Növénytermesztés

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

Agrofórum Online

A Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmezési Hivatal (BLE) jelenlegi adatai azt mutatják, hogy Németországban ipari kendert már 5362 hektáron termesztenek. Az ipari kendertermesztéssel rendelkező mezőgazdasági területek száma az elmúlt hat évben csaknem hétszeresére nőtt, és 2020-ban 691 ilyen terület szerepel a statisztikákban.

A művelés alatt álló terület nagysága is ennek megfelelően növekedett. Miután a rostkender termesztésére vonatkozó, 1982-ben bevezetett tilalmat 1996-ban feloldották, a művelési terület a 1999-re már 4068 hektárra nőtt. Az EU ipari kender-támogatásának megszüntetése a művelt területek és az ezzel foglalkozó gazdaságok számának csökkenéséhez vezetett a 2010 és 2013 közötti években; de azóta az összkép javult. 2019-ben az ipari kender termőterülete, 4 508 hektárt tett ki és először haladta meg az 1999-es csúcsot. 2020-ban további 854 hektárral nőtt az összterület.

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható. A kender sokféleképpen használható megújuló nyersanyagnak számít.

Ezenkívül az ipari kender termesztése jót tesz a talajnak, és hozzájárul a fenntartható mezőgazdasághoz. Az ipari kender mély gyökereivel a talaj alsóbb rétegeiből vesz vizet, nagyrészt igénytelen, robusztus és kiválóan elnyomja a gyomokat. A betegségek és a kártevők szintén ritkán jelentenek problémát az ipari kendernek.

A jóváhagyott ipari kenderfajtákat 1996 óta szabad újra termeszteni Németországban, de csak a gazdaságokban, és csak akkor, ha a tetrahidrokannabinol (THC), azaz a virágok pszichoaktív összetevőjének tartalma 0,2 százalék alatt marad.

A Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmezési Hivatal (BLE) kizárólagos felelőssége a termesztett ipari kenderfajták megengedett THC-tartalmának ellenőrzése. Minden termelőnek be kell jelentenie a termesztést a BLE és a szövetségi tartomány felé. Ezenkívül a virágzás kezdetét is be kell jelenteni, a BLE ezután a helyszínen vesz mintákat a THC-tartalom meghatározásához. Az ipari kender betakarítása csak akkor kezdődhet, ha a hatóságok engedélyezték azt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Sörár-sokk: rendkívül rossz termésre figyelmeztetnek a gazdák

2023. július 12. 07:40

A sör ára a közeljövőben tovább emelkedhet, ennek oka a nagyon rossz idei sörárpa termés.

A dél-afrikai áfonyatermesztő a németországi szállítmányok jelentős növekedését tapasztalja

2022. március 4. 07:38

Dél-Afrika 33%-kal több áfonyát szállított Németországba az idei szezonban, mint az előzőekben.

Bajban a német gazdálkodók a koronavírus miatt

2021. június 18. 05:02

A koronavírus okozta válság hatalmas következményekkel jár a gazdálkodók számára.

Hiányozhatnak a mezőgazdasági idénymunkások Németországban

2020. március 19. 10:47

A német mezőgazdasági ágazatban évente mintegy 286 ezer idénymunkás dolgozik, ők elsősorban a kelet-európai országokból, főleg Lengyelországból, Ukrajnából és Romániából mennek oda.