Növényvédelem

Az amerikai bivalykabóca újra a figyelem középpontjában – Vírusvektor kabócák az amerikai szőlőültetvényekben

Agrofórum Online

Az amerikai bivalykabócát évtizedekkel ezelőtt, a hatékony rovarölő szerek megjelenését megelőzően, körte-kártevőként tartották számon. Napjainkban ismét előtérbe került e faj a szőlő vörösfoltosság megbetegedést (red blotch disease) okozó vírus esetleges terjesztőjeként. A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két – Membracidae családba tartozó – kabócafajra irányul.

A szőlő vörösfoltosság betegséget okozó vírust 10 évvel ezelőtt, 2008-ban mutatták ki a kaliforniai Napa-völgy szőlőültetvényeiben.

Azóta Észak-Amerika és Kanada szőlőtermő vidékein elterjedt a kórokozó. Tavalyelőtt, 2016-ban azonosították Kaliforniában a vírus vektoraként a háromszögletű lucernakabócát. A kutatók azonban felhívták a figyelmet arra, hogy vélhetően nem ez az egyetlen faj, amely szerepet játszik a betegség terjesztésében.

Átfogó vizsgálat során Washington államban nem sikerült kimutatni a háromszögletű lucernakabóca jelenlétét, ugyanakkor jelentős mennyiségű amerikai bivalykabóca imágót azonosítottak. E kártevő a körteültetvényekben volt ismert a múlt század 30-as, 40-es éveiben, a modern növényvédő szerek megjelenése után már nem okozott problémát. Mivel ugyanabba családba tartozik, mint a háromszögletű lucernakabóca, vírusvektor szerepe valószínűsíthető.

Amerikai bivalykabóca (Courtesy Whitney Cranshaw, Colorado State University)

A rovar különböző élőhelyeken fordult elő korábban is, így jelenlétét kimutatták lucernából, különböző gyomokról és vízparti növénytársulásokból, továbbá körteültetvényekből, azonban a szőlőben való előfordulására nem utalnak irodalmi adatok.

Ebből az rajzolódik ki, hogy a szőlő nem tartozik az amerikai bivalykabóca kedvelt tápnövényei közé. Megnyugvásra azonban nincs ok, ugyanis a helyzet hasonló volt a háromszögletű lucernakabócával is. Nem választotta a szőlőt táplálékforrásul, ám arra figyelmeztetnek a kaliforniai szakemberek, hogy amióta az aszályos periódusok hossza és gyakorisága megnövekedett, a szőlőültetvényekben található takarónövényzet kiszáradt, és az élelem nélkül maradt rovarok betelepültek a szőlőbe, ahol kártételüket fokozza vírusvektor tevékenységük is. Mivel ugyanez előfordulhat az amerikai bivalykabóca esetében is a további kutatások e faj vektorszerepének tisztázását célozzák – olvasható a goodfruit.com oldalon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Hamarosan már csak üvegházakban lehet alkalmazni a neonikotinoid hatóanyagokat

2018. november 9. 17:25

Négy termék forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét visszavonták, további 21 készítmény engedélyéből pedig törölni kellett a szabadföldi felhasználásokat.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.