A Schmidt Agricola egy nagy mezőgazdasági vállalat, amely szójababot, kukoricát és gyapotot állít elő a brazíliai Bahia tartományban. Ez az ország egyik új határ menti mezőgazdasági területe, amely alkalmas nagyüzemi, high-tech gazdálkodásra. A közelmúltban új terménnyel bővítették a területet: kakaóval.
A csokoládégyártáshoz szükséges összetevő gyártása a nyugat-afrikai fő termőterületen kívül is terjeszkedik, mivel Brazíliában, Ecuadorban és Kolumbiában a gazdálkodók potenciális hasznot látnak a termésben.
A közel 50 év legmagasabb szintjére emelkedő árak ezt a tendenciát erősítik, ami enyhítheti a globális kakaópiac jelenlegi kínálati szűkösségét. Fenyegetést jelent az afrikai kistermelők megélhetésére is, mivel a nemrégiben telepített területek, például a dél-amerikaiak termékenyebbek, ezzel csökkentik a termelés összköltségét.
Ahogy a környezeti aggályok világszerte egyre nőnek, az a tény, hogy a kakaó őshonos faj az Amazonas régiójából, Dél-Amerikában az erdősítés egy fajtája is ez, míg Afrikában az őshonos erdőket helyére kerültek a kakaóültetvények.
Brazília valóságos mezőgazdasági erőmű, a szójabab, a kukorica, a kávé és a cukor legnagyobb globális exportőre. A kakaóültetvények a leromlott legelőkön terjeszkednek az Amazonas régióban, valamint a magasan fejlett gabonaövezet nagy gazdaságaiban.
Az ország egykor a második volt Elefántcsontpart után a kakaótermelésben, de az 1980-as években egy gombabetegség jelentősen csökkentette a termelést. Majdnem négy évtizeddel később mindez helyreállhat.
A brazil kormányzati projektek alapján a termelés 2025-re 300 000 tonnára, 2030-ra pedig 400 000 tonnára nőhet a jelenlegi körülbelül 200 000 tonnáról, ami nettó importőrből az áru rendszeres exportőrévé tenné az országot.
A Nemzetközi Kakaószervezet (ICCO) és az ecuadori Anecacao exportáló csoport becslései szerint Ecuadorban az éves termelés 400 000 és 430 000 tonnára emelkedett 2022 és 2023 között az öt évvel ezelőtti 287 000 tonnáról.
Ecuador a világ harmadik legnagyobb termesztőjévé vált Ghána mögött, amely körülbelül 750 000 tonnát termel – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A legnagyobb termelő Elefántcsontpart 2,2 millió tonnával.
Az Anecacao tavaly júliusban rekordszámú, mintegy 70 vásárlót fogadott Ázsiából, az Egyesült Államokból és Európából egy guayaquili kereskedelmi és kiállítási konferencián, becsléseik szerint a termelés 2030-ra akár 800 000 tonnára is nőhet.