Növénytermesztés

Virágzás után „megcukrozza” a búzát egy gazda

Agrofórum Online

A kristálycukor könnyen beszerezhető, kalóriadús alapélelmiszer, de arra, hogy a növénytermesztésben is hasznosítható, sőt, termésnövelő hatása lehet, kevesen gondolnak. Egy gazdálkodó viszont évek óta kísérletezik vele, saját elmondása szerint jó eredménnyel.

A cukrot nitrogénműtrágyával együtt juttatja ki, amivel azt éri el, hogy megnő a búza fehérjetartalma. Azonban azt is elmondta, hogy ennél a kezelésnél az időzítés kulcsfontosságú, ráadásul az eljárásnak vannak hátulütői is.

Több fehérje és nagyobb terméshozam

Az Unser Land, a Bajor Rádió egyik csatornája YouTube-videójában ketten számolnak be a cukor és a nitrogén permetezésével kapcsolatos tapasztalatairól. Michael Muhr termesztő több éve gyűjti az információkat arról, hogy milyen hatása van a 150 liter vízben feloldott, hektáronkénti 5 kg cukor és 5 kg nitrogénműtrágya keverékének.

Egy bajor mezőgazdasági kereskedelmi vállalat tanácsadója szerint a permetezés pozitívan hat a hektolitersúlyra és a fehérjetermésre. A kezelés akár 3,5 tonnával is növelheti a terméshozamot. A szaktanácsadó becslése szerint a kezelés hektáronként mintegy 80 euró értékben növelheti a terméshozamot, viszont ehhez képest csupán 30 euróba kerül. További előnye, hogy a búza jobban ellenáll a szárazság okozta stressznek.

A kezelést pontosan kell időzíteni

A tanácsadó szerint a kezelés időzítése különösen fontos. A búzát 7-14 nappal a virágzás után kell kezelni, különben a permetezés nem éri el a kívánt hatást. Kis odafigyeléssel könnyű felismerni, hogy a búza mikor fejezte be a virágzást. Ez akkor történik, amikor a növény ledobja a porzóit.

Fontos megjegyezni azt is, hogy a kezelés mellett szükséges elvégezni a szokásos növényvédelmet, és vannak hátrányai is. A permetezés következtében a levéltetvek nagyobb eséllyel telepednek meg a táblán, és a búza fogékonyabbá válhat a betegségekre is, például a barnarozsdára.

Szabad-e cukrot tenni a permetezőgép tartályába?

A permetezőgép tartályába nyilvánvalóan nem kerülhet akármi, függetlenül attól, hogy természetes anyagról vagy akár élelmiszerről van-e szó. A cukor ebből a szempontból elfogadott, mivel az úgynevezett „egyszerű anyagok” közé tartozik. Ezek olyan anyagok, amelyeket élelmiszerként vagy a gyógyhatásuk miatt forgalmaznak, de bizonyított, hogy növényvédelmi hatásuk is van, és az engedélyezett kijuttatási formában nem jelentenek kockázatot a környezetre vagy az emberi egészségre.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Terménypiac: itthon még lehet értékesíteni, de ki tudja meddig?

2018. február 5. 19:06

A következő hetekben várakozásom szerint nem fog élénkülni az export-kereslet, így minden belföldi lehetőséget érdemes kihasználnia annak, aki terménye értékesítését tervezi.

Komoly aggodalmak az argentin szárazság miatt

2023. január 31. 07:36

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy hónapos csúcson is járt a búza ára

2023. június 27. 06:20

A gabonapiacok erőteljesen nyitották a hetet, mivel a Wagner-csoport zsoldosai által a hétvégén megszakított lázadás Oroszországban felkeltette az aggodalmakat, hogy a kenyérkosár-régióból megszakadhat a gabonaáramlás.

Búza: az elmúlt két év legnagyobb heti drágulása felé tartunk

2024. április 26. 07:10

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a kukorica értéke csökkent.