6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Növényvédelem

Három új termékben mutatkozik be 2017-ben a BASF legújabb generációs SDHI hatóanyaga, a Xemium®

Agrofórum Online

2017. március 8-án sajtótájékoztató keretében adták hírül a BASF szakemberei, hogy hazánkba is megérkezett a BASF legújabb generációs SDHI hatóanyaga, a különleges molekulaszerkezetű fluxapiroxad (Xemium®), melyet elsőként a 2017-es növényvédelmi szezonban a kalászos-, alma- és szőlőtermesztők próbálhatnak ki új, innovatív gombaölő szereken keresztül.

 

Középpontban az innováció

A sajtótájékoztatót Thomas Narbeshuber, a BASF Hungária Kft. ügyvezető igazgatója nyitotta meg, aki az innováció fontosságát emelte ki a világviszonylatban évente közel 2 milliárd eurót K+F-re fordító BASF-nél. Sajnálatosnak nevezte, hogy az EU-ban a Lisszaboni Szerződés nyomán a növényvédőszer-felhasználás terén a kockázat alapú szabályozást a veszély alapú szabályozási szemlélet váltotta fel, melynek lényege, hogy a növényvédő szer hatóanyagok engedélyezése, illetve kizárása már nem a kockázati tényezők komplex értékelésén, hanem bizonyos kizáró tulajdonságok vizsgálata alapján történik. Ennek nyomán napjainkban 70 növényvédő szer hatóanyag felhasználása került veszélybe. A BASF Hungária Kft. és a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége által készített tanulmánya alapján, ha mind az összes érintett 70 hatóanyag visszavonásra kerülne, 300 milliárd forintos bevételkiesésre számíthatnánk a magyar mezőgazdaságban. Éppen ezért a BASF-nél folyamatosan küzdenek – több tucat más, kutatásban aktív vállalattal karöltve – azért, hogy az elkövetkező években az EU ezen irányú szabályozása sokkal innováció-barátabb legyen.


Thomas Narbeshuber, a BASF Hungária Kft. ügyvezető igazgatója, a BASF délkelet-európai régiójának vezetője

Folyamatos innovációval a termelők szolgálatában

Hajnal Gábor, a BASF Hungária Kft. marketingvezetője a rendkívül felgyorsult fogyasztói igényekhez való alkalmazkodásra hozott fel a nagyvilágból rossz (telekommunikáció) és jó (online kereskedelem) példákat. Kiemelte, napjainkban a mezőgazdaságban is olyan horderejű változások (növényvédő szer engedélyezési környezet, időjárás és klíma, terményárak, inputanyagok, technológiai fejlődés, támogatási rendszer) zajlanak, amelyek alapvetően megváltoztathatják a termelői igényeket. Mindezen kihívásokra a BASF folyamatos innovációval és termelő központúsággal igyekszik válaszolni.


Hajnal Gábor, a BASF Hungária Kft. marketingvezetője

A gombaölő szer hatóanyagok kaméleonja: Xemium®

A sajtó képviselői a legújabb generációs SDHI hatóanyagról, a fluxapiroxadról (Xemium®) a BASF Hungária Kft. fejlesztési vezetőjétől, Pálfay Gábortól kaphattak általános ismertetőt.


Pálfay Gábor, fejlesztési vezető (BASF Hungária Kft.)

Számos fungicid hatóanyaghoz hasonlóan a Xemium® a karboxamid hatóanyagcsoportba tartozik, amelyek a szukcinát-dehidrogenáz enzim gátlásával a kórokozó gombák légzését gátolják. E hatóanyagcsoportban már 1969 óta léteznek molekulák. Az igazi áttörést felhasználásukban a 2010-es évek hozták meg, amikor is a nagy, innovatív növényvédőszer-gyártó cégek mindegyike az SDHI-k felé fordult és működési mechanizmusukat tekintve azonos, de mégsem ugyanolyan új molekulák sora jelent meg kertészeti és szántóföldi kultúrákban.

Ebbe a sorba illeszkedik be a BASF új molekulája, a Xemium® is, mely a többi SDHI gátlóhoz hasonlóan szintén a gombakórokozók mitokondriális légzésébe avatkozik be, ám egyedi, a környezettől függően változó molekulaszerkezete különleges tulajdonságokkal ruházza fel, melynek révén hidrofil (vizes) és lipofil (zsíros) környezetben is egyaránt jól mozog.

Így e hatóanyag, ha levelek viaszrétegében vagy a gombák membránjain át mozog, lipofil (zsíroldható) szerkezetet vesz föl, míg a növényi sejtekben, a sejtfalon áthatoláshoz vagy a szállító edénynyalábokban mozgáshoz, hidrofil (vízzel vegyülő) alakzatot ölt.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy miután a kipermetezett Xemium® a növény felszínén levő viaszréteghez kötődött, egy jelentős része gyorsan behatol a növény belsejébe. A leveleket teljesen átjárja, és a fölvett tápanyagokkal együtt akropetálisan szállítódik a hajtások és a levelek csúcsa felé. Oly erősen szisztemikus tulajdonságú, hogy azoknak a leveleknek is minden részébe eljut, amelyeknek csak a csúcsa látszott ki a permetezés idején.

A Xemium® egyaránt kuratív és eradikatív hatással is rendelkező, 24 kultúrában − közöttük búzában, árpában, szőlőben, almában − felhasználható, széles hatásspektrumú hatóanyag, mely kimagasló aktivitású egyes levélfoltosságok kórokozói, lisztharmatfélék, rozsdagombák, különféle rothadásokat és foltosodást előidéző nekrotróf gombák ellen.

Vetőmagcsávázással az őszi árpa levélbetegségei ellen – Systiva®

Hangyel Attila, a BASF Hungária Kft. Market Support vezetője a Xemium®-ot tartalmazó új, innovatív gombaölő szerek közül előadása első részében a kalászos gabona, azon belül is az árpatermesztők számára kínált, az árpa egyik leggyakoribb magyarországi gombabetegsége, a hálózatos levélfoltosság kórokozója ellen 95%-os hatékonyságú, a vetőmagra csávázással felvitt készítményt, a Systiva®-t mutatta be.
Elhangzott, a BASF szakemberei a Systiva®-t nem önmagában, hanem más csávázó szerekkel együtt javasolják felhasználni, ugyanis nem a csírakori betegségek ellen, hanem a lombot károsító betegségek ellen lehet használatával védekezni.


Hangyel Attila, Market Support vezető (BASF Hungária Kft.)

A hálózatos levélfoltosság különösen azért veszélyes betegség, mert kórokozója, a Pyrenophora teres – anamorf alakja Drechslera teres (régi nevén: Helminthosporium teres) − már ősszel, a keléstől megjelenhet az árpanövényeken, és enyhe télen, kora tavasszal – abban az időszakban, amikor permetezéssel nem tudunk védekezni – nyomában komoly fertőzés alakulhat ki.

A Systiva® már a csírázástól kezdve védi az árpát a levélbetegségek ellen. Hosszú hatástartamának köszönhetően helyettesítheti az első lombvédelemre irányuló permetezést a kora tavaszi munkacsúcsban. A Systiva® gombaölő hatása mellett AgCelence® hatással is rendelkezik, erőteljesebb kelést, egészségesebb, egyenletesebb állományt biztosít, mely jobban ellenáll az időjárás viszontagságainak.

Priaxor® – a jobb kalászos hozamért

Az előadása második felének témája a BASF gombaölő szer újdonságai közül az innovatív formulációjú Priaxor® volt, mely a kalászos gabonatermesztők számára árpa és búza kultúrákban a növények egészségének és állóképességének növelésével a gombabetegségek elleni védelmen túl AgCelence® előnyt – a nitrogénfelvétel és -beépülés felgyorsul, a fotoszintézis hatékonyabbá válik, zöldítő, juvenilizáló hatása szemmel látható, a gyökérfejlődés intenzívebb lesz, a kalászosok stressztűrése fokozódik − is biztosít hatóanyagai, a fluxapiroxad (Xemium®) és a piraklostrobin révén.

A Priaxor® tehát két különböző hatóanyag csoport, az SDHI gátlók és a strobilurinok kedvező gombaölő tulajdonságait ötvözi, szélesítve a hatásspektrumot.
A Priaxor® közel 100%-os hatékonysággal védi meg az árpát az utóbbi években általános problémává vált gombabetegség, a ramuláriás levélfoltosság ellen. Hasonlóképpen hatékony az árpa legnagyobb károsítási potenciállal rendelkező betegsége, a hálózatos levélfoltosság ellen is. Búzában a rozsdabetegségekkel és a szeptóriás levélfoltossággal szemben mutat kiemelkedő hatékonyságot.

Elérkezett az idő a lisztharmat elleni védekezés újragondolására – Sercadis®

Dr. Füzi István és Dr. Hoffmann Péter, a BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnökei nemcsak a BASF új, szőlőlisztharmat ellen kínált Xemium® hatóanyag-tartalmú Sercadis® gombaölő szerének legfontosabb tulajdonságait és az elmúlt évben e készítménnyel végzett kísérleteik tapasztalatait ismertették, hanem megosztották az elmúlt évtizedek során a Szekszárdi és Villányi Borvidéken a lisztharmat megbízható és pontos előrejelzése terén szerzett tapasztalataikat. Rámutattak, a lisztharmatjárvány kialakulásában a primer aszkospórás fertőzésnek döntő jelentősége van. Előrejelzésre alapozva, és jól időzítve, a tőkeközeli levelek fonáki részén akár 40-50 nappal is a bogyótűnetek megjelenése előtt már kimutathatóak a kórokozó néhány milliméteres telepei.
Ennek abban van nagy jelentősége, hogy amennyiben valamilyen gombaölő szeres beavatkozással hatással vagyunk a primer fertőzés alakulására, változtatni tudjuk a járvány erejét.


Dr. Füzi István és Dr. Hoffmann Péter, a BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnökei

A Sercadis®, amely kiugróan magas eradikatív, kuratív és preventív hatással rendelkezik a lisztharmat ellen, egyedi hatásmódja és hosszú tartamhatása révén képes arra, hogy egy előrejelzésre alapozott célzott védekezéssel alapvetően megváltoztassa a kórokozó járványdinamikáját.

A Sercadis® így nem csupán egy készítmény a szőlőben, hanem egy új gondolkodásmód kezdete a szőlőlisztharmat elleni védekezésben, ugyanis használatával a szőlőtermesztés legkritikusabb növényvédelmi problémáját, a szőlőlisztharmat fürtfertőzését már akkor képesek vagyunk megakadályozni, amikor még mások el sem kezdtek azon gondolkozni, hogyan is fogják majd ezt a fertőzést kezelni.

Összességében, a BASF speciális, új lisztharmat elleni stratégiája abban különbözik az eddigiektől, hogy a Sercadis® révén jóval kevesebb mértékben foglalkozik azzal, hogy a permetezés időpontjában milyen fejlettségű állapotban van a szőlő. Tehát nem az egyes fenológiai állapotokhoz rendeli hozzá a védekezési időpontokat, hanem a kórokozó biológiájához, a lisztharmat kórfolyamatához. Mindez azt jelenti, hogy magát a permetezéseket összekapcsolják az előrejelzéssel. A szabadföldi megfigyelésekhez igazítják a permetezési időpontokat. Ez a fajta megközelítés gyakorlatilag azt is lehetővé teszi, hogy mindaddig, amíg az aszkospóraszóródás el nem kezdődik, nem is kell permeteznünk. +

BASF Hungária Kft.

(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?

Kertbarátok figyelem: lemosó permetezés a kertben

2024. február 23. 08:40

A Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre. Ami a telet és a tavaszt illeti, a tavalyi év is ilyen volt. Eljött a lemosó permetezés ideje is. Tanácsok Zsigó György növényorvos tollából.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,

Jöhet a drónos permetezés! - Indulnak az első tanfolyamok

2023. február 12. 09:38

Nemcsak a növényvédelemben alkalmazhatók sikerrel a drónok, hanem a mezőgazdaság más területein is úttörő szerepük lesz, például a monitorozásban.