Növényvédelem

Elsősegélynyújtás növényvédő szer mérgezés esetén

Agrofórum Online

Talán evidensnek gondolnánk, tanították az egyetemen, vagy átfutottuk a “zöldkönyvben”, de mégis akadhat olyan élethelyzet, amikor nincs idő gondolkodni, ezért nem árt felfrissíteni az ismereteket még a szezon elején. Az alap ellátáshoz nem kell képzett egészségügyisnek lennünk, de a szakmai segítség megérkezéséig minden intézkedést meg kell tenni a helyzethez és a képességünkhöz mérten.

Munkahelyi vagy otthoni baleset során, amikor fennáll a mérgezés gyanúja, vagy már megbizonyosodtunk az esetről, azonnal meg kell akadályozni a növényvédő szer további felszívódását. Ezalatt értesíteni kell a mentőket (ha lehet, a terméket azonosítva) és megkezdeni az ellátást. A segítség megérkezéséig ne hagyjuk magára a mérgezett személy(eke)t, és a speciális teendőkön kívül az alap elsősegélynyújtó ismereteinket is használjuk – stabil oldalfekvés, életjelek folyamatos figyelése, kihűlés megakadályozása, nyugalom biztosítása.

Egy súlyos mérgezés akár végzetes kimenetelű is lehet, ezért próbáljunk meg higgadtan, de gyorsan cselekedni. A növényvédő szer további felszívódásának megakadályozása függ a bejutás módjától:

-bőrre kerülés

-szembe kerülés

-belégzés

-lenyelés.

Szembe kerüléskor haladéktalanul öblítsük ki langyos, tiszta vízzel. 10-15 percig végezzük a szemöblítést úgy, hogy a félig ülő, vagy fekvő személy fejét enyhén oldalra fordítjuk, alsó és felső szemhéját széthúzzuk, és egy tiszta edényből a vizet legfeljebb 10 cm magasságból a belső szemzugába irányítjuk. A művelet befejeztével minden esetben szükséges a szakorvosi vizsgálat.

Bőrre jutás esetén a védőfelszerelés és a szennyezett ruházat eltávolítása után egy vattával vagy ronggyal töröljük le a növényvédő szert, majd bő szappanos vízzel mossuk (de ne dörzsöljük) le a bőrfelületet. Ügyelnünk kell arra, hogy mi ne sérüljünk meg, közvetlenül ne érintkezzünk az anyaggal. Viseljünk kesztyűt, védőruhát, majd miután sikerült a növényvédő szert minden bőrredőből eltávolítani, alaposan mosakodjunk meg.

Belégzés esetén a segítségnyújtás alatt törekedjünk a saját testi épségünk megóvására is. Gáztérben viseljünk megfelelő légzésvédő eszközt, azonnal szellőztessünk, de ne menjünk be egyedül. A mérgezett személyt vigyük friss levegőre, helyezzük félig ülő helyzetbe. Nyugtassuk meg, távolítsuk el a ruházatát, tartsuk melegen és ne hagyjuk mozogni, beszélni.

Lenyeléskor az első dolog ami mindenkinek eszébe jut, a hánytatás. Az esetek többségében ez helyes, ám szeretném felhívni a figyelmet, hogy TILOS hánytatni savak, lúgok és cink-szulfát lenyelésekor, mivel ezek újra megsérthetik, felmarhatják a tápcsatornát, nagyobb gondot okozva. Ezesetben a cél az anyag felhigítása: itassunk a mérgezett személlyel tiszta vizet, tojásfehérjés vizet, vagy tejet. Semmiképp ne adjunk szódabikarbónát közömbösítés céljából. Tilos hánytatni eszméletlen állapotban (amikor eredménytelenek a hánytatási eljárások), előrehaladott terhességben, és szerves oldószer lenyelésekor.

Utóbbbi felszívódását egy pohár paraffin-olaj itatásával tudjuk megakadályozni. Abban az esetben, amikor a hánytatás célravezető, lazítsuk meg a ruházatát, vegyük ki műfogsorát, helyezzük biztonságos helyzetbe (ülő, vagy ha fekszik, fejét fordítsuk oldalra, megakadályozva a félrenyelést, fulladást). Először itassunk vele 1-2 pohár langyos sós vizet (nem 2 litert és nem tejet/zsírt/alkoholt), majd hánytassuk addig, amíg teljesen ki nem ürül a gyomorból a mérgező anyag. Félrenyelés esetén üssük meg a hátát a lapockák között, testét enyhén előrehajtva. Öblíttessük ki a száját. Amennyiben van lehetőségünk, a hánytatást orvosi szenet és sós hashajtót tartalmazó víz (3 dl vízben 30 g keserűsó + 2 kávéskanál por alakú orvosi szén) itatásával fejezzük be. Ez megköti a mérget, és segíti a kiürülését.

Minden hatóanyag(csoport) által okozott mérgezésnek megvan a speciális kezelése, ezért az orvost részletesen tájékoztatni kell a történtekről, a termék nevéről, bejutott mennyiségről. Ha tudjuk, adjuk át a növényvédő szer címkéjét vagy biztonsági adatlapját. Innentől már a szakemberek veszik át az irányítást, mi pedig legyünk magunkra büszkék, mert megmentettük egy társunk életét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Milyen adatokat kell vezetni jelenleg az elektronikus gazdálkodási naplóban?

2023. március 9. 10:49

A Nébih fontos közleményt osztott meg a gazdálkodási napló vezetése kapcsán.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Új rovarölő hatóanyagot jelentett be a Syngenta

2020. december 30. 08:38

A hatóanyagot először a világon 2020 szeptemberében Guatemalában jegyezték be. Néhány éven belül a tervek szerint a világ 60 országában is elérhető lesz.

Növényvédőszer-gyorstalpaló (I. rész)

2018. május 5. 06:00

Életbevágóan fontos feladatunk, hogy körültekintően válasszuk ki az adott problémára legjobban megfelelő növényvédő szert.