Növényvédelem

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

Agrofórum Online

Egy tudományos folyóiratban megjelent, növényvédő szerekről szóló tanulmányt módszertani hibák miatt vissza kellett vonni. Semmilyen adat nem igazolja, hogy évente 385 millióan szenvednek mérgezést és 11 ezren halnak meg a növényvédő szerek használata következtében.

Mégis rengeteg helyen hivatkoznak ezekre a számadatokra, még a legmagasabb, kormányzati körökben és nemzetközi, döntési pozícióban lévő szervezetek esetében is.

Hogy (nem) jött ki a matek?

A publikáció a BMC Public Health tudományos folyóiratban (peer reviewed, tehát lektorált cikk, amelynek kéziratát több független szakértő, ún. lektorok vagy bírálók vizsgálják meg és véleményezik) 2020 decemberében jelent meg, amelyet a növényvédő szerekhez kritikusan Pesticide Action Network (PAN) civil szervezet írt. Miután jelezték, hogy a cikk súlyos módszertani hibákat tartalmaz, a BMC Public Health szerkesztői visszavonták a publikációt.

A visszavonás indoklása: „A szerkesztő már nem bízik a bemutatott eredményekben és következtetésekben.” A tanulmány egyik, nem éppen elhanyagolható hibája az volt, hogy a szerzők a potenciálisan veszélyes anyagnak való kitettséget is mérgezésnek számították, összemosva azt a valódi egészségügyi problémákkal.

A döntéshozókat is befolyásolta

Ezeket a hamis adatokat aztán a média természetesen felkapta, és előszeretettel riogatta vele az olvasóközönségét. Különösen a mezőgazdaság kritizálásához használták szívesen. De nemcsak a médiumokban jelentek meg a tényeket a legkevésbé sem fedő számok, hanem nagy hírű kutatóközpontok, nemzetközi szervezetek vagy például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felhasználta.

A legnagyobb probléma tehát nem is az, hogy az emberekre ezzel ráhozzák a frászt, hanem a döntéshozókat is befolyásolja, hergeli azok ellen a növényvédő szerek ellen, amelyek a manapság elért magas hozamok legfontosabb összetevői közé tartoznak. Ne feledjük, az emberiség lélekszáma még mindig elképesztő tempóban nő!

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

„Növényvédő szereknek nincs helyük az emberi szervezetben”

2023. március 27. 09:37

Egy 11 hektáros speciális cseh üvegházban paradicsomot termesztenek annak érdekében, hogy a termésben lévő növényvédőszer-maradványokat nullára redukálják.

Az Európai Bizottság visszavonta a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

2020. február 13. 11:33

Az Európai Bizottság javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

A pázsit- és gyepterületek szakszerű gyomirtása a házikertben

2022. március 23. 06:36

A gyommentesen tartott veteményes és gyümölcsös mellett a telek képét a szépen gondozott füves területek is kiemelik. Ahhoz, hogy a pázsit és a gyep gyommentes és egészséges legyen, folyamatos és szakszerű ápolást kell végezni.