Növényvédelem

AKI: Emelkedett a műtrágyák és a növényvédő szerek ára

Agrofórum Online - Agrárgazdasági Kutató Intézet

Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett - derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb agrárpiaci jelentéséből. A szakemberek szerint két terméket leszámítva a növényvédő szerek is drágábbak lettek. 

Műtrágya: alacsony kereslet, magas ár

Az egyszerű műtrágyafélék értékesített mennyisége 2018 szeptemberében növekedett az előző hónaphoz képest a szuperfoszfát kivételével, míg az összetett műtrágyáké nem változott. A megfigyelt kereskedők összességében hasonló forgalmat bonyolítottak a tárgyhónapban, mint 2018 augusztusában. Az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva mintegy 25 százalékkal visszaesett a felvásárolt volumen. A legnagyobb igény a mészammon-salétrom (MAS) iránt volt ebben a hónapban is, ezzel szemben az ammónium-nitrát (AN) forgalma a MAS értékesített mennyiségének a 10 százalékát sem érte.

Az értékesítési árak a műtrágyafélék iránti mérsékelt kereslet ellenére is emelkedtek az előző hónaphoz képest, az árnövekedés 1-12 százalék közötti volt. Az előző év azonos időszakához képest is nőttek az árak 6-12 százalékkal, az összetett műtrágyáké (MAS és NPK 15-15-15) a legnagyobb mértékben.

Növényvédő szer: sokan vásároltak fungicideket

A növényvédő szerek közül a fungicidek iránt volt a legnagyobb a kereslet, elsősorban az őszi vetésűek csírázásakor előforduló gombás fertőzések megelőzése céljából. A növényvédő szerek forgalma az évszaknak megfelelő volt, de az enyhe időjárás miatt a totális gyomirtó szerek kevésbé fogytak. A mérsékelt igények hatására a növényvédő szerek értékesítési árai 2018 szeptemberben jellemzően stagnáltak, a Vitavax 2000 és a Reglone Air esetében enyhe áremelkedés volt tapasztalható.

Az előző év azonos időszakához képest az értékesítési árak inkább növekedtek a tárgyhónapban, azonban a Force 1,5G és a Reglone Air ára 13, illetve 20 százalékkal csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.

Az illóolajok a növényvédelemben is érdekesek lesznek

2021. március 24. 14:44

Ha már az előző írásomban a mentafajtákról is és az ibolyáról is szó esett, mint aromán növény, akkor talán nem újdonság az sem, ha azt állítom, hogy az illóolajoknak komoly szerepük van a növényvédelemben is. Erre egyre több kutatást alapoztak már és nem meglepő az sem, hogy igen hatékony eredményeket értek el.