Növényvédelem

Denevérek a kukoricatábla felett

Agrofórum Online

Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy a denevérek növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki.

A denevérek ragadozó állatok, fő táplálékukat a rovarok alkotják. Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy e hasznos emlős állatok növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki. A szántóföldi kultúrák közül a kukoricára esett a választás, mert a denevérek egyik kedvelt zsákmányállata a kukorica-bagolylepke (corn earworm) itt nagy mennyiségben rendelkezésre állt.

A hernyók dollármilliárdokban mérhető termésveszteséget okoznak a kukorica, gyapot, paradicsom és más termesztett növényeken való kártételük következtében. A kukoricacsövön táplálkozó lárva a közvetlen károkozáson kívül, rágása nyomán utat nyit gombás eredetű betegség megtelepedésének is, mely kórokozó toxintermelése révén veszélyt jelent a fogyasztókra, valamint takarmánybiztonsági kockázatokat rejt.

A denevérek kártevőgyérítő szerepének tisztázása érdekében a kukoricatáblába olyan hálós ketreceket helyeztek el (390 m2 területű, kb. 7 m magas), melyeken keresztül a falánk ragadozók nem tudtak átjutni. A körülkerített területeket nappalra kinyitották, hogy a madarakat ne akadályozzák a táplálkozásban. A teljesen nyitott kontroll területeken a rovarevők (madarak, denevérek) akadály nélkül bármikor hozzájuthattak a zsákmányállathoz. A zárt területekre nappal a madarak bejutottak, éjszakára viszont a denevérek ki voltak zárva. Így lehetővé vált a madarak hatásának kiküszöbölésével a denevérek szerepének vizsgálata.

Az ismert volt, hogy a denevérek szívesen fogyasztják a kukorica-bagolylepkét, de az kérdésként merült fel, hogy vajon képesek-e a hernyópopuláció összezsugorodásához elegendő mennyiségű lepke elpusztítására.

A kétéves vizsgálati periódus (2013, 2014) adatai alapján megállapítható volt, hogy a denevérek elől zárt területeken közel 60 %-kal több lárva élt a kontrollhoz képest. Ugyanitt több, mint 50 %-kal nőtt a csövenként károsított magok száma. A kártétel nyomán megtelepedő gombás eredetű kórokozó jelenléte szignifikánsan nagyobb volt és magasabb toxinkoncentrációt mértek a hálókkal elkerített területeken.

Ezek az adatok azt bizonyítják, hogy a denevérek a biológiai védekezés eszköztárában igen fontos tényezők. Amellett, hogy gyérítik a kukorica-bagolylepke populációját, tevékenységük nyomán kevesebb rovarölő szer felhasználására van szükség, közvetve a gombás fertőzés csökkentésében is szerepet játszanak. A denevérek a társadalom számára nagy hasznot hajtanak, mely világviszonylatban kb. 1 milliárd dollár értéket képvisel. A kísérletről bővebben a http://news.siu.edu/2015/09/091415tjc15041.php címen olvasható.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Tavaszi kártevők a gyümölcsösökben

2023. május 17. 05:38

Némiképp nehezíti a tavaszi, virágzás időszaka közelében fellépő kártevők elleni védekezést, hogy a virágzás környéki időszak esetében a kémiai növényvédelem során mindenképpen ügyelni kell arra, hogy a beporzó szervezeteket semmilyen módon ne károsítsuk.

Újabb akadályok hárultak el a drónos növényvédelem útjából

2023. június 24. 09:04

Fontos előrelépés, hogy mostanra a jogszerű drónos növényvédelemhez kapcsolódó személyi feltételek immár teljeskörűen teljesíthetők.

Vidd el most, fizess később!

2023. február 20. 13:26

Az alacsony likviditás, az eladatlan gabonakészletek és sok esetben a termésnövelők finanszírozásának hiánya már-már veszélyezteti az eredményes termelést. Ezért a VulcanAgro Kft.-nél úgy döntöttünk, hogy meghatározott termékek esetében a „Használjuk, amikor szükséges, és fizess, amikor lesz pénz” – kampányt indítjuk el.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erőteljes az árpatáblákon a gabonalisztharmat fertőzés

2022. november 7. 09:33

November első dekádjában tovább tart a gyakran borús, ködös időjárás. A jelentősebb csapadékot hozó időjárási frontok eddig elkerülték a Kárpát-medencét, inkább csak kisebb eső hullott, így a talaj felső rétege csak a ködszitálástól nedvesedik át. A nappali és éjszakai hőmérséklet között alig néhány fok az eltérés. A jelenlegi hőmérséklet kedvez a már kikelt kalászos gabonának és az őszi káposztarepcének a növekedésben, de a még nemrég elvetett búza kelését lelassította. Néhány gabona és repce kórokozó és kártevő fejlődése és terjedése a hűvösebb idő ellenére most is megfigyelhető.