Növényvédelem

AKI: Emelkedett a műtrágyák és a növényvédő szerek ára

Agrofórum Online - Agrárgazdasági Kutató Intézet

Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett - derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb agrárpiaci jelentéséből. A szakemberek szerint két terméket leszámítva a növényvédő szerek is drágábbak lettek. 

Műtrágya: alacsony kereslet, magas ár

Az egyszerű műtrágyafélék értékesített mennyisége 2018 szeptemberében növekedett az előző hónaphoz képest a szuperfoszfát kivételével, míg az összetett műtrágyáké nem változott. A megfigyelt kereskedők összességében hasonló forgalmat bonyolítottak a tárgyhónapban, mint 2018 augusztusában. Az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva mintegy 25 százalékkal visszaesett a felvásárolt volumen. A legnagyobb igény a mészammon-salétrom (MAS) iránt volt ebben a hónapban is, ezzel szemben az ammónium-nitrát (AN) forgalma a MAS értékesített mennyiségének a 10 százalékát sem érte.

Az értékesítési árak a műtrágyafélék iránti mérsékelt kereslet ellenére is emelkedtek az előző hónaphoz képest, az árnövekedés 1-12 százalék közötti volt. Az előző év azonos időszakához képest is nőttek az árak 6-12 százalékkal, az összetett műtrágyáké (MAS és NPK 15-15-15) a legnagyobb mértékben.

Növényvédő szer: sokan vásároltak fungicideket

A növényvédő szerek közül a fungicidek iránt volt a legnagyobb a kereslet, elsősorban az őszi vetésűek csírázásakor előforduló gombás fertőzések megelőzése céljából. A növényvédő szerek forgalma az évszaknak megfelelő volt, de az enyhe időjárás miatt a totális gyomirtó szerek kevésbé fogytak. A mérsékelt igények hatására a növényvédő szerek értékesítési árai 2018 szeptemberben jellemzően stagnáltak, a Vitavax 2000 és a Reglone Air esetében enyhe áremelkedés volt tapasztalható.

Az előző év azonos időszakához képest az értékesítési árak inkább növekedtek a tárgyhónapban, azonban a Force 1,5G és a Reglone Air ára 13, illetve 20 százalékkal csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan keressünk megfelelő növényvédő szert?

M. Ibolya kérdése: Hogyan keressem meg a javasolt növényvédő szer nevét, ha csak a hatóanyagát mondták? Miért nem lehet a készítmény nevét is megnevezni?

Időszerű a rágcsálómentesítés

2020. február 3. 13:33

Az elmúlt időszakban, vélhetően éppen a mezei pocok elleni, nem kellően körültekintő védekezési munkákkal összefüggésben, megemelkedett a ragadozómadár-mérgezések száma.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?