19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

Emberre is veszélyes lehet a gyümölcsfák gombás fertőzése

Agrofórum Online

Az elsősorban csonthéjas gyümölcsfákon kialakuló, tömegesen elterjedő Schizophyllum commune gombás fertőzés ugyanis egyike azoknak, amely az emberre is komoly veszélyt jelenthet.

Egyre több gombás fertőzést figyelnek meg a szakemberek a budapesti fákon, amely esetenként komoly aggodalomra adhat okot. Az elsősorban csonthéjas gyümölcsfákon kialakuló, tömegesen elterjedő Schizophyllum commune gombás fertőzés ugyanis egyike azoknak, amely az emberre is komoly veszélyt jelenthet. A kórokozó a légtérbe kerülő spórákkal kerülhet be a szervezetbe, amely a legyengült immunrendszerű embereknél akár halálos kimenetelű fertőzéseket is okozhat. A Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) tudományos tanácsadója szerint általában emberi mulasztás áll a fák gombás megbetegedésének hátterében és a hangsúly a megelőzésen van.

A beteg, pusztuló fákon megjelenő gombák elszaporodása nemcsak az elhanyagolt gyümölcsösökben, hanem a városi parkokban és tereken is egyre elszomorítóbb méreteket ölt. Ezeket a – többnyire emberi mulasztás következtében kialakult – gombás megbetegedéseket azonnal kezelni kell, különben jelentős anyagi károk és akár az emberi egészségre súlyosan veszélyes állapotok is kialakulhatnak.

A számtalan kórokozó közül a hasadtlemezű gomba (Schizophyllum commune) a legveszélyesebb, ugyanis spóráinak belégzése a legyengült emberi szervezetben a tüdőt és az agyszövetet is megtámadhatja. Külföldön már szövetmintából és DNS azonosítással számos esetet dokumentáltak. Vajna László, az MKSZN tudományos tanácsadója szerint az engedélyezési előírásoknak megfelelően, a gyümölcsös telepítése előtt mindenképpen szakemberhez kell fordulni, mert a talaj és a szaporítóanyag minőségének ellenőrzése életbevágóan fontos.

„Nem tanácsos külföldi szaporítóanyagot behozni az országba, mert ez többek között új, ismeretlen kórokozók, kártevők behurcolásával járhat. A gombás megbetegedéssel fertőzött fák jelenléte így is aggasztó, megfigyeléseink szerint a jelenség már a fővárosban is egyre nagyobb méreteket ölt. Beteg, pusztuló vagy elpusztult fák sorát találtuk nemrégiben tereken, parkokban, fasorokban. Az óbudai Jégtörő úton például közel 100 fiatal berkenyefa többsége pusztult el a telepítést követő években.” – monda el Vajna László, az MKSZN tudományos tanácsadója.

A már fertőzött gyümölcsfákat nagyon nehéz, szinte lehetetlen kigyógyítani. A fertőzés korai felismerésekor sebkezeléssel, permetezéssel esetenként legyőzhetők a kórokozók. A megelőzéssel azonban jelentős anyagi kártól kímélhetik meg magukat a gazdák. A motoros fűkaszák által okozott, fertőzésekre különösen érzékeny sérülések ellen például könnyű védekezni egy, a fa törzsére helyezett műanyag védőhengerrel. A megfelelő szaporítóanyag szintén hangsúlyos a megelőzésben, ezért lényeges, hogy a csemeték beszerzése szigorúan csak az ellenőrzött faiskolákban történjen.

„Fontos számunkra a magyar gyümölcsösök védelme, ezért a faiskolákat kizárólag egészséges, fertőzésmentes szaporítóanyaggal látjuk el. Nemesítünk ezen kívül olyan gyümölcsfa fajtákat is, amelyeknek megnöveltük az ellenállóságát, hogy erősítsük a növényben lezajló védekezési folyamatot.  Ezek mind fontosak ahhoz, hogy az országban egészséges gyümölcsösök és jó terméshozam legyen.” – Hangsúlyozta Kasztovszky Zoltán, az MKSZN ügyvezető igazgatója.

(Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Nagy az eltérés a zöldség- és a gyümölcstermékpályák között

2018. november 6. 11:47

Az EU-csatlakozást megelőző időszak átlagában Magyarország zöldségtermő területe meghaladta a 100 ezer hektárt, de a vetésterület az elmúlt években a 74 ezer hektárt sem érte el.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

„A lényeg nem az emberi munka kiiktatása, hanem az, hogy megkönnyítsem az alkalmazottaim munkáját”

2023. május 13. 06:34

Bár néhányan aggódnak, hogy ennek majd az állásuk látja kárát, a termesztők nagyon is várják a híres-hírhedt autonóm termesztést.

Robotok robotoltak Hajdúnánás határában – döbbenetes látvány

2023. szeptember 13. 08:10

Aki először lát a földeken dolgozó autonóm gépeket, az minden bizonnyal döbbenetes élményként éli át. Ezt érezhették sokan a hajdúnánási Öko Expón is a napokban.