Növényvédelem

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

ScienceDaily

Néhány évvel ezelőtt gyomnövénykutatók bizonyították, hogy a preemergens gyomirtó szerek a klímaváltozás következtében kevésbé hatékonyak a gyomnövények ellen. Most ugyanez a kutatócsoport, amelyet az USDA Mezőgazdasági Kutatószolgálat és az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem vezet, kimutatta, hogy ez igaz a kelés után alkalmazott (posztemergens) gyomirtó szerekre is.

A kutatók adatelemzéssel jutottak erre a következtetésre. Egy 30 éves adatbázist vizsgáltak, és megállapították, hogy a változó időjárás jelentősen csökkenti három jól ismert posztemergens gyomirtó hatóanyag (glifozát, mezotrion és az Európában nem használt fomeszafen) hatékonyságát a kukoricában és a szójában előforduló főbb gyomnövények ellen. Márpedig ez a hozamok csökkenését okozhatja – és ennek következtében az élelmiszer-biztonság is megkérdőjeleződik.

Hideg és meleg

Az időjárás nem csak a posztemergens termékek kijuttatása utáni órákban számít. A tanulmány szerint a levegő hőmérséklete és a csapadék mennyisége a kijuttatás előtti és utáni napokban is összefügg a herbicidek hatékonyságával a vizsgált termékek és gyomnövények esetében. Mivel több ezer adattal dolgoztak, beleértve az időjárási viszonyok alakulását az eltelt 30 év alatt, a korábbi tanulmányokhoz képest sokkal jobban fel tudták mérni az időjárás hatását a posztemergens gyomirtó szerek hatékonyságára.

Az elemzés kimutatta, hogy a 19 Celsius-fok alatti vagy 25 feletti átlagos léghőmérséklet a három jól ismert és eltérő hatásmechanizmusú gyomirtó hatékonyságát is csökkentette a különféle gyomfajok ellen.

Ha a kijuttatás előtt túl meleg van, és a víz nem korlátozó tényező, a gyomok növekedése felgyorsul, ami nagyobb növényeket eredményez, amelyeknek nagyobb esélyük lehet a kezelés túlélésére. A kijuttatás utáni meleg időszak is felgyorsíthatja a növények anyagcseréjét, és gyorsabban semlegesítik a gyomirtót, így az kevésbé lesz hatékony.

A hideg ellentétes hatást fejt ki, lelassítja az anyagcserét és a gyomirtó szerek növényen belüli mozgását, és kevésbé hatékonnyá teszi azokat.

Szárazság és erős csapadék

A gyomirtó szerek kijuttatásakor azonban nem csak a levegő hőmérsékletére kell figyelni. Az elemzés szerint a csapadékviszonyok – különösen a kijuttatást megelőző 10 napban a száraz, illetve a kijuttatást követő 10 napban a nedves körülmények – szintén befolyásolják a herbicidek hatékonyságát.

Korábbi kutatások szerint a szárazság például arra készteti a növényeket, hogy vastagabbá tegyék a leveleket fedő viaszréteget. Ez segít a növényeknek elkerülni a vízveszteséget, ugyanakkor megnehezíti a lombon keresztül ható gyomirtó hatóanyagok bejutását.

A csapadékos időjárás nem csak a kijuttatást követő órákban moshatja le a herbicideket a levélfelületekről; a kijuttatást követő napokban a túlzott csapadék stresszreakciókat válthat ki, ami lassabb növekedést okoz, így a herbicideknek a növényen belüli célpontokhoz való kisebb mértékű eljutását eredményezheti.

A hatóanyagok és technológiák kombinálása vezethet sikerre

A gazdálkodók már most is komoly kihívásokkal küzdenek az éghajlatváltozás miatt, mint például a tavaszi áradások és a nyári aszályok. Ha figyelembe vesszük, hogy a gyomok elleni küzdelemhez használt eszközöket is befolyásolják ezek az időjárási minták, a gazdálkodás még nehezebbé válik.

A kutatók két eltérő hatásmechanizmusú szer kombinációját is elemezték. A gyomirtás a kombinált alkalmazással a változó időjárási körülmények között is erőteljesebb volt, de a kutatók figyelmeztetnek, hogy a posztemergens termékek kombinációi önmagukban nem garantálják a teljes sikert. Azt javasolják, hogy a gazdálkodók a talajon keresztül ható gyomirtó szereket és a nem növényvédő szeres megoldásokat kombinálják a gyomnövények elleni hatékony védekezés érdekében.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

ElumisBang – Ez nagyot szól!

2019. május 6. 13:17

Az ElumisBang széles gyomirtási spektrummal rendelkező termék, hatékony a kukoricában előforduló magról kelő és évelő, egy- és kétszikű gyomnövények ellen.

A kukorica-gyomirtásról az időjárási szélsőségek közepette

2023. április 14. 09:10

A kukoricatermesztés jövedelmezősége nagyban függ a gyomirtás sikerétől, ezért a herbicidek használata mára már szerves részévé vált a termesztéstechnológiának.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.

Korai gyomok ellen korai védelem

2021. február 1. 06:15

„Ki korán kel, aranyat lel” tartja a mondás és ez átvitt értelemben igaz lehet az idei kalászos gabonák gyomirtásával kapcsolatban is. Az elhúzódó nedves, csapadékos őszi/téli időjárás ugyanis nemcsak a kalászosok, de a talajban lévő egyéb gyommagok kelésének is rendkívüli mértékben kedvezett.