6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növényvédelem

Az EU-ban 6 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesítése

Agrofórum Online

Az Európai Unióban 2019-ben értékesített növényvédő szerek mennyisége elérte az adatsor kezdete óta látható legalacsonyabb szintet: valamivel több mint 333 ezer tonna volt, ez 6 százalékkal alacsonyabb, mint 2018-ban. Ez a meredek csökkenés 350 ezer tonnás szint alá vitte az adatot. Magyarországon 5 és 10 százalék közötti volt a növényvédő szerek értékesítésének csökkenése.

Növényvédő szerek eladásainak változása 2019-ben 2011-hez képest (EU, tonna)

A növényvédő szerek értékesítése 2011 óta nagyjából stabil volt, 360 ezer tonna körül alakult évente az EU-ban egészen 2018-ig. 2019-ben az adatgyűjtés kezdete óta a legkevesebb eladott mennyiséget regisztrálták; 333 418 tonnát. A növényvédő szerek értékesítésére vonatkozó adatok még akkor is tartalmaznak bizalmas tényezőket, ha azokat a legmagasabb összesítési szinten, azaz nagyobb csoportonként teszik közzé. Ezek a tényezők a teljes idősor teljes értékesítésének kevesebb mint 1 százalékát teszik ki. 2019-ben viszonylag kevés nagy csoport összesített adata tartalmazott bizonytalan vagy bizalmas adatot.

Összesen 18 EU-tagállam szolgáltatott bizalmas adatokat nem tartalmazó adatsort az összes főcsoport számára 2011-ben és 2019-ben. A többi EU-ország esetében a legmagasabb összesített „főcsoport” legalább egyike bizalmas és ez akadályozza a pontos összehasonlítást. 2011 és 2019 között az EU 18 tagállamában értékesített hatóanyagok összmennyisége 10,2 százalékkal csökkent. Fontos megjegyezni, hogy számos veszélyes anyag engedélyét visszavonták és kivonták a forgalomból, miután a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló rendelet alapján átértékelték azokat.

Növényvédő szerek eladásainak változása 2019-ben 2011-hez képest egyes országokban (százalék)

Azon 18 EU-tagállam közül, amelyek minden nagyobb csoport számára nem bizalmas adatokat szolgáltattak, 12-ben (Magyarország, Dánia, Olaszország, Portugália, Csehország, Svédország, Románia, Írország, Hollandia, Szlovénia, Belgium és Franciaország) csökkent a növényvédő szerek értékesítése, Dániában 40 százalék feletti zuhanást regisztráltak. Magyarországon 5 és 10 százalék közötti volt a növényvédő szerek értékesítésének csökkenése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Paradicsom foltos hervadás vírus – „szupervírus szupervektorral”

2019. január 31. 05:17

Ha a széles gazdanövénykör nagy patogenitással, gyors alkalmazkodóképességgel és nagy járványtani potenciállal párosul olyan „szupervírusok” üthetik fel a fejüket, melyek ellen nagyon nehezen és csak komplex stratégiát alkalmazva védekezhetünk. A paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus, TSWV) ezekhez a vírusokhoz sorolható.

24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum - előtérben az új károsítók és a precíziós növényvédelem

2019. október 19. 08:37

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Csupaszcsigák már szántóföldön is

2018. november 23. 05:33

Az elmúlt évek során az tapasztalható, hogy csapadékos időjárási körülmények között a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt. A leggyakrabban előforduló faj biológiájáról, a csapdázásról és a szántóföldi kultúrákban engedélyezett csigaölő készítményekről olvashatnak az összeállításunkban.