A kalászfuzárium (Fusarium spp.) hazánkban is a búza egyik legjelentősebb betegségének okozója, amely ellen csak különböző agrotechnikai eljárások kombinálásával lehet védekezni. Teljes genetikai védettség egyelőre nincs, de ellenállóbb fajták már léteznek.
A betegség azért is különösen veszélyes, mert a különféle fuzáriumfajok különféle mikotoxinokat termelnek. Az ezekkel fertőzött gabona fogyasztásra alkalmatlan, mert többféle megbetegedést is okozhat. Az Adelaide-i Egyetem kutatóinak egy fontos felfedezése segíthet csökkenteni a kalászfuzáriózis okozta a gazdasági károkat.
A felfedezés genetikai alapjai
Bár egyes búzafajták az Fhb1 lókuszban található TaHRC gén hatásának köszönhetően ellenállóak az fuzáriummal szemben, eddig nem volt ismert, hogyan működik ez a gén a búza sejtjeiben. A Nanjingi Mezőgazdasági Egyetemmel együttműködve az Adelaide-i Egyetem kutatócsoportja kimutatta, hogy a TaHRC a búzasejtek sejtmagjában fejti ki hatását. Így képes növelni vagy csökkenteni a növény fuzáriumra fogékonyságát.
„A TaHRC-nek két változata van, amelyek ellentétes hatást gyakorolnak egy specifikus fehérjekomplex kondenzációjára a sejtmagban – mondta dr. Xiujuan Yang, az egyetem Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Borászati Iskolájának munkatársa. – Ha a komplex kondenzálódik [összeáll], akkor az fuzáriumra való fogékonyságot eredményez. Míg ha diffundál [elvegyül], az a fuzáriummal szembeni rezisztenciát biztosít.”
Akár 100%-os termésveszteség
A kalászfuzárium az elmúlt években jelentős károkat okozott a búzatermesztésben. A 2022-es szezonban Ausztráliában akár 100 százalékos terméskiesést is előidézhetett. A betegség az 1970-es évek óta világszerte terjed, de az éghajlatváltozás fokozta előfordulásának gyakoriságát.
„Ausztrália jó minőségű búzatermesztésének hírnevét a virágzás és a szemkitelítődés idején jellemzően a száraz évszakkal egybeeső, szerencsés éghajlati viszonyainak köszönheti. Ez segít elkerülni számos gombás betegséget, amelyek a párás időjárásban fejlődnek – emelte ki dr. Yang. – Azonban az éghajlatváltozás nyomán a 2022-es csapadékos tavasz vezetett ahhoz, hogy a fuzárium széles körben elterjedt Kelet-Ausztráliában.”
A nemesítés profitálhat a felfedezésből
Az ausztrál durumbúzafajták mind nagyon fogékonyak a betegségre, de nem világos, hogy a kenyérbúzafajták milyen szintű rezisztenciával rendelkeznek. dr. Yang reméli, hogy ez az alapvető felfedezés segítségükre lehet a kalászfuzáriózis leküzdésében.
„Eredményeink reményt adnak a kalászfuzárium-rezisztencia új és továbbfejlesztett formáinak kifejlesztésére – mondja dr. Yang. – Az Fhb1-en túli mögöttes mechanizmusok megértésével újszerű nemesítési stratégiákat dolgozhatunk ki a rezisztenciaforrások diverzifikálása érdekében. Kutatásunk megnyitja az utat az ellenállóbb és fenntarthatóbb búzafajták kifejlesztése előtt a jövő mezőgazdasága számára, és fényt deríthet más fuzárium okozta betegségek hátterére.”
Fotó: Pixabay