Növényvédelem

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

Agrofórum Online

Egy tanulmány szerint a hidrogél-mikrorészecskék 30%-kal növelik a túlélést a halálos neonikotinoid-dózisnak kitett poszméhekben.

A Nature Sustainability című szaklapban közzétett eredmények szerint amikor a poszméhek cukros vízbe tett hidrogél-mikrorészecskéket fogyasztottak, 30%-kal magasabb volt a halálos dózisú neonikotinoidoknak kitett egyedek túlélési aránya, és jelentősen enyhébb tünetek jelentkeztek a kisebb, általában nem halálos, de káros dózisoknak kitett egyedek esetében.

A mikrorészecskék lekötik a növényvédő szereket

A neonikotinoidok károsítják a méhek idegrendszerét, megbénítják és végül elpusztítják őket. Számos kártevő, különösen a szívogató rovarok, mint például a levéltetvek és a gyökereket károsító lárvák elleni védekezésre használják.

A New York-i Cornell Egyetem tudósai megpróbáltak rájönni, mivel védhetők meg a méhek a széles körben használt rovarirtó szerektől. A neonikotinoidokat csak tavaly tiltották be teljesen az EU-ban, mivel a korábbi betiltásukkor a szükséghelyzeti használatukat még engedélyezték. Ennek eredményeként például az Egyesült Királyságban 2021 óta a teljes betiltásig minden évben sor került a kijuttatásukra. Az Egyesült Államok számos államában még mindig használják ezeket a növényvédő szereket.

A kutatók megállapították, hogy a mikrorészecskék fizikailag hozzákötődnek a neonikotinoidokhoz. Ezután a növényvédő szerek a mikrorészecskékkel együtt áthaladnak a méhek emésztőrendszerén és kiválasztódnak, anélkül, hogy az eredetivel megegyező mértékű károsodást okoznának. Az ellenszer szelektíven alkalmazható más növényvédő szerek esetében is.

Javuló étvágy, nagyobb mértékű beporzás

A kezelést követően a méhek nagyobb lelkesedéssel táplálkoztak, és 44%-kal növekedett a tudósok által feltérképezett útvonalon repülő méhek száma. A neonikotinoidoknak kitett méhek ugyanis annyira rosszul érzik magukat, hogy képtelenek a szárnyaikat repülésre használni, ám a kutatók egy nagy sebességű felvételre képes kamera segítségével megállapították, hogy a szárnycsapások gyakorisága jelentősen javult a kezelés hatására.

„A méhek kulcsfontosságúak a növények beporzása, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság szempontjából, ezért fontos, hogy az emberek komolyan vegyék a méhek egészségét” – mondta az egyik kutató. Hozzátette, hogy ez az eljárás segíthet enyhíteni a még mindig széles körben használt növényvédő szerek hatásait.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Lehet egy gonddal kevesebb?

2019. június 20. 11:57

Hatékony kezelésekkel előzzük meg az amerikai kukoricabogár lárvák inszekticid rezisztenciájának kialakulását.

Milyen méhkímélő megoldás létezik puszpángmoly ellen?

2020. április 3. 05:37

F. Anna kérdése: Virágzik a puszpángbokrom, és szeretném lepermetezni puszpángmoly ellen. Mivel kezelhetem, hogy a bokor virágait látogató méheket ne pusztítsam el?

Egyre több itthon az import tojás

2018. március 28. 14:14

Nagy segítséget jelent a választásnál a tojáson található kódszám, amely amellett, hogy megjelöli, mely országból, mely megye és járás mely termelőjének istállójából származik az adott termék, azt is megmutatja, hogy milyen tartástechnológia mellett termelték.

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?