Egy tudományos folyóiratban megjelent, növényvédő szerekről szóló tanulmányt módszertani hibák miatt vissza kellett vonni. Semmilyen adat nem igazolja, hogy évente 385 millióan szenvednek mérgezést és 11 ezren halnak meg a növényvédő szerek használata következtében.
Mégis rengeteg helyen hivatkoznak ezekre a számadatokra, még a legmagasabb, kormányzati körökben és nemzetközi, döntési pozícióban lévő szervezetek esetében is.
Hogy (nem) jött ki a matek?
A publikáció a BMC Public Health tudományos folyóiratban (peer reviewed, tehát lektorált cikk, amelynek kéziratát több független szakértő, ún. lektorok vagy bírálók vizsgálják meg és véleményezik) 2020 decemberében jelent meg, amelyet a növényvédő szerekhez kritikusan Pesticide Action Network (PAN) civil szervezet írt. Miután jelezték, hogy a cikk súlyos módszertani hibákat tartalmaz, a BMC Public Health szerkesztői visszavonták a publikációt.
A visszavonás indoklása: „A szerkesztő már nem bízik a bemutatott eredményekben és következtetésekben.” A tanulmány egyik, nem éppen elhanyagolható hibája az volt, hogy a szerzők a potenciálisan veszélyes anyagnak való kitettséget is mérgezésnek számították, összemosva azt a valódi egészségügyi problémákkal.
A döntéshozókat is befolyásolta
Ezeket a hamis adatokat aztán a média természetesen felkapta, és előszeretettel riogatta vele az olvasóközönségét. Különösen a mezőgazdaság kritizálásához használták szívesen. De nemcsak a médiumokban jelentek meg a tényeket a legkevésbé sem fedő számok, hanem nagy hírű kutatóközpontok, nemzetközi szervezetek vagy például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felhasználta.
A legnagyobb probléma tehát nem is az, hogy az emberekre ezzel ráhozzák a frászt, hanem a döntéshozókat is befolyásolja, hergeli azok ellen a növényvédő szerek ellen, amelyek a manapság elért magas hozamok legfontosabb összetevői közé tartoznak. Ne feledjük, az emberiség lélekszáma még mindig elképesztő tempóban nő!
Fotó: Pixabay