews.com/content/farming-with-salty-water-is-possible/2510044.html

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

A burgonya jelene és jövője hazánkban

2023. augusztus 16. 14:40

A burgonya hazai helyzetével kapcsolatban tájékozódhattak a téma iránt érdeklődők az idén immár 35. alkalommal megrendezett Országos és Nemzetközi Burgonya Tanácskozás, Fajta- és Növényvédelmi és Technológiai Bemutatón. A Nyírtelek-Gyulatanyán megtartott előadássorozat Augusztinyi András kísérletvezető (NÉBIH Gyulatanyai Fajtakísérleti Állomás), a VulcanAgro Kft., a Nitrogénművek Zrt., a NÉBIH, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jóvoltából valósulhatott meg.

Betegség okozza a barnás vonalakat a burgonyagumóban?

2023. április 29. 04:36

Érdeklődöm, hogy a mellékelt képeken is látható elváltozás a burgonyán valamilyen betegség jele-e, és hogy az elváltozás ellenére a burgonya bátran fogyasztható-e? A héj alatt párhuzamosan barnás vonalak hálózata látható. A gumót merőlegesen vágva barna kört képez a héj alatt, míg párhuzamosan vágva hálós vonalrendszert.

Mi lehet a burgonyagumó héján a barna gyűrű alakú rajzolat?

2020. február 25. 05:36

B. Ákosné kérdése: Burgonyagumókat vásároltam, némelyiknek a héján barna gyűrű alakú rajzolatok voltak. Étkezési célra felhasználhatom ezeket a gumókat? Mi az oka az érdekes „mintáknak”?

Már ültethető a burgonya, de nem mindegy, hogyan

2019. április 9. 10:29

Változékony eloszlásban életmentő eső hullott, 10-15 mm főként a Dunántúlon és az Dél-Alföldön, másutt kevesebb esett. Ez azt jelenti, hogy továbbra is maradt a szárazság.