Növényvédelem

Egyre élesebb a növényvédő szerek miatti uniós vita

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság a bírálatok ellenére továbbra is a jelenleg használtnál lényegesen kevesebb növényvédőszer-használatát szorgalmazza a mezőgazdaságban.

A növényvédő szerek használatának csökkentése teljesen lehetséges a terméshozam vagy a minőség veszélyeztetése nélkül

– mondta az Európai Bizottság a Német Sajtóügynökség megkeresésére. Számos példa és tanulmány bizonyítja, hogy a gazdálkodók csökkenthetik a növényvédő szerek, azaz peszticidek használatát és pénzt takaríthatnak meg anélkül, hogy befolyásolnák a betakarítás mennyiségét vagy minőségét.

Az Európai Bizottság körülbelül két hónapja ismertette a megfelelő terveket, és azóta többször is kritizálták a projektet. Németországból Alsó-Szászország mezőgazdasági minisztere, Barbara Otte-Kinast (CDU) azt mondta, hogy ez számos gazdaságának a végét jelentheti. – A német belföldi élelmiszertermeléssel búcsúzunk az önellátástól – mondta a politikus. A számla jelentős korrekciójára számít. Ezt még meg kell vitatni és jóvá kell hagyni az uniós országoknak és az EU Parlamentnek. A gazdák részéről is érkezett tiltakozás. Az alsó-szászországi gazdálkodók nemrég azt mondták, hogy az Európai Bizottság tervei veszélyeztetik a fogyasztók biztonságos élelmiszerellátását.

Az Európai Bizottság viszont élelmiszerbiztonsági kockázatot lát a vegyszerek korábbi használatában.

Ha továbbra is úgy folytatjuk, mint korábban, az veszélyezteti a természeti erőforrásokat, az egészségünket, az éghajlatot és a gazdaságot

– áll a közleményben. A peszticidek például elpusztítják a beporzókat, amelyek nélkülözhetetlenek a mezőgazdaság számára. Az EU-ban már most is hiány van a beporzóktól függő növények művelési területen.

Néhány nappal ezelőtt a gazdák mintegy 200 traktorral tüntettek Bonnban a projekt ellen. A rendőrség szerint körülbelül 500-an vettek részt. A CDU politikusa, Norbert Lins bírálta a tiltakozást, hogy bizonyos védett területeken teljesen be kell tiltani a növényvédő szerek használatát.

A német Szövetségi Fogyasztóvédelmi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal adatai szerint Németországban körülbelül 950 növényvédő szert engedélyeztek, amelyekben jó 280 hatóanyagot használnak fel. A szereket például rovarok vagy más állatok, gombák vagy gyomok ellen alkalmazzák – írt a proplanta német mezőgazdasági szakportál.

Bärbel Gerowitt, a Rostocki Egyetem munkatársa hangsúlyozza, hogy a kevesebb vegyszer használatának kihívása nem új keletű.

Az egész szektornak tulajdonképpen 30 éve volt, hogy megszokja ezt a gondolatot

– említette a professzor. A termelők szempontjai mellett azonban a társadalomnak is be kell kapcsolódnia a folyamatba. Ennek megfelelően a fogyasztóknak át kellene gondolniuk, hogy mit vásárolhatnak, vagy mennyit fizetnek az élelmiszerekért – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Több mint 650 gyomnövénytípust szabályoz a BASF fejlesztése

2023. december 5. 11:10

A kémia és a fenntarthatóság tökéletesen illik egymáshoz - ezt a BASF már régóta felismerte.