2030-ig szóló kötelezettségvállalásaink részeként a CropLife Europe közel 4 milliárd eurós beruházásról számolt be a biopeszticid-fejlesztés területén.
Az európai növénytermesztőknek innovatív eszközökre van szükségük ahhoz, hogy megóvhassák növényeiket a kártevőkkel és betegségekkel szemben, és hogy minimalizálhassák termelési veszteségeiket. Olivier de Matos, a CropLife Europe főigazgatója a biopeszticidek fejlesztése iránti elkötelezettség kapcsán úgy gondolja, hogy az új megoldások jelenleg vagy elakadnak az engedélyeztetési folyamatok útvesztőiben, vagy a jóváhagyáshoz szükséges szabályozási lépések hiányosak.
Egyetlen biopeszticid hatóanyag esetében akár hét év is eltelhet, mire egy európai gazdálkodó használatban veheti azt
– olvasható Olivier de Matos véleménye a croplifeeurope.eu-n.
De Matos szerint a mezőgazdasági termelőknek segítséget kell nyújtani az európai zöld megállapodás célkitűzéseinek elérésében: az új digitális és precíziós mezőgazdasági technológiákba való beruházással lehetővé tesszük a gazdálkodók számára, hogy fenntarthatóbb módon termeljenek. Az ilyen technikák alkalmazásával 20-30%-kal csökkenthető a növényvédőszer-használat és 50-80%-kal a kezelt terület kiterjedése. A legtöbb eszköz azonban még következetes beruházások mellett sem akkor kerül az európai gazdálkodók kezébe, amikor szükségük lenne rá – 2030-ban vagy még korábban. A felmérések megerősítik, hogy a gazdálkodók szívesen alkalmazkodnak az új digitális és precíziós mezőgazdasági megoldásokhoz, de határozottan több pénzügyi eszközre lenne szükségük az átálláshoz.
Hogyan tudnánk tehát gyorsabban és messzebbre jutni? Kedvezőbb beruházási környezetre, valamint digitális infrastruktúrára, a felhasználók képzésére és az adatok elérhetőségére van szükség
– olvashatók Olivier de Matos gondolatai.
Napjainkban, amikor az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatása és az ukrajnai orosz invázió a világ számos pontján egyre súlyosabb élelmiszerválságot eredményez, a biopeszticidek és a precíziós mezőgazdasági innováció kedvezően befolyásolhatja az élelmiszer-szuverenitási törekvéseket.
A CropLife Europe tagjai arról számoltak be, hogy 2015 és 2021 között már történtek befektetések. Ezek a 2030-ig szóló kötelezettségvállalások részeként a biopeszticidek fejlesztésre fordítható összes 4 milliárd euró 44%-át teszik ki. 2,15 milliárd eurót a digitális és precíziós mezőgazdasági technológiák kutatására és fejlesztésére fordítanak, ami a 2030-as határidőig felhasználható 10 milliárd euró 21,5%-át teszi ki.