Növényvédelem

A kártevők és betegségek már korán felismerhetők az AI segítségével

Hortidaily  

A Bayer Crop Science nemrég fejezte be a Fermatával folytatott együttműködését egy olyan projekt keretében, amely a növényvédő szerek használatának mesterséges intelligencia közreműködésével történő csökkentésére irányult.

E projekt keretében megvalósíthatósági tanulmányt végeztek a Fermata automatizált kártevő- és betegségfelismerő platformjáról, a Croptimus™-ról, azzal a céllal, hogy igazolják a számítógépes képalkotó rendszer képességeit, és bebizonyítsák, hogy a kártevők és betegségek korai felismerése miként növeli a növénytermesztés fenntarthatóságát. Ennek érdekében üzembe helyezték a Croptimust, hogy figyelemmel kísérje a hálóval borított alagutakban termesztett dinnyéket a zord környezeti viszonyok között.

Ez a rendszer a mesterséges intelligencia (AI) segítségével elemzi az alagutakban elhelyezett kamerák által begyűjtött több ezer képet minden egyes nap, hogy felismerje a kártevők és kórokozók legapróbb jeleit is, amelyek kezelés hiányában gyorsan elszabadulnának – terméskiesést és a termés minőségének romlását okozva. Miután a korai felismerés kulcsfontosságú, a Croptimust úgy tervezték, hogy jelentősen csökkentse a termésveszteséget és a növényvédelmi ráfordítást (a növényvédő szereket is beleértve), valamint drámaian csökkentse a felderítésre fordított időt – ami jelentős összmegtakarítást eredményez.

A Bayer izraeli növényvédelmi ügyfél-tanácsadási menedzsere, Imri Gabay szerint a vállalkozás abszolút sikeres volt:

„A kezdeti kísérlet rendkívül eredményes volt, a rendszer pedig kiválóan megbirkózik a szántóföldön jelentkező kihívásokkal. Már azon dolgozunk, hogy a vállalataink közötti együttműködés tovább folytatódjon. A korai felismerés lehetővé teszi azt, hogy kevesebb toxikus anyagot alkalmazzunk, és gyorsan megbirkózzunk a kártevőkkel vagy a betegségekkel, még mielőtt azok nagyobb mértékben elterjednének, így egy kis területen is lehetőség nyílik a célzott permetezésre – ennek eredményeképpen pedig spórolhatunk a növényvédő szerekkel, ezáltal sokkal tisztább termést kapunk.”

„A Fermata gyakran talált olyan betegségeket, amelyeket azon a ponton még nem is lehetett észrevenni – magyarázta a kutatást irányító őstermelő, Alon Kapon. – Minél később fedezek fel egy problémát, annál több kezelésre van szükség. Ha később észlelem a problémát, akkor két-három kezelést kell elvégeznem, mire az használ, de ha a Fermata segítségével elég korán megtalálom, akkor akár egyetlen kezelés is elég lehet, és célzottan enyhíthetem a problémát – anélkül, hogy az egész területet le kellene permeteznem.”

Az egyre emelkedő energiaárak és az üvegházak nyereségének csökkenése mellett a Croptimus növeli a termelők eredményét, miközben egyidejűleg csökkenti a növényvédő szerek és egyéb ráfordítások szükségességét, amelyeket egyébként a veszendőbe menő terményekre pazarolnának – drámaian javítva ezzel a mezőgazdaság fenntarthatóságát.

„Nagyon nagyra értékeljük a lehetőséget, hogy a Bayerrel együttműködve csökkenthetjük a termelők által alkalmazott vegyszerek mennyiségét – jelentette ki Dr. Valeria Kogan, a Fermata vezérigazgatója. – Alig várjuk, hogy folytatódjon ez az együttműködés, és hogy a kártevők és betegségek korai felismerésére szolgáló mesterséges intelligenciánkat világszerte elérhetővé tegyük a termelők számára.”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.

Azon múlik a siker, hogy kinek milyen csapata lesz

2023. május 8. 13:51

Czigány Tiborral beszélgettem a Zambiában töltött idő alatt összegyűlt tapasztalatairól és a Nufarmmal kapcsolatos fejlesztési tervekről, a cég jelenlegi piaci helyzetéről.

Hogyan indítsuk el a saját vertikális gazdálkodásunkat otthon?

2022. augusztus 18. 06:34

A vertikális gazdálkodás a legnépszerűbb új trend, amely az otthonok önellátóbbá tételét és a világ 21. századi élelmiszer-ellátását támogatja.