A Bayer Crop Science nemrég fejezte be a Fermatával folytatott együttműködését egy olyan projekt keretében, amely a növényvédő szerek használatának mesterséges intelligencia közreműködésével történő csökkentésére irányult.
E projekt keretében megvalósíthatósági tanulmányt végeztek a Fermata automatizált kártevő- és betegségfelismerő platformjáról, a Croptimus™-ról, azzal a céllal, hogy igazolják a számítógépes képalkotó rendszer képességeit, és bebizonyítsák, hogy a kártevők és betegségek korai felismerése miként növeli a növénytermesztés fenntarthatóságát. Ennek érdekében üzembe helyezték a Croptimust, hogy figyelemmel kísérje a hálóval borított alagutakban termesztett dinnyéket a zord környezeti viszonyok között.
Ez a rendszer a mesterséges intelligencia (AI) segítségével elemzi az alagutakban elhelyezett kamerák által begyűjtött több ezer képet minden egyes nap, hogy felismerje a kártevők és kórokozók legapróbb jeleit is, amelyek kezelés hiányában gyorsan elszabadulnának – terméskiesést és a termés minőségének romlását okozva. Miután a korai felismerés kulcsfontosságú, a Croptimust úgy tervezték, hogy jelentősen csökkentse a termésveszteséget és a növényvédelmi ráfordítást (a növényvédő szereket is beleértve), valamint drámaian csökkentse a felderítésre fordított időt – ami jelentős összmegtakarítást eredményez.
A Bayer izraeli növényvédelmi ügyfél-tanácsadási menedzsere, Imri Gabay szerint a vállalkozás abszolút sikeres volt:
„A kezdeti kísérlet rendkívül eredményes volt, a rendszer pedig kiválóan megbirkózik a szántóföldön jelentkező kihívásokkal. Már azon dolgozunk, hogy a vállalataink közötti együttműködés tovább folytatódjon. A korai felismerés lehetővé teszi azt, hogy kevesebb toxikus anyagot alkalmazzunk, és gyorsan megbirkózzunk a kártevőkkel vagy a betegségekkel, még mielőtt azok nagyobb mértékben elterjednének, így egy kis területen is lehetőség nyílik a célzott permetezésre – ennek eredményeképpen pedig spórolhatunk a növényvédő szerekkel, ezáltal sokkal tisztább termést kapunk.”
„A Fermata gyakran talált olyan betegségeket, amelyeket azon a ponton még nem is lehetett észrevenni – magyarázta a kutatást irányító őstermelő, Alon Kapon. – Minél később fedezek fel egy problémát, annál több kezelésre van szükség. Ha később észlelem a problémát, akkor két-három kezelést kell elvégeznem, mire az használ, de ha a Fermata segítségével elég korán megtalálom, akkor akár egyetlen kezelés is elég lehet, és célzottan enyhíthetem a problémát – anélkül, hogy az egész területet le kellene permeteznem.”
Az egyre emelkedő energiaárak és az üvegházak nyereségének csökkenése mellett a Croptimus növeli a termelők eredményét, miközben egyidejűleg csökkenti a növényvédő szerek és egyéb ráfordítások szükségességét, amelyeket egyébként a veszendőbe menő terményekre pazarolnának – drámaian javítva ezzel a mezőgazdaság fenntarthatóságát.
„Nagyon nagyra értékeljük a lehetőséget, hogy a Bayerrel együttműködve csökkenthetjük a termelők által alkalmazott vegyszerek mennyiségét – jelentette ki Dr. Valeria Kogan, a Fermata vezérigazgatója. – Alig várjuk, hogy folytatódjon ez az együttműködés, és hogy a kártevők és betegségek korai felismerésére szolgáló mesterséges intelligenciánkat világszerte elérhetővé tegyük a termelők számára.”