Növényvédelem

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

Agrofórum Online

Egy tanulmány szerint a hidrogél-mikrorészecskék 30%-kal növelik a túlélést a halálos neonikotinoid-dózisnak kitett poszméhekben.

A Nature Sustainability című szaklapban közzétett eredmények szerint amikor a poszméhek cukros vízbe tett hidrogél-mikrorészecskéket fogyasztottak, 30%-kal magasabb volt a halálos dózisú neonikotinoidoknak kitett egyedek túlélési aránya, és jelentősen enyhébb tünetek jelentkeztek a kisebb, általában nem halálos, de káros dózisoknak kitett egyedek esetében.

A mikrorészecskék lekötik a növényvédő szereket

A neonikotinoidok károsítják a méhek idegrendszerét, megbénítják és végül elpusztítják őket. Számos kártevő, különösen a szívogató rovarok, mint például a levéltetvek és a gyökereket károsító lárvák elleni védekezésre használják.

A New York-i Cornell Egyetem tudósai megpróbáltak rájönni, mivel védhetők meg a méhek a széles körben használt rovarirtó szerektől. A neonikotinoidokat csak tavaly tiltották be teljesen az EU-ban, mivel a korábbi betiltásukkor a szükséghelyzeti használatukat még engedélyezték. Ennek eredményeként például az Egyesült Királyságban 2021 óta a teljes betiltásig minden évben sor került a kijuttatásukra. Az Egyesült Államok számos államában még mindig használják ezeket a növényvédő szereket.

A kutatók megállapították, hogy a mikrorészecskék fizikailag hozzákötődnek a neonikotinoidokhoz. Ezután a növényvédő szerek a mikrorészecskékkel együtt áthaladnak a méhek emésztőrendszerén és kiválasztódnak, anélkül, hogy az eredetivel megegyező mértékű károsodást okoznának. Az ellenszer szelektíven alkalmazható más növényvédő szerek esetében is.

Javuló étvágy, nagyobb mértékű beporzás

A kezelést követően a méhek nagyobb lelkesedéssel táplálkoztak, és 44%-kal növekedett a tudósok által feltérképezett útvonalon repülő méhek száma. A neonikotinoidoknak kitett méhek ugyanis annyira rosszul érzik magukat, hogy képtelenek a szárnyaikat repülésre használni, ám a kutatók egy nagy sebességű felvételre képes kamera segítségével megállapították, hogy a szárnycsapások gyakorisága jelentősen javult a kezelés hatására.

„A méhek kulcsfontosságúak a növények beporzása, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság szempontjából, ezért fontos, hogy az emberek komolyan vegyék a méhek egészségét” – mondta az egyik kutató. Hozzátette, hogy ez az eljárás segíthet enyhíteni a még mindig széles körben használt növényvédő szerek hatásait.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Növénykondicionáló készítmény engedélyét függesztették fel

2019. június 5. 15:19

A terméket a Nébih egyúttal levette az öko-listáról is, azaz mostantól nem szerepel az öko-gazdálkodásban felhasználható készítmények között.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

Minőségi kalászos termés? Minőségi gombaölővel és rovarölővel lehetséges!

2023. május 3. 09:11

A kiszámíthatatlan, csapadékszegény időjárás, a terményárak bizonytalansága, a műtrágyaárak jelentős hullámzása, és a learatott termények eladhatóságának kérdése, valamint a kivont, betiltott szerek jelentős száma is egyre nehezebb helyzetet teremt a gazdálkodók számára.